Olga Tokarczuk laureatką Literackiej Nagrody Nobla

Olga Tokarczuk została laureatką Literackiej Nagrody Nobla za 2018 rok. Wielki dzień dla polskiej literatury!
Zobacz wideo

Olga Tokarczuk została laureatką Literackiej Nagrody Nobla za 2018 rok. Druga nagroda powędrowała do Petera Handke z Austrii.  

Zobacz też: Literacka Nagroda Nobla. Dlaczego w tym roku zostaną wręczone dwa wyróżnienia? >>

Akademia Szwedzka uhonorowała polską pisarkę za "narracyjną wyobraźnię, która wraz z encyklopedyczną pasją reprezentuje przekraczanie granic jako formę życia" - czytamy w uzasadnieniu. Handke z kolei został nagrodzony "za wpływową pracę, która wraz z językową pomysłowością zgłębiła peryferie i specyficzność ludzkiego doświadczenia".

Miłośnikom polskiej literatury współczesnej nie trzeba przedstawiać laureatki Nobla za 2018 rok, Olgi Tokarczuk. Pisarka w 2018 roku otrzymała International Booker Prize za powieść "Bieguni". W tym roku szansę na Bookera miała także jej książka "Prowadź swój pług przez kości umarłych" w tłumaczeniu Antonii Lloyd-Jones - na podstawie powieści Agnieszka Holland nakręciła film "Pokot" z 2017 roku. Wcześniej Tokarczuk opublikowała m.in. "Księgi Jakubowe" (2014), za które wyróżniono ją Nagrodą Literacką Nike, a także "Prawiek i inne czasy", "Dom dzienny, dom nocny" czy zbiór esejów "Moment niedźwiedzia".

Zobacz też: Olga Tokarczuk z Literacką Nagrodą Nobla! Dostanie też ponad 3,5 mln zł >>

Olga Tokarczuk dołączyła do grona polskich literackich noblistów 

Tokarczuk dołączyła do grona polskich literackich noblistów, ktore tworzą Henryk Sienkiewicz, Władysław Reymont, Czesław Miłosz i Wisława Szymborska. Niezwykle blisko z Polską był związany laureat Literackiej Nagrody Nobla z 1978 roku, Isaac Bashevis Singer. 

Czytaj też: Olga Tokarczuk zbiera prestiżowe nagrody, ale nie czyta jej minister kultury. Co trzeba wiedzieć o noblistce?

Nagrody Nobla od 1901 roku

Nagrody Nobla to prestiżowe wyróżnienia, ufundowane przez Alfreda Nobla, szwedzkiego przemysłowca i wynalazcę dynamitu. Są przyznawane od 1901 roku. Oprócz medali i dyplomów, laureaci otrzymają po 9 milionów koron, czyli prawie milion euro. Dwa lata temu wartość pieniężna nagrody wzrosła o milion koron. Nazwiska laureatów tradycyjnie są ogłaszane w październiku, zaś samo wręczenie wyróżnień odbywa się 10 grudnia, w rocznicę śmierci fundatora.

Zgodnie z jego wolą, nagrody są przyznawane za wybitne osiągnięcia naukowe (w dziedzinie fizjologii lub medycyny, fizyki, chemii), a także literackie oraz za zasługi dla społeczeństw i ludzkości. Najmłodsze jest wyróżnienie dla ekonomistów, które w 1968 roku zostało ufundowane przez Bank Szwecji.

Literacka Nagroda Nobla. Dlaczego w tym roku zostaną wręczone dwa wyróżnienia? 

Po raz pierwszy od czasów II wojny światowej, w 2018 roku, Akademia Szwedzka postanowiła odłożyć na kolejny rok przyznanie nagrody Nobla w dziedzinie literatury. Wszystko z powodu wielkiego skandalu, który skończył się odejściem z 18-osobowej akademii aż ośmiu członków.

Zeszłoroczny kryzys w Szwedzkiej Akademii to wynik afery związanej z mężem jednej z członkiń jury, poetki Katariny Frostenson. Francusko-szwedzki fotografik i reżyser Jean-Claude Arnault, mąż byłej członkini Akademii Katariny Frostenson, został skazany na dwa lata więzienia w związku z oskarżeniami o molestowanie seksualne. Mało tego - Arnault podobno wielokrotnie wiedział ze sporym wyprzedzeniem, kto zostanie laureatem Literackiej Nagrody Nobla i niekoniecznie trzymał te informacje dla siebie.

Książki autorki dostępne są w formie e-booków w Publio.pl >>

Więcej o: