Wśród moich propozycji nie mogło zabraknąć literatury kryminalnej, rozumianej na różne sposoby.
"Pogrzebani" Jeffery’ego Deavera (Prószyński i S-ka) to kolejny tom jednego z moich ulubionych cykli, z unieruchomionym na wózku Lincolnem Rhymem i Amelią Sachs w rolach głównych. Historia zaczyna się tajemniczym porwaniem na Manhattanie, którego świadkiem jest 5-letnia dziewczynka. Sprawca zostawił wizytówkę: miniaturowy stryczek ze struny instrumentu. Wkrótce w internecie pojawia się film przedstawiający ofiarę z pętlą na szyi, a w tle słychać muzykę, w którą wmiksowano oddech umierającego. Autor filmu nazywa siebie Kompozytorem. Wkrótce okazuje się, że do bliźniaczego przestępstwa doszło we Włoszech. Zamiast w podróż poślubną para detektywów wybiera się więc pod Neapol.
Aż trudno uwierzyć, że "Niebezpieczna sekwencja" Aleksandry Marininy (Czwarta Strona) to już 31.tom świetnego cyklu o śledztwach prowadzonych przez Anastazję Kamieńską. Ginie Michaił Bołtienkow - trener, który wychował wielu mistrzów w łyżwiarstwie figurowym. Ciało znaleziono koło domu jego kolegi, Walerija Łamzina, a świadkowie twierdzą, że trenerzy wygrażali sobie nawzajem. Z pozoru sprawa wygląda dość jednoznacznie, Kamieńska nie daje się jednak zwieść pozorom.
"Dobre miasto" Mariusza Zielke (Czarna Owca) to opowieść o prowincjonalnym miasteczku, które – jak każde - ma swoje ciemne zaułki i ponure tajemnice. Zamordowano żonę lokalnego biznesmena, powszechnie lubianą aktywistkę. Trzech podejrzewanych o zabójstwo mężczyzn ma wkrótce stanąć przed sądem. Małgorzata, dziennikarka pochodząca z Dobrego Miasta, ma jednak sporo wątpliwości i rozpoczyna prywatne śledztwo, nie do końca zdając sobie sprawę z tego, jak bardzo niebezpieczne może się okazać dla niej samej.
Materiały promocyjne wyd. Wydawnictwo Dolnośląskie, Literanova, Prószyński i S-ka
Dla odmiany może thriller… ekologiczny, czyli "Odwet oceanu" Franka Schaetzinga (Wydawnictwo Dolnośląskie). Morski świat, zagrożony i niszczony przez bezmyślną działalność człowieka, zaczyna się bronić, a raczej atakować. Działa jak myśląca istota i na skalę globalną. Czy naukowcom uda się powstrzymać zagładę ziemi? Niezły koncept – prawda? I zrealizowany z naprawdę dużym rozmachem.
Thrillerem jest też "Żmijowisko" Wojciecha Chmielarza (Marginesy). Grupa trzydziestolatków, przyjaciół ze studiów, co roku wyjeżdża wspólnie z rodzinami na wakacje. Wyprawa do wsi Żmijowisko kończy się tragicznie. Podczas jednej z imprez ktoś kogoś prawie topi, dochodzi do awantury. Następnego dnia 15-letnia córka jednej z par znika. Mimo szeroko zakrojonych poszukiwań, nie udaje się jej odnaleźć. Rok później jej ojciec wraca do Żmijowiska, żeby spróbować odszukać ją po raz ostatni.
"Pielgrzym" Hayesa (Rebis) to świetny prezent dla wielbicieli literatury kryminalnej i sensacyjnej. Jej główny bohater dowodził tajnym wydziałem wewnętrznym amerykańskiego wywiadu. Wycofał się ze służby ale popełnił jeden błąd – opisał w książce swoje doświadczenia zawodowe i techniki śledcze. I choć bardzo starannie starał się zacierać ślady, zmieniając szczegóły opisywanych spraw i własną tożsamość, to jednak został odnaleziony. Teraz musi podjąć wyzwanie - ktoś potraktował jego książkę jak podręcznik i zaplanował zbrodnię przeciwko ludzkości. Mamy tu
światowy terroryzm, bardzo niebezpiecznego przeciwnika i szybkie tempo akcji. A w najnowszym wydaniu także fragment nowej książki Hayesa.
Wielbiciele kryminałów lubią też czasem poczytać prawdziwe historie. Z takich składa się "Bezpański. Ballada o byłym gliniarzu" Jakuba Ćwieka i Adama Bigaja (Marginesy). To historia ponad trzydziestoletniej służby policyjnej podinspektora Adama Bigaja (ps. "Księciunio"), który w latach 90. kierował sekcją zabójstw na wrocławskim starym mieście, a następnie wydziałem kryminalnym posterunku na Rakowcu (wrocławianie nazywają go Trójkątem Bermudzkim). Wciągająca opowieść
praktyka, zarówno o wielkich dochodzeniach, jak i codziennej służbie.
W tym zestawie nie mogło zabraknąć kontynuacji głośnego "Mindhuntera" Johna Douglasa i Marka Olshakera. Jeden z najwybitniejszych profilerów w dziejach FBI John Douglas przez lata słuchał zwierzeń sprawców najstraszniejszych przestępstw. Udawał empatię i zrozumienie, aby nauczyć się patrzeć na zbrodnię oczami seryjnych morderców. Zrozumieć, dlaczego wybierają te, a nie inne ofiary, jak planują swoje zbrodnie. Odkryć, jakie są ich słabe punkty, w jaki sposób można sprowokować ich
do popełnienia błędu. "Mindhunter. Podróż w ciemność" (Znak Literanova) to dalszy ciąg opowieści o tych niełatwych spotkaniach.
Książki poleca Ryszard Kozik - dziennikarz kulturalny, przez 22 lata związany z krakowskim oddziałem "Gazety Wyborczej", obecnie pracownik Muzeum PRL-u w Krakowie.