Znamy nominowanych do Nagrody Literackiej Nike 2019. Wśród nich Szczepan Twardoch i Mariusz Szczygieł

Ogłoszono listę siedmiu książek, które powalczą o Nagrodę Literacką Nike 2019. Zwycięzcę poznamy 6 października. Szansę na wyróżnienie mają m.in. Szczepan Twardoch, Zyta Rudzka, Mariusz Szczygieł i Małgorzata Rejmer.

Nagroda Literacka Nike zostanie wręczona już po raz 23. Przyznawana jest ona corocznie za najlepszą książkę poprzedniego roku. Do konkursu można zgłaszać dzieła reprezentujące dowolny gatunek literacki. W 2019 roku w szranki o nagrodę Nike staną cztery powieści, dwa reportaże i jedna biografia. 

Zobacz też: "Rz": Odnaleziono niepublikowany wcześniej wiersz Juliusza Słowackiego >>

Nagroda Literacka Nike 2019. Poznaliśmy listę siedmiu finalistów

Jury konkursowe, które zdecyduje, kto otrzyma nagrodę w dniu jej wręczania, wybierze zwycięzcę spośród siedmiu kandydatów. Otrzyma on 100 tys. zł i statuetkę Nike projektu Gustawa Zemły. Wyboru nominowanych spośród kilkuset zgłoszonych pozycji dokonała komisja w składzie: Teresa Bogucka, Agata Dowgird, Maryla Hopfinger, Dariusz Kosiński, Anna Nasiłowska, Antoni Pawlak, Paweł Próchniak, Joanna Szczęsna i Marek Zaleski (przewodniczący).

Oto pełna lista kandydatów do Nagrody Literackiej Nike 2019:

Aleksander Kaczorowski - "Ota Pavel. Pod powierzchnią"

Biografia doskonale znanego wszystkim Czechom Żyda dotkniętego traumą Holocaustu, powojennego ideowego komunisty, najpracowitszego czeskiego dziennikarza sportowy, obsesyjnego perfekcjonisty, genialnego pisarza dotkniętego chorobą psychiczną.

Życie Oty Pavla to los mieszkańca Europy Środkowej XX wieku, modelowy przykład tego, jak wielkie wydarzenia determinują historię człowieka, nawet jeśli on sam nie miał na nie żadnego wpływu. Pavlowi najbardziej zależało na tym, by zostać pisarzem. To się udało. I chociaż nie zaznał sławy ani splendorów, wpisał się w wielką tradycję środkowoeuropejskiej literatury żydowskiej, której symbolami są Franz Kafka, Egon Erwin Kisch czy Max Brod, pozostając jednocześnie pisarzem na wskroś czeskim. (wyd. Czarne)

Marcin Kołodziejczyk - "Prymityw. Epopeja narodowa"

Debiutancka powieść reportera, wyśmiewająca polską rzeczywistość. Jej opis głosi: "Choć niektórzy twierdzą, że to nowa epopeja pisana ku pokrzepieniu serc - nie wierz! Bądź czujny, wróg czuwa wszędzie. Doskonale czarne zwierciadło przechadzające się nie tyle gościńcem, co podrzędnymi ulicami polskiego miasta - oto powieść Marcina Kołodziejczyka. Pierwsza taka. Przełomowa, waląca prawdą po oczach jak mityczny Edek pięścią w ryj. Czy przetrwamy?". (wyd. Wielka Litera)

Małgorzata Rejmer - "Błoto słodsze niż miód"

Opowieść o kraju udręczonym terrorem Envera Hoxhy, dyktatora, który po zerwaniu sojuszy z Jugosławią, Związkiem Radzieckim i Chinami uwierzył, że Albania może stać się samowystarczalną twierdzą komunizmu. O ludziach z dnia na dzień skazywanych na zesłanie, tylko dlatego że urodzili się w niewłaściwej rodzinie lub szeptem w czterech ścianach próbowali samodzielnie myśleć. O krwawych buntach w obozach pracy, tragicznych ucieczkach z kraju zamienionego w bunkier, o życiorysach ofiarowanych na ołtarzu ideologicznego raju i o tych, którzy je miażdżyli, nie bacząc na konsekwencje. (wyd. Czarne)

Zyta Rudzka - "Krótka wymiana ognia"

Powieść przedstawiająca historię rodziny, która rozpada się na kawałki. Wielowątkowa opowieść o seksualności kobiet, symbolizowanej przez rzekę z rodzinnych stron. Portret kobiety, której ciało, bez jej zgody, postanowiło się zestarzeć. W groteskowych wizjach bohaterki, która rozpatruje swoje klęski, powracają dawni wielbiciele, byli mężowie, postać matki... (wyd. W.A.B.)

Juliusz Strachota - "Turysta polski w ZSRR"

Jak mówi sam autor: "Po wyjściu ze szpitala psychiatrycznego trafiłem na przewodnik po ZSRR, który namiętnie kartkowałem w dzieciństwie. I znów: Baku. Samarkanda. Frunze. Duszanbe. Leninabad. Kaukaskie Mineralne Wody. Ałma Ata. Obóz pionierów Artek na Krymie. Nazwy, mapy i zdjęcia wciąż działały, więc zamiast trenować codzienność, wybrałem się na skrzyżowanie pamięci i fantazji". (wyd. korporacja ha!art.)

