Olga Tokarczuk wśród sześciu autorów nominowanych do Międzynarodowej Nagrody Bookera

Olga Tokarczuk znalazła się wśród sześciu autorów nominowanych do Międzynarodowej Nagrody Bookera. Autorka razem z tłumaczką Antonią Lloyd-Jones zostały wyróżnione za angielskie wydanie powieści "Prowadź swój pług przez kości umarłych".
Zobacz wideo

Tokarczuk znalazła się na tzw. krótkiej liście nominowanych drugi rok z rzędu. W zeszłym roku Polka zdobyła Międzynarodową Nagrodę Bookera za książkę "Bieguni", którą przetłumaczyła Jennifer Croft.

Olga Tokarczuk wśród sześciu autorów nominowanych do Międzynarodowej Nagrody Bookera

Pięcioosobowe jury Man Booker International Prize zawęziło krąg kandydatów do wygranej z 13 wcześniej wyselekcjonowanych pozycji. Szansę na zwycięstwo mają:

1. Ormianka Jokha Al Harthi za "Celestial Bodies" (tłumaczenie Marilyn Booth, wydana przez Sandstone Press Ltd),

2. Francuzka Annie Ernaux za "The Years" (tł. Alison L. Strayer, wyd. Fitzcarraldo Editions),

3. Niemka Marion Poschmann za "The Pine Islands" (tł. Jen Calleja, wyd. Profile Books, Serpent’s Tail),

4. Kolumbijczyk Juan Gabriel Vasquez za "The Shape of the Ruins" (tł. Anne McLean, wyd. Quercus, MacLehose Press),

5. Chilijka Alia Trabucco Zeran za "The Remainder" (tł. Sophie Hughes,wyd. And Other Stories)

6. Polka Olga Tokarczuk za "Prowadź swój pług przez kości umarłych" (tł. Antonia Lloyd-Jones, wyd. Fitzcarraldo Editions).

Kto wygra, dowiemy się 21 maja. Man Booker International Prize to obok Pulitzera czy Literackiej Nagrody Nobla jedno z najważniejszych wyróżnień w świecie literatury. Jest przyznawana od 2005 roku, a autor i tłumacz otrzymują 50 tysięcy funtów do podziału.

Główną bohaterką "Prowadź swój pług przez kości umarłych" Olgi Tokarczuk jest emerytowana nauczycielka z Kotliny Kłodzkiej, Janina Duszejko. Gdy w okolicy zaczynają ginąć myśliwi, kobieta twierdzi, że odpowiadają za to zwierzęta.

Powieść, która po raz pierwszy była wydana w 2009 roku, ma na koncie nominację do Nagrody Literackiej Nike 2010. Na jej podstawie powstał scenariusz filmu "Pokot" Agnieszki Holland. Rolę Janiny Duszejko zagrała Agnieszka Mandat, a obok niej wystąpili m.in. Wiktor Zborowski, Borys Szyc i Jakub Gierszał.

Książki Olgi Tokarczuk dostępne są w formie e-booków w Publio.pl >>

Więcej o: