Miłośnicy literatury pięknej będą zachwyceni tymi książkami. Podpowiadamy, co dać w prezencie

Książka zawsze jest doskonałym prezentem gwiazdkowym. Oczywiście należy pamiętać, by wybrać coś, co trafi w gust obdarowywanego. Dlatego też przygotowaliśmy krótki przegląd najciekawszych pozycji z tego roku.

"Królestwo" Szczepana Twardocha (Wydawnictwo Literackie) to zdecydowanie jedna z najlepszych polskich powieści mijającego roku. Kontynuacja głośnego "Króla" (moim zdaniem niedocenianego), bardzo jednak różna od niego. Zniszczona Warszawa. W jej ruinach ukrywają się pojedyncze osoby, przemykają głównie nocą, ukrywając się przed polującymi na nich Niemcami. To królestwo Ryfki, przed wojną prowadzącej dom publiczny kochanki króla warszawskiego półświatka Jakuba Szapiry. Dziś dawny bokser jest tylko strzępem dawnego siebie, a Ryfka utrzymuje go przy życiu – jak
podkreśla - "za karę", żeby musiał zmierzyć się z konsekwencjami własnych decyzji. To ona jest narratorką części powieści. Narratorem drugiej jest Dawid, syn Szapiry, który przeżył wywózkę z Umschlagplatz. Przejmujące i świetnie napisane.

Pakiet "Trylogia Stanisława Grzesiuka" (Prószyński i S-ka) to wspaniały prezent dla każdego. Składają się na niego powieści "Boso, ale w ostrogach", "Na marginesie życia" i "Pięć lat kacetu", jak podkreśla wydawca "po raz pierwszy bez skreśleń i cenzury". Grzesiuk (w tym roku minęła 100. rocznica jego urodzin) był jednym z fenomenów literackich PRL-u, choć sam siebie pisarzem nie nazywał. Jego książki znikały w kilka tygodni z księgarskich półek, a czytelnicy pisali listy do wydawnictwa z prośbą o interwencję.

Wiesław Myśliwski jest jednym z najważniejszych polskich pisarzy, dwukrotnym laureatem literackiej Nagrody NIKE. Nic dziwnego, że każda jego kolejna książka staje się wydarzeniem. Nie inaczej będzie zapewne z "Uchem igielnym" (Znak Literanova). Przed laty wróżka przepowiedziała autorowi, że dożyje 81 lat. Gdy ten wiek przekroczył, postanowił spojrzeć na swoje życie z innej perspektywy. Narrator na sandomierskich Uchu Igielnym spotyka samego siebie, rzecz jasna młodszego. Obaj czekają na dziewczynę. To punkt wyjścia do kolejnych wycieczek w przeszłość i reinterpretacji
wydarzeń.

Materiały promocyjneMateriały promocyjne wyd. Znak, Wydawnictwo Literackie, WAB

"Pola i inne rzeczy teatralne" Hanny Krall (Wydawnictwo Literackie), jednej z najwybitniejszych polskich reportażystek, to wybór tekstów, które zainspirowały tak wybitnych artystów jak Krzysztof Warlikowski, Kazimierz Dejmek czy Krzysztof Kieślowski. W jednej książce znajdziemy kilka bardzo różnych historii: o szalonych dzielnych kobietach i zamachach - na rosyjskiego cara i na Lenina, o dwóch Markach Edelmanach, o złych postaciach, które uciekają z bajek, o Apolonii Machczyńskiej, która zginęła razem z ukrywanymi Żydami, o przyjacielu Kafki, który w kawiarni spotyka bohatera Kafkowskiego "Zamku". Mistrzowsko napisane, boleśnie prawdziwe.

Może teraz coś ciut lżejszego gatunkowo. "Czarci pomiot" Atwood Margaret (Wydawnictwo Dolnośląskie) to historia Felika, reżysera teatralnego, bezceremonialnie usuniętego ze stanowiska dyrektora artystycznego festiwalu w Makeshiweg, który postanawia odciąć się od świata. Gdy po latach życia w samotności podejmuje się prowadzenia zajęć teatralnych w więzieniu, niespodziewanie nadarza się okazja do zemsty. Zaskakujące.

"Patrick Melrose" Edwarda St Aubyn (W.A.B.) to wyzwanie. W końcu w jednym tomie zebrano pięć powieści. To - na przemian - wstrząsający i zabawny portret angielskiej klasy wyższej z przełomu XX i XXI wieku. Historia dziedzica arystokratycznego rodu Patricka Melrose'a i jego relacji z despotycznym ojcem jest przejmująca także dlatego, że autor przyznał, iż w dużej części powieść ma charakter autobiograficzny, czym wywołał spory skandal.

Ostatnia książka Janusza Głowackiego powstawała równolegle ze scenariuszem do filmu "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego. "Bezsenność w czasie karnawału" (W.A.B.) nawiązuje formą do słynnego "Z głowy" i jest pełną reminiscencji z życia autora opowieścią o współczesnej Polsce. Jak zawsze u Głowackiego, tragiczne i osobiste zdarzenia splatają się tu z jego specyficznym, ostrym poczuciem humory i ironią.

Książki poleca Ryszard Kozik - dziennikarz kulturalny, przez 22 lata związany z krakowskim oddziałem "Gazety Wyborczej", obecnie pracownik Muzeum PRL-u w Krakowie.

Więcej o: