Mariusz Szczygieł laureatem Nagrody Nike 2019. Otrzymał dwie statuetki za "Nie ma"

Nagroda Literacka Nike 2019 powędrowała do reportażysty Mariusza Szczygła. Pisarz otrzymał najważniejszą nagrodę literacką w Polsce za reportaż pt. "Nie ma".
Zobacz wideo

- Nagradzamy książkę, która jest niczym rozsypane archiwum z poszukiwań odpowiedzi na pytanie fundamentalne: dlaczego raczej czegoś "nie ma", niż jest - powiedział przewodniczący jury prof. Zaleski. Wówczas dla wszystkich stało się jasne, że laureatem Nagrody Nike został Mariusz Szczygieł. Zaleski podkreślił, że "Nie ma" prezentuje "brawurowe i ekscentryczne podejście, jak na reportaż, którego racją jest przecież to, co jest, co zdarzyło się". 

Mariusz Szczygieł nagrodzony Nagrodą Nike 2019. "Pomyślałem sobie, że mogę pisać reportaż dla siebie"

Odbierając nagrodę, Mariusz Szczygieł był wyraźnie wzruszony. 

- Przyszedł moment w moim życiu, kiedy pomyślałem sobie, że nie piszę reportaży tylko dla czytelników, nie tylko piszę dla bohaterek i dla bohaterów, którym te reportaże też coś dają w ich życiu, ale że mogę pisać reportaż dla siebie. Wspaniali pisarze fikcji mogą swoje sprawy pozałatwiać swoimi powieściami, wywentylować pewne problemy, to pomyślałem, że można to też robić reportażami - mówił. 

Mariusz Szczygieł odniósł w tym roku podwójne zwycięstwo. Wcześniej otrzymał Nagrodę Czytelników "Gazety Wyborczej", która towarzyszy Nagrodzie Literackiej Nike. 

Oprócz Mariusza Szczygła i jego książki "Nie ma" do Nagrody Nike 2019 nominowani zostali: 

  • Małgorzata Rejmer i jej książka "Błoto słodsze niż miód"
  • Zyta Rudzka - autorka książki "Krótka wymiana ognia"
  • Juliusz Stachota za tytuł "Turysta polski w ZSRR"
  • Szczepan Twardoch i jego powieść "Królestwo"
  • Aleksander Kaczorowski i napisana przez niego biografia "Ota Pavel. Pod powierzchnią"
  • Marcin Kołodziejczyk oraz książka "Prymityw. Epopeja narodowa"

"Nie ma" to ósma książka Mariusza Szczygła. Została wydana przez wydawnictwo Dowody na Istnienie. Autor ten jest laureatem Nike Czytelników 2007. Wówczas został nagrodzony za książkę "Gottland". 

Książka "Nie ma" dostępna jest w formie e-booka w Publio.pl >>

Więcej o: