Olga Tokarczuk. Jakie książki napisała i kim jest laureatka literackiej Nagrody Nobla?

Polska pisarka Olga Tokarczuk otrzymała Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury. Jakie książki napisała i kim jest? Oprócz niej w tym roku nagrodą tą został wyróżniony pochodzący z Austrii Peter Handke.

Olga Tokarczuk została nagrodzona literackim Noblem za 2018 r. Drugim laureatem tej nagrody w tym roku został Peter Handke. Tegoroczna nagroda Nobla jest podwójna, ponieważ w ubiegłym roku Akademia nie wskazała laureata. Stało się tak ze względu na kryzys wywołany skandalem, który wybuchł w  2017 roku. 18 kobiet oskarżyło wówczas męża jednego z członkiń Akademii, fotografa Jeana-Claude'a Arnaulta, o molestowanie seksualne i gwałt. Miał on być także źródłem przecieków z obrad Akademii.

Literacki Nobel dla Olgi Tokarczuk. Jakie książki napisała?

Olga Tokarczuk to znana i nagradzana polska pisarka. Otrzymała dwie Nagrody Literackie "Nike" - za powieść "Bieguni" w 2008 roku oraz "Księgi Jakubowe" w 2018 roku. Została także nagrodzona jedną z najbardziej prestiżowych zagranicznych nagród literackich, The Man Booker International Prize. Nagrodę tę otrzymała w 2018 roku, za powieść "Bieguni". 

Olga Tokarczuk urodziła się w 1962 roku w Sulechowie. Zadebiutowała w 1979 roku na łamach pisma "Na przełaj", gdzie pod pseudonimem Natasza Borodin opublikowała pierwsze opowiadania. Jako powieściopisarka zadebiutowała w 1993, wydając książkę "Podróż ludzi Księgi". Dużym sukcesem Tokarczuk okazała się wydana w 1996 powieść "Prawiek i inne czasy". Rozgłos przyniosła jej także ekranizacja książki "Prowadź swój pług przez kości umarłych", czyli film pt. "Pokot" w reżyserii Agnieszki Holland.

Książki autorki dostępne są w formie e-booków w Publio.pl >>

Więcej o:
Komentarze (10)
Olga Tokarczuk. Jakie książki napisała i kim jest laureatka literackiej Nagrody Nobla?
Zaloguj się
 • pedro.666

  Oceniono 13 razy 11

  Uuuu… Nobel? No to Olga ma przerąbane... polskie środowisko literackie Jej tego nie daruje :(

 • nicto_mk

  Oceniono 13 razy 5

  no to Gliński będzie znów zastanawiać się dwa tygodnie czy wypada jej pogratulować.

 • martapawlocka

  0

  No to skoro już jest znana, to polecam powrót do tej pozycji - livro.pI/prowadz-swoj-plug-przez-kosci-umarlych-tokarczuk-olga-sku1113529194.html Przedsprzedaż rozpoczęta. Czytałam Tokarczukową zanim zrobiło się to modne i wszystkim wam polecam to samo ;-)

 • sselrats

  Oceniono 3 razy -1

  Jakie ksiazki czy ktore ksiazki?

 • mgdz62

  Oceniono 2 razy -2

  Pewnie kolejny zdewaluowany nobel na polityczne zamówienie

 • 2marcus

  Oceniono 29 razy -21

  Czytam bardzo dużo literatury, ale żadna jej książka jakoś nie wpadła mi w ręce. Tokarczuk to chyba jakaś niszowa pisarka.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX