"Millenium". Ukazała się ostatnia część bestsellerowej sagi szwedzkich kryminałów, "Ta, która musi umrzeć"

"Millenium" doczekało się finału. Szósta i jednocześnie ostatnia część popularnej serii kryminałów ma ogólnoświatową premierę 22 sierpnia. "Ta, która musi umrzeć" wyjaśni wszystkie wcześniejsze wątki i zakończy historię Mikaela Blomkvista i Lisbeth Salander.
Zobacz wideo

"Millenium" to jedna z najpopularniejszych serii książek kryminalnych na świecie. Łączny nakład wyniósł do tej pory ponad 100 milionów egzemplarzy. Główni bohaterowie sagi, czyli Mikael Blomkvist i Lisbeth Salander, zaskakiwali i szokowali czytelników od 2005 roku, gdy książka po raz pierwszy pojawiła się na rynku. Ostatnia część "Millenium" ma zakończyć ich historię i wyjaśnić wszystkie wątki z poprzednich tomów.

Ostatnia część bestsellerowej sagi "Millenium" 22 sierpnia

"Ta, która musi umrzeć" ma swoją światową premierę 22 sierpnia. Fani serii nie mogli się doczekać kontynuacji powieści od 2017 roku, gdy ukazała się piąta część sagi napisanej przez Davida Lagercrantza. Szwedzki autor od 2015 roku kontynuuje pracę zmarłego Stiega Larssona, twórcy "Millenium". O czym będzie książka wieńcząca całą serię?

W oficjalnym opisie możemy przeczytać, co nowego czeka nas w świecie "Millenium":

W centrum Sztokholmu znaleziono ciało mężczyzny. Z pozoru wygląda to na tragiczną śmierć bezdomnego. Lekarka sądowa Fredrika Nyman postanawia zadzwonić do Mikaela Blomkvista. Dziennikarz niechętnie zabiera się do sprawy.

Jak to zwykle w "Millenium" bywa, nie brakuje też politycznych intryg, w które zamieszani są najwyżsi urzędnicy państwowi:

Świadkowie potwierdzają co prawda, że zmarły kilkukrotnie wrzeszczał coś pod adresem Johannesa Forsella, szwedzkiego ministra obrony - ale czy faktycznie coś mogło ich łączyć? Mikael bezskutecznie próbuje skontaktować się z Lisbeth Salander, która po pogrzebie Holgera Palmgrena wyjechała z kraju. Blomkvist nie wie, że Lisbeth trafiła do Moskwy, by raz na zawsze wyrównać rachunki ze swoją siostrą Camillą.


Świat "Millenium" został stworzony przez szwedzkiego autora Stiega Larssona. Pisarz zmarł w 2004 roku, ale mimo jego śmierci wydawnictwo, z którym współpracował, zdecydowało się wydawać jego ostatnie książki. Okazały się one takim sukcesem, że postanowiono kontynuować "Millenium" i do współpracy zaprosić publicystę Davida Lagercrantza. Od 2015 roku pisarz kontynuuje serię książek Larssona, którą pokochały miliony.

Powieści doczekały się także ekranizacji. Pierwsze z nich były szwedzkiej produkcji i zyskały wiele nominacji do prestiżowych nagród w tym EFA. Amerykański remake pierwszej części "Millenium" - "Dziewczyna z tatuażem" - okazał się światowym hitem. W głównych rolach wystąpili Rooney Mara i Daniel Craig. W 2012 roku film miał aż cztery nominacje do Oscara, a ostatecznie wygrał nagrodę za najlepszy montaż. 

Książki z serii "Millenium" dostępne są w formie e-booków Publio.pl >>

Więcej o: