Martwy bezdomny znaleziony w centrum Sztokholmu ma w kieszeni kurtki numer telefonu Mikaela Blomkvista. Czy zamierzał skontaktować się z dziennikarzem? W jakim celu? Kim w ogóle był? Chociaż ma na ciele wiele charakterystycznych blizn, ustalenie jego tożsamości okazuje się nie lada wyzwaniem, którego nie chce się podjąć nikt oprócz patolog Fredriki Nyman. Nawet poinformowany przez nią Blomkvist zabiera się do sprawy niechętnie. Bardziej martwi go bowiem Lisbeth Salander, która zamierza „być kotem, a nie myszą” i jak to ona, znika bez wieści.
Kiedy badania wskazują na to, że bezdomny bynajmniej nie zmarł śmiercią naturalną, a w kontekście sprawy pojawia się nazwisko ministra obrony Johannesa Forsella, śledztwo nabiera tempa. I prowadzi w całkowicie nieoczekiwanym kierunku – do wydarzeń, które rozegrały się kilka lat wcześniej na Mount Evereście.
Tymczasem Lisbeth planuje w Moskwie zemstę na siostrze…
Książka dostępna jest w formie e-booka w Publio.pl >>
Ostatnia część serii 'Millenium' w formie e-booka Publio.pl
Bestseller na miarę naszych czasów
Ponad 100 milionów egzemplarzy – w takiej liczbie rozeszła się na całym świecie seria „Milliennium”. I nawet jeśli większość z tego stanowi trylogia napisana przez Stiega Larssona, to i kontynuator cyklu David Lagercrantz nie ma się czego wstydzić. Wyznaczony do tego przez wydawcę i rodzinę zmarłego pisarza autor musiał sprostać wymaganiom milionów czytelników. Oczekiwanie na trzeci tom serii jego pióra i wysokie miejsce powieści na listach bestsellerów, wydają się potwierdzać, że wyszedł z tej próby zwycięsko. Częściom „Co nas nie zabije” i „Mężczyzna, który gonił swój cień” zarzucano co prawda, że nie mają mrocznego uroku powieści Larssona, niewątpliwie jednak zachowały przesłanie serii. Podobnie jest z finałową książką cyklu „Ta, która musi umrzeć”.
Lagercrantz konsekwentnie powraca do wątków przemocy wobec kobiet, obojętności wobec tych, którzy żyją na marginesie społeczeństwa, afer szpiegowskich, nowych technologii w ich najbardziej niebezpiecznej odsłonie i zemsty. Do tej ostatniej tym razem dołącza jednak również poczucie winy. Porachunki między Lisbeth a jej siostrą Camillą prowadzą w tajemniczą przeszłość Salander. Oczywiście chociaż to już szósta część serii „Millennium”, okazuje się, że nadal nie wiemy o bohaterce wszystkiego. W relacje między siostrami wkrada się cień niepewności.
No i jest wątek hejtu w internecie…
Farmy trolli po szwedzku
Skoro „Ta, która musi umrzeć” to skandynawski thriller, można się w książce spodziewać wiwisekcji szwedzkiego społeczeństwa. Tym razem Lagercrantz skupia się na hejcie wobec ministra obrony, który z internetu wylewa się niepostrzeżenie na ulice Sztokholmu i całego państwa. O tym, jak niebezpieczna jest to broń, jak się ją stosuje i do jak poważnych politycznych skutków prowadzi, sami mogliśmy się przekonać.
Wykorzystany przez autora problem „farm trolli” jest niewątpliwie na czasie. Nie tylko w Szwecji i w Rosji, w której rozgrywa się znaczna część powieści.
Pożegnanie z bohaterami
Davidowi Lagercrantzowi ponownie udało się napisać dobry thriller, który nie zawiedzie fanów gatunku. Akcja „Tej, która musi umrzeć” jest wartka, wątki spinają się w całość (a historia jest na tyle zagmatwana, że wcale nie było to oczywiste). Książka domyka historię genialnej hakerki Salander i niepokornego dziennikarza Blomkvista, któremu tym razem się „trochę” dostanie. Chociaż… jeśli komuś przyszłoby do głowy wycisnąć z serii jeszcze trochę pieniędzy, znajdzie punkt zaczepienia.
Jedyny poważny zarzut, jaki można mieć wobec „Tej, która musi umrzeć”? W powieści brakuje Lisbeth Salander… Tytuł (mimo wspaniałej wieloznaczności) sugeruje, że krwawa rozprawa między nią a Camillą będzie najważniejszym wątkiem książki. Niestety nie jest. Nie jest też wątkiem najciekawszym. Tym fani serii mogą się poczuć trochę rozczarowani. Ale tak czy siak muszą się przekonać, jak to wszystko się skończyło.
Książka dostępna jest w formie e-booka w Publio.pl >>
Okładka książki 'Ta, która musi umrzeć', David Lagercrantz Wydawnictwo Czarna Owca
„Ta, która musi umrzeć” David Lagercratz, przeł. Inga Sawicka, Czarna Owca 2019.