Toni Morrison nie żyje. Autorka wielu powieści i laureatka literackiego Nobla miała 88 lat

Nie żyje Toni Morrison. Afroamerykańska pisarka, która w (rok) otrzymała Literacką Nagrodę Nobla, zmarła 5 sierpnia 2019 roku. Miała 88 lat.

Wydawnictwo Knopf Publishing potwierdziło, że Toni Morrison odeszła po krótkiej chorobie w poniedziałek 5 sierpnia 2019 roku. Pisarka zmarła w nowojorskim Montefiore Medical Center w otoczeniu rodziny i przyjaciół. Miała 88 lat.

W oświadczeniu wydanym przez najbliższych Morrison czytamy:

Była niezwykle oddaną matką, babcią i ciotką, która czerpała radość z bycia z rodziną i przyjaciółmi. Doskonała pisarka, która nade wszystko ceniła słowo pisane - czy to własne, swoich studentów, czy innych. Czytała bez przerwy i czuła się najlepiej, pisząc. Choć jej odejście stanowi ogromną stratę, jesteśmy wdzięczni za jej długie, dobrze przeżyte życie.

Toni Morrison - pierwsza afroamerykańska noblistka w dziedzinie literatury

Toni Morrison uznaje się za jedną z najważniejszych pisarek współczesnej literatury - zarówno amerykańskiej, jak i światowej. Morrison tworzyła liczne powieści, eseje, opowiadania i artykuły. Za swoją najbardziej znaną książkę - "Umiłowana" - w 1993 roku otrzymała Literacką Nagrodę Nobla. Była pierwszą Afroamerykanką, której przypadło to wyróżnienie. Szwedzka Akademia Nauk w uzasadnieniu do nagrody opisała Toni Morrison jako autorkę, która "w powieściach charakteryzujących się wizjonerską mocą nadaje życie kluczowym aspektom amerykańskiej rzeczywistości". 

Do najsłynniejszych dzieł Morrison oprócz "Umiłowanej" należą powieści "Pieśń Salomonowa", "The Bluest Eye" czy "Sula". W swojej twórczości pisarka zgłębiała tematykę afroamerykańskiej tożsamości i skomplikowanych relacji rasowych w Stanach Zjednoczonych.