Mariusz Szczygieł - "Nie ma"

Nie ma kogoś. Nie ma czegoś. Nie ma przeszłości. Nie ma pamięci. Nie ma widelców do sera. Nie ma miłości. Nie ma życia. Nie ma fikcji. Nie ma właściwego koloru. Nie ma komisji. Nie ma grobu. Nie ma siostry. Nie ma klamek. Nie ma niebieskich tulipanów. Nie ma „nie ma”.

Rozmówcami Szczygła są ludzie z różnych światów: czeska poetka, ukraiński żołnierz, polska księgowa, albański malarz, izraelska pisarka, a także ojciec reportera, z którym autor wybiera się ostatni raz w życiu do Pragi. Nad książką unosi się rada, którą dała autorowi Hanna Krall: „Wszystko musi mieć swoją formę, swój rytm, panie Mariuszu. Zwłaszcza nieobecność”. (wyd. Dowody na Istnienie)

Szczepan Twardoch - "Królestwo"

Opowieść Ryfki, która chce jedynie przetrwać, i historia Dawida, który przeżył wywózkę z Umschlagplatz, układają się w zaskakującą kontynuację "Króla", jednego z największych bestsellerów ostatnich lat. Chwytająca za gardło historia o wojnie oraz bezkompromisowe spojrzenie na oprawców i ofiary. Żydzi, Polacy i Niemcy. I to najtrudniejsze wyzwanie… pozostać człowiekiem. (wyd. Wydawnictwo Literackie)

Uroczyste wręczenie Nagrody Nike odbędzie się 6 października 2019 roku. Organizatorami konkursu są Fundacja Nagrody Literackiej "NIKE" i "Gazeta Wyborcza", fundatorem Fundacja Agory. 

Książki finalistów są dostępne w formie e-booków w Publio.pl >>

Więcej o:
Komentarze (17)
Znamy nominowanych do Nagrody Literackiej Nike 2019. Wśród nich Szczepan Twardoch i Mariusz Szczygieł
Zaloguj się
 • antirussia81

  Oceniono 5 razy 3

  Internetowi klakierzy bandyty z Kremla (dziwnym trafem wszyscy są też miłośnikami PiS) są oburzeni, że wśród nominowanych nie ma grafomańskiej "powieści" Lisickiego :)

 • bonenecklace

  0

  Co roku ci sami autorzy, te same peany na ich cześć, co niestety świadczy słabiutko o stanie i jakości naszej literatury pięknej. Tłuszcza zachwyca się grafomańskimi czytadłami Chmielarzy, Mrozów, Puzyńskiej, Bondy, a literatury światowego formatu, ani widu, ani słychu. Reportaż Rejmer jest jedynie poprawny, jednostronny i zachwyty mają się nijak do jakości tekstu. Za dużo powstaje w Polsce reportaży, które są mizerne, autorzy porywają się z motyką na słońce. Ostatnią dobrą literaturę polską czytałem dobrych kilka lat temu, a mianowicie "Inny świat" Orbitowskiego. Przykładowo autorom z Czech czy Ukrainy, to my możemy co najwyżej buty czyścić.

 • zuzica

  0

  nominacja za "Królestwo"? To akurat jedna z najsłabszych książek Twardocha, odcinanie kuponów od popularności "Króla", który - choć bardzo ciekawy - był już trochę czytadłem. Trzymam kciuki za Rejmer. Już jej książka o Rumunii była świetna, a opowieść o Albanii po prostu wyjmuje z butów. A nam się wydaje, że w Polsce mieliśmy totalitaryzm...

 • zlosliwyskrzat

  Oceniono 2 razy 0

  Zatem jakieś postmodernistyczne, a więc niestrawne zabawy w powieść historyczną Twardocha; nieudolna groteska dla lemingów; bełkot sfeminizowanej literatki o starzeniu ciała, bo feministkom nie chodzi o ciało. ale o umysł; oraz kolejne gatki szmatki, mowa trwa Szczygła o problemach życiowych rozważanych przez, co bardziej lotnych licealistów

 • normals76

  Oceniono 1 raz -1

  Twardoch to ten gość, którego cały Śląsk się wstydzi, nienawistnik, hejter i zwolennik opozycji.

 • onduma

  Oceniono 8 razy -4

  Jednym slowem. Teamty niby roznne ale wszedzie musoi buc chciaz poboczny watek zydowski

 • paliwoda2

  Oceniono 19 razy -5

  Twardzoch ostatnio nieźle popluwał na Polskę i Polaków no i wiedział , co robi- nominację dostał. Dobrze wiedział jak trzeba się achować w grze o nagrodę GW -gazety która stoczyła się ewidentnie na antypolskie pozycje.Oni nienawidzą Polski tradycyjnej, konserwatywnej oni polskość rozumieją jako cepeliadę i folklor czyli absolutnie symbolicznie nigdy na poważnie.

 • melamed

  Oceniono 13 razy -5

  Do bolu przewidywalni.Smiech na sali.

 • nanorobot

  Oceniono 11 razy -5

  Wszystkie te nagrody to zwykły marketing. Wiadomo, jeżeli nie ma nagród, to lud nie wie co kupić i wtedy zwykle nic nie kupi. Jeżeli ksiażka dostanie nagrodę, to lud już wie co kupić ...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX