Zuzanna Łapicka nie żyje. Dziennikarka miała 64 lata. "Była fantastycznym człowiekiem"

Zuzanna Łapicka nie żyje. Była córką aktora Andrzeja Łapickiego. Informację o jej śmierci potwierdziła dla nas Krystyna Demska-Olbrychska.

Zuzanna Łapicka zmarła w wieku 64 lat, o czym dowiedzieliśmy się nad ranem 21 grudnia 2018 roku.

Zuzanna Łapicka nie żyje

Zuzanna Łapicka urodziła się 18 marca 1954 roku w Warszawie. Była córką popularnego aktora Andrzeja Łapickiego i Zofii Chrząszczewskej. Ukończyła filologię romańską na Uniwersytecie Warszawskim. W 1978 roku wzięła ślub z aktorem Danielem Olbrychskim, z którym rozwiodła się 10 lat później. Para doczekała się córki, Weroniki.

Zuzanna Łapicka z zawodu była dziennikarką, na początku 2018 roku ukazała się jej autobiografia "Dodaj do znajomych". O śmierci Zuzanny Łapickiej poinformował Andrzej Saramonowicz wczesnym rankiem 21 grudnia na swoim koncie na Facebooku:

Zuzia była fantastycznym człowiekiem. Ludzkim, ale i wściekłe inteligentnym, który nie zadowalał się byle czym. Jej odejście czyni wywrę. Polska kultura poniosła kolejną stratę nie do zastąpienia. Żal przeraźliwy. Płaczę, bo cóż innego pozostało.

Tę samą informację umieścił także filmowiec Andrzej Słowicki:

Zuzanna Łapicka o swojej książce

Zuzanna Łapicka na początku 2018 roku wydała książkę "Dodaj do znajomych", w której opisała swoje życie, w tym m.in. małżeństwo z Danielem Olbrychskim, czy swoje przyjaźnie z Krystyną Jandą i Magdą Umer. W jej autobiografii nie zabrakło także opowieści o takich postaciach jak Agnieszka Osiecka, legendarny reżyser Federico Fellini, Jan Paweł II czy Jerzy Skolimowski.

W wywiadzie dla Weekend.gazeta.pl tak tłumaczyła, dlaczego postanowiła ją wydać:

Bo, wie pan, "Dodaj do znajomych" jest książką w serii "zdążyć przed". Ośmieliło mnie też wydanie po latach "Dzienników" mojego ojca, Andrzeja Łapickiego, który nie miał odwagi opublikować ich za życia, bo chciał...

O swoim małżeństwie ze znanym aktorem mówiła już z dystansem:

Dystansu nabrałam po latach, bo oczywiście jako młoda żona przeżywałam te romanse Daniela, ale miałam też poczucie humoru na ten temat. Dlatego w książce piszę o tym z przymrużeniem oka, a nie w ramach gorzkich żali. To nie jest zapis cierpiącej, zdradzanej żony, która po latach opisuje, co wyczyniał jej mąż.

O bohaterach swojej książki dodała z czułością:

Ojciec mi powtarzał, że mam za cienką skórę na aktorstwo. Miał rację. Obserwowałam więc ten świat trochę jakby z boku, jednocześnie w nim będąc. Taka to była specyfika naszych rodzinnych relacji, bo uważam bohaterów książki za rodzinę.

Wśród opisanych przez nią postaci znajdują się także Jeremi Przybora, Janusz Głowacki, Kalina Jędrusik, Andrzej Żuławski, Henryk Tomaszewski, Teresa Pągowska, Krzysztof Kieślowski, Alina Szapocznikow, Roman Polański, a także Adam Hanuszkiewicz, Andrzej Wajda, Filip Bajon czy Jerzy Gruza.

Od 1989 roku Zuzanna Łapicka-Olbrychska była kierownikiem Redakcji Publicystyki Kulturalnej TVP1. Była też dziennikarką czasopism "Film", "Elle", "Uroda".

Książka "Dodaj do znajomych" dostępna jest w formie e-booka w Publio.pl >>

Więcej o:
Komentarze (35)
Zuzanna Łapicka nie żyje. Dziennikarka miała 64 lata
Zaloguj się
 • stary71

  Oceniono 61 razy 43

  Bardzo proszę, żeby bezmyślne osoby, p.o. dziennikarzy, zaprzestali używania kretyńskiego zwrotu: "przegrał/a walkę z rakiem". Mógłbym podać wiele uzasadnień, ale na razie tylko proszę.

 • sprzedawca_cytryn

  Oceniono 30 razy 26

  "Przegrała walkę z rakiem" - nie znoszę tej idiotycznej kliszy... Odbiera godność po śmierci.

 • barbara333-4

  Oceniono 33 razy 25

  cudowna, ciepła osoba. Całymi rzekami odpływają ludzie urodzeni w PRL, wybitni, inteligentni, ludzie , którzy nosili w sobie to piękno i niewinność tamtego okresu .

 • c.t.k

  Oceniono 19 razy 19

  Co tu komentować?
  (*) i wystarczy

 • 2majtek1

  Oceniono 18 razy 14

  Wielkość nie umiera pozostaje w nas na zawsze.
  Byłaś i pozostaniesz wspaniała.

 • roman_

  Oceniono 20 razy 8

  Polacy przestańmy walczyć!
  Pracujemy , leczymy się, takie jest życie.
  Nie dramatyzujemy.

 • respiral

  Oceniono 15 razy 5

  Hejt, jak zawsze - TYLKO z prawej strony.
  Oni Boga się lękają?
  Nie. Są podli genetyczną podłością.

 • drugiepietro

  Oceniono 4 razy 4

  Niech spoczywa w spokoju. Żal.

 • tade-k53

  Oceniono 7 razy 3

  Mt 7:21 "Nie każdy, który Mi mówi: Panie, Panie!, wejdzie do królestwa niebieskiego, lecz ten, kto spełnia wolę mojego Ojca, który jest w niebie."

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX