Początek roku jest zawsze czasem podsumowań. Nie inaczej dzieje się w księgarni internetowej Publio.pl – co roku w styczniu czytelnicy wybierają najlepsze tytuły i autorów z roku poprzedniego. W tym miesiącu swoje głosy oddali w czterech kategoriach: „Ebook roku”, „Audiobook roku”, „Autor polski”, „Autor zagraniczny”. Dodatkowo mogli wskazać również Wydawcę roku. Jak zwykle, nie obyło się bez niespodzianek.
Ebook roku: „Nie ma” Mariusza Szczygła
Na tytuł najlepszego ebooka 2018 roku zdaniem czytelników zasłużył zbiór reportaży „Nie ma” Mariusza Szczygła. W wydanej jesienią książce najbardziej znany w Polsce czechofil opowiada o poczuciu pustki, braku, śmierci, żałobie, pamięci. W taktowny, pełen zrozumienia dla bohaterów i bardzo literacki sposób. Te historie zdarzyły się jednak naprawdę.
Ebook 'Nie ma', Mariusz Szczygieł Publio.pl
Książka dostępna jest w formie e-booka w Publio.pl >>
Audiobook roku: „A ja żem jej powiedziała…” Katarzyny Nosowskiej
Rok 2018 bezsprzecznie należał do Kasi Nosowskiej, która zaskoczyła swoich fanów kilkukrotnie. Jakże inną od dotychczasowych płytą „Basta”, swoimi żartami na Instagramie i wyrosła z nich książką „A ja żem jej powiedziała…”. Zebrane w niej felietony czytane przez samą autorkę doczekały się również wersji audiobooka. I właśnie on otrzymał najwięcej głosów w tej kategorii.
Audiobook 'A ja żem jej powiedziała', Katarzyna Nosowska Publio.pl
Książka dostępna jest w formie e-booka i audiobooka w Publio.pl >>
Autorka polska:
W kategorii Autor polski miażdżącą przewagą głosów wygrała Paulina Świst. Autorka, która do tej pory nie ujawniła swojej prawdziwej tożsamości, podbiła rynek książki serią „Prokurator” – prawniczych kryminałów z dużą dawką erotyki. Jej najnowsza powieść – „Karuzela” – to również historia o dwóch wielkich namiętnościach: pieniądzach i seksie.
Paulina Świst Fot. Piotr Wachnik, Damian Deja
Książki autorki dostępne są w formie e-booków w Publio.pl >>
Autorka zagraniczna:
Najlepszą autorką zagraniczną została Anne Applebaum dzięki ebookowi „Czerwony głód”. Po znakomitych książkach „Gułag” i „Za żelazną kurtyną”, Applebaum postanowiła przyjrzeć się bliżej jednej z największych, a jednak mało przypominanej, zbrodni w historii ludzkości – wielkiemu głodowi na Ukrainie. Owocem jej badań jest przerażający dokument o szczegółowo przemyślanym planie kolektywizacji ukraińskiego rolnictwa, w wyniku którego życie straciło 3 miliony ludzi.
Anne Applebaum Fot. Albert Zawada dla Newsweek
Książki autorki dostępne są w formie e-booków w Publio.pl >>
Najwięcej głosów w kategorii „Wydawca roku 2018” zdobyło zaś wydawnictwo Prószyński i S-ka.
Książki wydawnictwa Prószyński i S-ka dostępne są w formie e-booków w Publio.pl >>