Maciej Parowski nie żyje. Wieloletni naczelny "Nowej Fantastyki" miał 72 lata

Maciej Parowski nie żyje. Pisarz, felietonista, redaktor - człowiek, który był jedną z najważniejszych osób dla fantastyki w Polsce, zmarł w wieku 72 lat.

Informację o śmierci Parowskiego, który zmarł po ciężkiej chorobie, przekazała redakcja "Nowej Fantastyki":

Jego zasług dla fantastyki w Polsce nie da się ogarnąć - ilu autorów odkrył i wychował, ile znakomitej twórczości przedstawiał, przybliżał i objaśniał kolejnym pokoleniom miłośników gatunku. Sam też tworzył - powieści ("Twarzą ku ziemi", "Burza"), scenariusze komiksowe ("Funky Koval", "Wiedźmin"), opowiadania. Jego eseje, analizy, wywiady, recenzje zapełniały kolejne tomy "Małp Pana Boga".

Maciej Parowski nie żyje. To on promował "Gwiezdne wojny", on współtworzył "Wiedźmina"

Maciej Parowski to pisarz, felietonista, redaktor. Publikował na łamach "Fantastyki", "Nowej Fantastyki" (był jej wieloletnim redaktorem naczelnym) czy "Czasu Fantastyki". To jedna z najważniejszych osób dla sci-fi w Polsce. To nie jest żadna przesada: był i będzie w tej dziedzinie prawdziwą legendą.

Jeszcze w epoce PRL-u, czasach cenzury i niedoborów, Parowski niezmordowanie promował ten gatunek, pisał niezliczone teksty krytyczne i polemiczne, kierował pismami promującymi fantastykę rożnych gatunków, a przede wszystkim - kultową w gronie fanów gatunku "Fantastyką" - pisał o Parowskim Przemysław Gulda dla Gazeta.pl.

Maciej Parowski ukończył studia na wydziale elektrycznym Politechniki Warszawskiej. Jego debiutem książkowym była powieść "Twarzą ku ziemi", napisał również m.in. "Sposób na kobiety" i "Burza. Ucieczka z Warszawy '40". Był także zaangażowany - wspólnie Bogusławem Polchem i Andrzejem Sapkowskim - w komiksy z serii "Wiedźmin". "Funky Koval" - przez wielu uważany za jeden z najlepszych polskich komiksów - tworzył z kolei z Polchem i Jackiem Rodkiem. Publikował felietony w "Życiu Warszawy", "Na Przełaj", "Kulturze", "Ekranie" i "Polityce".

Od samego początku - od premiery pierwszej części sagi - promował też na rożne sposoby "Gwiezdne wojny". To właśnie on jest w sporej mierze odpowiedzialny za dzisiejszą popularność tego filmu w naszym kraju.

W 2006 roku na Międzynarodowym Festiwalu Komiksu w Łodzi otrzymał doktorat humoris causa, czyli nagrodę im. Papcia Chmiela za zasługi dla polskiego komiksu. Rok później otrzymał medal "Gloria Artis", jedno z najważniejszych odznaczeń w polskiej kulturze.

Więcej o:
Komentarze (36)
Maciej Parowski nie żyje. Wieloletni naczelny "Nowej Fantastyki" miał 72 lata
Zaloguj się
 • lesnojeziorska

  Oceniono 30 razy 30

  Parey i Roddy - pamiętamy!

 • fred_die

  Oceniono 21 razy 21

  Żal, moja młodość się chyba pomału kończy. 48-letni nastolatek :)

 • kotka1910

  Oceniono 19 razy 19

  Co tam Wiedźmin czy Gwiezdne wojny ,to czysta komercja.Parowski w latach 70 tych i 80 tych zrobił ogromne zasługi dla polskiej SF. Zawsze walczył z komercją tandetą .Twarzą ku Ziemi to genialne podsumowanie epoki Gierka dla niepoznaki udające SF. Wieczne odpoczywanie w lepszym świecie....

 • 174pit

  Oceniono 19 razy 19

  Człowiek instytucja. Wraz z nim odchodzi cała epoka polskiej fantastyki.
  Strata niepowetowana.

 • wooki74

  Oceniono 14 razy 14

  Wielka szkoda [*]

 • mcwidack

  Oceniono 11 razy 11

  Miałem przyjemność poznać osobiście. Przemiły facet. Żal. Wyrazy współczucia.

 • eurotram

  Oceniono 10 razy 10

  Przede wszystkim Funky Koval,ale i wiele innych. Smutna wiadomość.

 • mppmpp

  Oceniono 10 razy 10

  Szkoda! Wielka szkoda. Wielka strata.

 • etykieta.zastepcza

  Oceniono 9 razy 9

  Mistrz!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX