Andrea Camilleri nie żyje. Autor uwielbianych kryminałów o komisarzu Montalbano miał 93 lata

Andrea Camilleri nie żyje. Autor kryminałów o komisarzu Salvo Montalbano zmarł w Rzymie w wieku 93 lat.

Pisarz kilka ostatnich tygodni spędził w szpitalu. Zmarł w środę 17 lipca w związku z chorobą serca i powikłaniami po złamaniu biodra. Włoskie stacje telewizyjne przerwały program, by poinformować widzów o jego śmierci. Premier Włoch Matteo Salvini napisał na Twitterze:

Żegnamy Andreę Camilleriego, ojca Montalbano i niestrudzonego narratora swojej Sycylii.

Andrea Camilleri nie żyje. Sławę zyskał po siedemdziesiątce

Andrea Camilleri urodził się w 1925 roku w sycylijskim Porto Empedocle, a od lat 40. XX wieku mieszkał w Rzymie. To jeden z najpopularniejszych włoskich pisarzy, chociaż do siedemdziesiątki był mało znanym autorem powieści historycznych, których akcja rozgrywała się na Sycylii. Jego literacki debiut zatytułowany "Tok rzeczy", w końcu wydany w 1978 roku, odrzuciło wcześniej 14 wydawnictw.

Dzięki postaci komisarza Salvo Montalbano, który po raz pierwszy pojawił się w książce "Kształt wody" z 1994 roku, Andrea Camilleri stał się sławny. W samych Włoszech jego książki sprzedały się w 25 mln egzemplarzy.

Na podstawie jego kryminałów powstał serial wyprodukowany dla włoskiej stacji RAI, bijący w ojczyźnie pisarza rekordy popularności. Produkcja była także znana poza granicami Włoch.

Książki autora dostępne są w formie e-booków w Publio.pl >>

Więcej o: