Prawdziwa gratka dla fanów serialu "Stranger things". Polska premiera powieści, która pokazuje, co się działo wcześniej

"Stranger Things. Mroczne umysły" Gwendy Bondo to pierwsza oficjalna powieść opisująca uniwersum znane tak dobrze wszystkim fanom głośnego serialu Netfliksa "Starnger Things". Z tym, że autorka książki nie opisuje wydarzeń, których przebieg już znamy, a pokazuje jak to wszystko się zaczęło. Książka w USA trafiła na listę bestsellerów "New York Times'a".
Zobacz wideo

Miasteczko Hawkins to miejsce doskonale znane wszystkim widzom serialu "Starnger things". Małe i senne na pozór, a w praktyce pełne mroczne tajemnic, których nie da się racjonalnie wyjaśnić. Popularny serial Netfliksa pokazał nam, co się działo (i w praktyce dzieje, bo 3. sezon serialu zobaczymy dopiero latem) w latach 80. Ale nie zapominajmy, że zanim poznaliśmy "Jedenastkę" i jej przyjaciół, w tajemniczym laboratorium eksperymenty toczyły się długie lata.

"Starnager things". Co się stało z matką "Jedenastki"?

"Jedenastka" to jedna z najbardziej lubianych postaci serialu, ale jej przeszłość ciągle pozostaje pod wieloma względami tajemnicza. Choć dziewczynka odnalazła swój rodzinny dom, to nie ma jeszcze wszystkich odpowiedzi na dręczące ją pytania.

Teraz fani serialu mają w końcu okazję przeczytać po polsku historię matki "Jedenastki", którą tak doskonale w serialu gra Millie Bobbie-Brown. 24 kwietnia ukazała się bowiem powieść Gwendy Bond "Stranger things. Mroczne umysły".

'Stranger Things. Mroczne Umysły''Stranger Things. Mroczne Umysły' Materiały promocyjne

Ta powieść to tak zwany "prequel" serialu, który opisuje wydarzenia i wątki, o których wcześniej nie wiedzieliśmy. I właśnie dlatego każdy, kto jest serialem Netfliksa zauroczony, książkę Bond powinien przeczytać - to jednocześnie wstęp do tego, co już wiemy, ale i osobna opowieść rządząca się własnymi prawami i swoją mroczną dynamiką.

Akcja została osadzona w roku 1969 roku. Wtedy tez poznajemy młodą Terry Ives, uczennicę jednej ze spokojnych szkół w środku Indiany. W Wietnamie trwa wojna, ale i w samym USA nastroje wśród młodzieży są niespecjalne. Dziewczyna obserwuje otaczający ją świat i nie ma zamiaru zostać bezczynnie.

Postanawia, że weźmie udział w ważnym rządowym eksperymencie, który przeprowadzany jest w laboratorium w małym miasteczku Hawkins. Projekt określony jest tajemniczym kryptonimem MKULtra.

Terry jedzie na miejsce i widzi wiele rzeczy, które wzbudzają jej niepokój i zmuszają do zadania sobie niewygodnych pytań. Nieoznaczone ciężarówki, laboratorium w odludnym lesie i naukowcy serwujący członkom eksperymentu substancje, które wpływają na ich świadomość. Takie jak LSD. Co gorsza, nikt nie chce zdradzić, co tak naprawdę się tutaj dzieje. Młoda i ambitna Terry chce za wszelką cenę odkryć tajemnicę, którą skrywa to miejsce.

Już od samego początku narracja poprowadzona jest tak, że gęstą atmosferę czuć w powietrzu i już od pierwszej strony łatwo się zorientować, kogo nie będziemy w tej historii lubić, a komu kibicować. Prowadzący Narodowe Laboratorium w Hawkind doktor Martin Brenner jest typem faceta, którego po prostu nie da się lubić. Zimny, wyniosłu, niedostępny, diabelsko kompetentny i niebezpiecznie przekoanny o słuszności swoich działań. A jest gotowy na wszystko, byleby osiągnąć swój cel.

Terry zaczyna z nim toczyć walkę, choć nie zdaje nawet sobie sprawy, że właśnie trafiła na coś, czego istnienia nawet nie podjerzewała. Nieposdizewanie znajduje sojusznika w postaci dziewczynki o niewyobrażalnych i nadprzyrodzonych mocach, która zamiast imienia ma tylko numer: 008.

Książka dostępna jest w formie e-booka w Publio.pl >>

Więcej o: