Międzynarodowa organizacja Online Computer Library Center opublikowała ranking 100 powieści wszech czasów, biorąc pod uwagę liczbę egzemplarzy, które są dostępne w księgozbiorach na całym świecie. Dlaczego takie kryteria?
- Biblioteki oferują oczywiście dostęp do książek popularnych i modnych w danym momencie. Jeżeli jednak nie są one ciągle chętnie wypożyczane, w pewnym momencie znikają z półek. Te, które wybraliśmy, to 100 pozycji ponadczasowych, te tytuły można znaleźć w tysiącach wypożyczalni na świecie - tłumaczą twórcy rankingu.
Jaka książka znalazła się na szczycie listy? To dzieło, które ma już ponad 400 lat - "Don Kichote z La Manchy" Miguela de Cervantesa. Tę powieść o błędnym rycerzu przetłumaczono na 49 języków. W pierwszej trójce znalazły się także dwie dziewiętnastowieczne powieści: "Alicja w Krainie Czarów" Lewisa Carrolla oraz "Przygody Hucka" Marka Twaina. Oczko niżej uplasowała się inna książka tego ostatniego autora - "Przygody Tomka Sawyera".
Wśród klasyków, które można wypożyczyć w wielu bibliotekach świata, wysoko znalazły się trzy tytuły, których autorkami były kobiety: angielska pisarka Jane Austen, która zadebiutowała w 1811 roku powieścią "Rozważna i romantyczna", a także dwa tytuły, które wyszły spod rąk sióstr Bronte.
Ranking najpopularniejszych książek OCLC - miejsca 1-6 https://www.oclc.org/en/worldcat/library100.html
Miejsca od piątego do dziewiątego to kolejno: "Wyspa skarbów" Roberta Louisa Stevensona, "Duma i uprzedzenie" napisana przez Jane Austen, "Wichrowe wzgórza" Emily Brote, "Jane Eyre" Charlotte Bronte i "Moby Dick" Hermana Melville'a. Pierwszą dziesiątkę zamyka "Szkarłatna litera" Nathaniela Hawthorne'a.
Na 65. miejscu w rankingu jest "Lord Jim" Josepha Conrada, który był angielskim pisarzem polskiego pochodzenia i naprawdę nazywał się Józef Teodor Konrad Korzeniowski. Według OCLC tę pozycję można przeczytać w 28 językach
Chociaż przeważają tytuły przynajmniej stuletnie, wśród klasyków uwzględnionych w zestawieniu znalazły się także mniej wiekowe dzieła. Jednymi z nowszych są "Harry Potter i kamień filozoficzny" J.K. Rowling z 1997 roku (45. miejsce) czy "Kod Da Vinci" Dana Browna, wydana w 2004 roku (na miejscu 88.).
Twórcy rankingu to międzynarodowa organizacja non-profit, której celem od 1967 roku jest ułatwienie ludziom dostępu do materiałów bibliotecznych. Przy przygotowaniu zestawienia OCLC wykorzystała swój centralny katalog WorldCat, który zbiera dane z tysięcy bibliotek na świecie - w tym momencie są tam informacje o ponad 2,7 mld książek, e-booków, filmów, dzieł muzycznych, sztuki itp. Na liście 100 najpopularniejszych książek znalazły się tylko drukowane egzemplarze.
Całe zestawienie można znaleźć tutaj.
Książka Lord Jim dostępna jest w formie e-booka w Publio.pl >>