Nagroda Literacka Nike zostanie wręczona już po raz 23. Przyznawana jest ona corocznie za najlepszą książkę poprzedniego roku. Do konkursu można zgłaszać dzieła reprezentujące dowolny gatunek literacki. W 2019 roku w szranki o nagrodę Nike staną cztery powieści, dwa reportaże i jedna biografia.
Zobacz też: "Rz": Odnaleziono niepublikowany wcześniej wiersz Juliusza Słowackiego >>
Jury konkursowe, które zdecyduje, kto otrzyma nagrodę w dniu jej wręczania, wybierze zwycięzcę spośród siedmiu kandydatów. Otrzyma on 100 tys. zł i statuetkę Nike projektu Gustawa Zemły. Wyboru nominowanych spośród kilkuset zgłoszonych pozycji dokonała komisja w składzie: Teresa Bogucka, Agata Dowgird, Maryla Hopfinger, Dariusz Kosiński, Anna Nasiłowska, Antoni Pawlak, Paweł Próchniak, Joanna Szczęsna i Marek Zaleski (przewodniczący).
Oto pełna lista kandydatów do Nagrody Literackiej Nike 2019:
Aleksander Kaczorowski - "Ota Pavel. Pod powierzchnią"
Biografia doskonale znanego wszystkim Czechom Żyda dotkniętego traumą Holocaustu, powojennego ideowego komunisty, najpracowitszego czeskiego dziennikarza sportowy, obsesyjnego perfekcjonisty, genialnego pisarza dotkniętego chorobą psychiczną.
Życie Oty Pavla to los mieszkańca Europy Środkowej XX wieku, modelowy przykład tego, jak wielkie wydarzenia determinują historię człowieka, nawet jeśli on sam nie miał na nie żadnego wpływu. Pavlowi najbardziej zależało na tym, by zostać pisarzem. To się udało. I chociaż nie zaznał sławy ani splendorów, wpisał się w wielką tradycję środkowoeuropejskiej literatury żydowskiej, której symbolami są Franz Kafka, Egon Erwin Kisch czy Max Brod, pozostając jednocześnie pisarzem na wskroś czeskim. (wyd. Czarne)
Marcin Kołodziejczyk - "Prymityw. Epopeja narodowa"
Debiutancka powieść reportera, wyśmiewająca polską rzeczywistość. Jej opis głosi: "Choć niektórzy twierdzą, że to nowa epopeja pisana ku pokrzepieniu serc - nie wierz! Bądź czujny, wróg czuwa wszędzie. Doskonale czarne zwierciadło przechadzające się nie tyle gościńcem, co podrzędnymi ulicami polskiego miasta - oto powieść Marcina Kołodziejczyka. Pierwsza taka. Przełomowa, waląca prawdą po oczach jak mityczny Edek pięścią w ryj. Czy przetrwamy?". (wyd. Wielka Litera)
Małgorzata Rejmer - "Błoto słodsze niż miód"
Opowieść o kraju udręczonym terrorem Envera Hoxhy, dyktatora, który po zerwaniu sojuszy z Jugosławią, Związkiem Radzieckim i Chinami uwierzył, że Albania może stać się samowystarczalną twierdzą komunizmu. O ludziach z dnia na dzień skazywanych na zesłanie, tylko dlatego że urodzili się w niewłaściwej rodzinie lub szeptem w czterech ścianach próbowali samodzielnie myśleć. O krwawych buntach w obozach pracy, tragicznych ucieczkach z kraju zamienionego w bunkier, o życiorysach ofiarowanych na ołtarzu ideologicznego raju i o tych, którzy je miażdżyli, nie bacząc na konsekwencje. (wyd. Czarne)
Zyta Rudzka - "Krótka wymiana ognia"
Powieść przedstawiająca historię rodziny, która rozpada się na kawałki. Wielowątkowa opowieść o seksualności kobiet, symbolizowanej przez rzekę z rodzinnych stron. Portret kobiety, której ciało, bez jej zgody, postanowiło się zestarzeć. W groteskowych wizjach bohaterki, która rozpatruje swoje klęski, powracają dawni wielbiciele, byli mężowie, postać matki... (wyd. W.A.B.)
Juliusz Strachota - "Turysta polski w ZSRR"
Jak mówi sam autor: "Po wyjściu ze szpitala psychiatrycznego trafiłem na przewodnik po ZSRR, który namiętnie kartkowałem w dzieciństwie. I znów: Baku. Samarkanda. Frunze. Duszanbe. Leninabad. Kaukaskie Mineralne Wody. Ałma Ata. Obóz pionierów Artek na Krymie. Nazwy, mapy i zdjęcia wciąż działały, więc zamiast trenować codzienność, wybrałem się na skrzyżowanie pamięci i fantazji". (wyd. korporacja ha!art.)
Mariusz Szczygieł - "Nie ma"
Nie ma kogoś. Nie ma czegoś. Nie ma przeszłości. Nie ma pamięci. Nie ma widelców do sera. Nie ma miłości. Nie ma życia. Nie ma fikcji. Nie ma właściwego koloru. Nie ma komisji. Nie ma grobu. Nie ma siostry. Nie ma klamek. Nie ma niebieskich tulipanów. Nie ma „nie ma”.
Rozmówcami Szczygła są ludzie z różnych światów: czeska poetka, ukraiński żołnierz, polska księgowa, albański malarz, izraelska pisarka, a także ojciec reportera, z którym autor wybiera się ostatni raz w życiu do Pragi. Nad książką unosi się rada, którą dała autorowi Hanna Krall: „Wszystko musi mieć swoją formę, swój rytm, panie Mariuszu. Zwłaszcza nieobecność”. (wyd. Dowody na Istnienie)
Szczepan Twardoch - "Królestwo"
Opowieść Ryfki, która chce jedynie przetrwać, i historia Dawida, który przeżył wywózkę z Umschlagplatz, układają się w zaskakującą kontynuację "Króla", jednego z największych bestsellerów ostatnich lat. Chwytająca za gardło historia o wojnie oraz bezkompromisowe spojrzenie na oprawców i ofiary. Żydzi, Polacy i Niemcy. I to najtrudniejsze wyzwanie… pozostać człowiekiem. (wyd. Wydawnictwo Literackie)
Uroczyste wręczenie Nagrody Nike odbędzie się 6 października 2019 roku. Organizatorami konkursu są Fundacja Nagrody Literackiej "NIKE" i "Gazeta Wyborcza", fundatorem Fundacja Agory.
Książki finalistów są dostępne w formie e-booków w Publio.pl >>