Olga Tokarczuk. Jakie książki napisała i kim jest laureatka literackiej Nagrody Nobla?

Polska pisarka Olga Tokarczuk otrzymała Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury. Jakie książki napisała i kim jest? Oprócz niej w tym roku nagrodą tą został wyróżniony pochodzący z Austrii Peter Handke.
Zobacz wideo

Olga Tokarczuk została nagrodzona literackim Noblem za 2018 r. Drugim laureatem tej nagrody w tym roku został Peter Handke. Tegoroczna nagroda Nobla jest podwójna, ponieważ w ubiegłym roku Akademia nie wskazała laureata. Stało się tak ze względu na kryzys wywołany skandalem, który wybuchł w  2017 roku. 18 kobiet oskarżyło wówczas męża jednego z członkiń Akademii, fotografa Jeana-Claude'a Arnaulta, o molestowanie seksualne i gwałt. Miał on być także źródłem przecieków z obrad Akademii.

Literacki Nobel dla Olgi Tokarczuk. Jakie książki napisała?

Olga Tokarczuk to znana i nagradzana polska pisarka. Otrzymała dwie Nagrody Literackie "Nike" - za powieść "Bieguni" w 2008 roku oraz "Księgi Jakubowe" w 2018 roku. Została także nagrodzona jedną z najbardziej prestiżowych zagranicznych nagród literackich, The Man Booker International Prize. Nagrodę tę otrzymała w 2018 roku, za powieść "Bieguni". 

Olga Tokarczuk urodziła się w 1962 roku w Sulechowie. Zadebiutowała w 1979 roku na łamach pisma "Na przełaj", gdzie pod pseudonimem Natasza Borodin opublikowała pierwsze opowiadania. Jako powieściopisarka zadebiutowała w 1993, wydając książkę "Podróż ludzi Księgi". Dużym sukcesem Tokarczuk okazała się wydana w 1996 powieść "Prawiek i inne czasy". Rozgłos przyniosła jej także ekranizacja książki "Prowadź swój pług przez kości umarłych", czyli film pt. "Pokot" w reżyserii Agnieszki Holland.

Książki autorki dostępne są w formie e-booków w Publio.pl >>

Więcej o: