Pożar w Stumilowym Lesie z "Kubusia Puchatka". Ogień wybuchł w nocy

W niedzielę wieczorem pożar pochłonął część jednego z najsłynniejszych lasów świata - Ashdown Forest. To ten las jest pierwowzorem literackiego Stumilowego Lasu, który zamieszkiwali ukochany przez miliony ludzi na całym świecie Kubuś Puchatek i jego przyjaciele.
Zobacz wideo

Połacie leżącego kilkadziesiąt kilometrów na południe od Londynu Ashdown Forest spłonęły w trakcie niedzielnego pożaru w tym regionie. Zniszczenia wyrządzone przez żywioł dobrze widać na zdjęciach BBC:

Telewizja BBC podała, że w tym regionie pożar rozprzestrzenił się na 20 hektarów. Agencja AP wylicza, że spłonęło sześć hektarów samego lasu.

Pożar w Ashdown Forest

To Ashdown Forest zainspirowało A. A. Milne'a do stworzenia domu Kubusia Puchatka, słynnego Stumilowego Lasu. 

Strażacy nie wierzą, że ogień został podłożony specjalnie. Jak donosi BBC, skala zjawiska była jednak zaskakująco duża. Przedstawiciele służb ratunkowych powiedzieli:

Bardzo rzadko zdarzają się tak duże pożary w nocy. Wydaje się, że ogień się rozprzestrzenił, nim ludzie zauważyli, co się dzieje.

Przyczyny są raczej naturalne:

Mimo ostatnich opadów deszczu podściółka w lesie była bardzo sucha, dlatego ogień rozprzestrzenił się tak szybko.

Lokalni leśnicy wierzą, że Ashdown szybko się zregeneruje. Strażnik Chris Sutton powiedział, że ściółka była "sucha jak słoma", więc siedliska ptaków gnieżdżących się na ziemi zostały zniszczone. Uspokaja jednak, że natura (zwierzęta i owady) prędko się odrodzi. 

Ogień wypalił las do gołej ziemiOgień wypalił las do gołej ziemi Gareth Fuller / AP / AP

Stumilowy Las z "Kubusia Puchatka"

Las Ashdown rozsławił w latach 20. ubiegłego wieku pisarz A. A. Milne, autor "Kubusia Puchatka". Literat mieszkał w okolicy majestatycznej puszczy. To spacery w okolicy zainspirowały go do stworzenia Stumilowego Lasu - domu dla Misia o Bardzo Małym Rozumku i jego przyjaciół - Tygryska, Królika, Prosiaczka, Pana Sowy i Kłapouchego. Autor napisał tę powieść dla swojego dorastającego synka (Christophera Robina), który został także pierwowzorem dla książkowego Krzysia.

W 1921 roku Milne dał na pierwsze urodziny synkowi pluszowego misia, który później ożył na kartkach książki jako Kubuś Puchatek. Pięć lat później wydana została pierwsza powieść o najsłynniejszym misiu świata, a w roku 1928 ukazała się następna część przygód sympatycznej gromadki ze Stumilowego Lasu - "Chatka Puchatka". Warto dodać, że dużo z miejsc opisanych w powieści istnieje naprawdę. Tak samo jak w przypadku lasu, jest też w przypadku słynnego mostku, na którym Kubuś Puchatek i Krzysio grali w "Misie Patysie". 

Więcej o: