To najciekawsze książki historyczne i biografie tego roku. Doskonale nadają się na prezenty

Książki poleca Ryszard Kozik - dziennikarz kulturalny, przez 22 lata związany z krakowskim oddziałem "Gazety Wyborczej", obecnie pracownik Muzeum PRL-u w Krakowie.

Świetny klucz do swej opowieści znalazł Roger Moorhouse, autor "Trzeciej Rzeszy w 100 przedmiotach" (Znak). I bardzo konsekwentnie, a przy tym ciekawie potrafił go wykorzystać. Opowiadając o Trzeciej Rzeszy poprzez przedmioty, opowiada tak naprawdę poprzez ludzkie historie z nimi związane. To trochę jak świetnie przygotowana wystawa, złożona ze stu pasjonujących historii, których dzięki opisywanym przedmiotom możemy niemal dotknąć. Naprawdę świetna książka.

"Służące do wszystkiego" Joanny Kuciel-Frydryszak (Marginesy) to przejmująca opowieść o losach "białych niewolnic", kobiet z najniższego szczebla hierarchii służby domowej w przedwojennej Polsce. Zatrudniane przez mieszczaństwo wiejskie dziewczęta zaczynały często służbę w wieku 15 lat. Pracowały od świtu do nocy za grosze, bez prawa do urlopu i wypoczynku. Prywatne, bardzo zróżnicowane losy, splatają się w wyjątkową opowieść.

Materiały promocyjneMateriały promocyjne Wydawnictwo Literackie, Marginesy, Znak

Książka "Polskie triumfy. 50 chwalebnych bitew Polaków, o których każdy powinien pamiętać" (Znak Horyzont) świetnie wpisuje się w obchody 100-lecia odzyskanie niepodległości. Jej zakres czasowy jest oczywiście o wiele szerszy. Znajdziemy tu bowiem i "niezłomne wojska Jagiełły łamiące teutońską
butę na polach Grunwaldu" i "skrzydlate oddziały husarii roznoszące w pył Szwedów pod Kircholmem" i "odsiecz Sobieskiego dla Wiednia, która odmieniła losy Europy i całego świata", ale także "genialny manewr w bitwie warszawskiej, który w 1920 roku uchronił kontynent przed najazdem bolszewików", czy "heroiczne, okupione krwią natarcie Polaków na Monte Cassino" i "bohaterską szarżę kawalerii pancernej Maczka pod Falaise". Książka przygotowana przez redakcję najpopularniejszego polskiego magazynu o historii – "Ciekawostek historycznych".

"Arnhem" Antonyego Beevora (Znak Horyzont) to opowieść o największej w dziejach operacji powietrzno-desantowej i jednej z najboleśniejszych klęsk aliantów w starciu z hitlerowskimi Niemcami. Operacji od początku skazanej na niepowodzenie. Autor przywołuje zarówno nowe, jak i już zapomniane źródła z holenderskich, brytyjskich, amerykańskich, polskich i niemieckich archiwów. A przy tym po prostu potrafi jak niewielu w pasjonujący sposób opisywać historię.

"Metamorfozy Imperium Rosyjskiego 1721-1921. Geopolityka, ody i narody" Andrzeja Nowaka (Wydawnictwo Literackie) to panorama kilkuset lat rozwoju rosyjskiej myśli politycznej. Idea Trzeciego Rzymu, ukrócenie polskiej anarchii, poskromienie tyrana Napoleona, panslawizm, walkę cywilizacji, imperium a nacjonalizm, bolszewicka utopia, heart-land i modny do dziś euroazjanizm… Sięgając do rosyjskiej historii, literatury, filozofii i sztuki, prof. Andrzej Nowak, kreśli syntezę myśli geopolitycznej
naszego potężnego sąsiada. Pokazuje też, jak mocno przez wieki na rosyjskie myślenie wpływała "sprawa polska".

"Sapiens. Od zwierząt do bogów" Yuvala Noaha Harariego to całościowa próba opisania historii człowieka - od ukrywania się w jaskiniach do podróży na Księżyc i inżynierii genetycznej. Przyznacie, że autor wziął na swe barki nie lada wyzwanie. To książka, która łączy biologiczne ujęcie z rozległą historyczną i kulturoznawczą perspektywą. Harari proponuje, żebyśmy spojrzeli na siebie i nasze miejsce w świecie w nowy, prowokujący do myślenia sposób. I świetnie mu się to udaje. A hollywoodzką ekranizację książki przygotowuje Ridley Scott.

Biograficznie

"Jürgen Klopp. Robimy hałas. Historia trenerskiego geniusza" Raphael Honigstein (Znak Horyzont) to świetny prezent dla kibica piłkarskiego, który czyta coś poza tabelami i sprawozdaniami z meczów ( a wielu czyta, zapewniam). To historia jednego z najbarwniejszych i najskuteczniejszych trenerów piłkarskich ostatnich lat. Trenera FSV Mainz, Borussi Dortmund i Liverpool F.C. Barwna i intensywna, jak zachowanie trenera podczas meczów i jego riposty na konferencjach prasowych.

"Przygody młodego przyrodnika" Davida Attenborough (Prószyński i S-ka) to świetny prezent dla wszystkich wielbicieli i wielbicielek brytyjskiego biologa, popularyzatora wiedzy przyrodniczej na świecie, pisarza, narratora i podróżnika. W 1954 roku młody prezenter telewizyjny otrzymał propozycję życia - miał podróżować po całym świecie w poszukiwaniu rzadkich zwierząt do kolekcji londyńskiego zoo i filmować te wyprawy na potrzeby nowego programu BBC "Zoo Quest" ("Zoologiczne poszukiwania"). To historia tych podróży, napisana z wdziękiem i dowcipem, opowieść o przyrodzie ale i o niezwykłym człowiek.

Materiały promocyjneMateriały promocyjne Wyd. Prószyński i S-ka, Znak Horyzont, Marginesy

Literatura wysokogórska, głównie biograficzna, stała się w ostatnich latach bardzo popularna. Jeśli macie w kręgu obdarowywanych kogoś zainteresowanego tematem, mam dla was dwie propozycje.

"Wanda Rutkiewicz. Jeszcze tylko jeden szczyt" Elżbiety Sieradzińskiej (Marginesy) to opowieść o jednej z najsłynniejszych himalaistek świata. O kobiecie wyjątkowej, ale też trudnej we współpracy, konsekwentnie dążącej do realizacji celów, czasem bezwzględnej. Takie osoby zawsze budzą emocje – ona też je budziła i budzi do dziś. W himalaistycznym środowisku nie była wcale wyjątkiem. Bez tej determinacji i egoizmu nie byłaby zapewne pierwszą Polką i Europejką na Evereście ani pierwszą
kobietą, która zdobyła K2. Zapłaciła za to najwyższą cenę, ale z pewnością to wkalkulowała.

"TOPR. Żeby inni mogli przeżyć" Beaty Sabały-Zielińskiej (Prószyński i S-ka) to historia z nieco niższych gór ale nie mniej wciągająca. Ile trwała najdłuższa reanimacja? Jakie szanse na przeżycie ma człowiek w lawinie? Dlaczego akcje jaskiniowe uważane są za jedne z najtrudniejszych? Jaka była najdłuższa wyprawa TOPR? Czy śmigłowiec Sokół przyleci po rannego zawsze i o każdej porze? Jaką rolę w ratowaniu ludzi odgrywają toprowskie psy? To opowieść o trudach pracy ratowników, ich sukcesach
i porażkach, także o wątpliwościach i bohaterstwie.

Więcej o: