Olga Tokarczuk z Nagrodą Nobla. Są pierwsze reakcje. Gratulują m.in. Borys Szyc i minister Gliński

Olga Tokarczuk dostała Nagrodę Nobla. Autorka powieści takich jak "Prowadź swój pług przez kości umarłych" i "Księgi Jakubowe" zbiera zasłużone gratulacje, a po ogłoszeniu laureatów tego wyróżnienia w sieci zabrali głos aktorzy i politycy.

Zacznijmy od reakcji chyba najbardziej oczekiwanej - na Twitterze wpis umieścił Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński, który w niedawnym wywiadzie przyznał, że nie skończył czytać żadnej z książek Olgi Tokarczuk. "Sukces polskiego twórcy bardzo cieszy, tym bardziej, że to kolejny międzynarodowy sukces Pani Tokarczuk. Nagroda Nobla to dobitny dowód na to, że polska kultura jest doceniana na całym świecie" - napisał Gliński.

Na swoim prywatnym profilu polityk Prawa i Sprawiedliwości nawiązał do całej sytuacji, zobowiązując się do przeczytania książek najnowszej polskiej noblistki:

Olga Tokarczuk z literacką Nagrodą Nobla - gratulują ludzie kultury...

Mariusz Szczygieł, który zaledwie kilka dni temu cieszył się z nagrody Nike, tym razem wyraził radość z sukcesu koleżanki po fachu. 

Pisarz Jacek Dehnel napisał, że czasem, gdy ktoś inny dostaje nagrodę, można cieszyć się nawet bardziej niż ze swojego wyróżnienia.

W drugim wpisie postanowił żartobliwie skomentować wcześniejszą wypowiedź ministra Glińskiego:

Bardzo szybko miłe słowa skierowane do Olgi Tokarczuk pojawiły się na profilach Borysa Szyca. "Nieopisana radość i duma" - tak swoje emocje wyraził na Instagramie. Aktor miał okazję zagrać w "Pokocie" Agnieszki Holland, filmie, który jest ekranizacją powieści "Prowadź swój pług przez kości umarłych". Noblistka była zaangażowana w prace nad scenariuszem tej produkcji.

Z kolei Maciej Stuhr także nie odpuścił okazji, by wbić szpilę ministrowi kultury.

Z Nagrody Nobla dla Olgi Tokarczuk z pewnością szczególnie cieszą się wszyscy mieszkańcy Sulechowa - miejscowości, w której urodziła się pisarka. Jedną z takich osób jest piosenkarka Mela Koteluk, która wspomniała o tym powiązaniu, publikując gratulacje dla autorki "Ksiąg Jakubowych".

Radością z powodu Nobla dla Tokarczuk podzieliła się również Jennifer Croft, autorka angielskiego przekładu "Biegunów". Ten duet został nagrodzony w zeszłym roku International Booker Prize. 

Cieszą się m.in. Janina Ochojska i prezydent Duda

Gratulacje pojawiły się również na prezydenckim profilu - Andrzej Duda napisał, że to wielki dzień dla polskiej literatury.

Wśród innych polityków, którzy odnieśli się do sukcesu Olgi Tokarczuk, znaleźli się m.in. Ewa Kopacz, Rafał Trzaskowski czy Małgorzata Kidawa-Błońska i Robert Biedroń.

Szef Rady Europejskiej Donald Tusk oprócz gratulacji napisał, że jest wiernym czytelnikiem Tokarczuk, "który przeczytał wszystko, od początku do końca". 

Więcej o:
Komentarze (47)
Olga Tokarczuk z Nagrodą Nobla - są pierwsze reakcje. Gratulują m.in. Borys Szyc i minister Gliński
Zaloguj się
 • krzywelustro

  Oceniono 20 razy 14

  Szanowny Panie Wicepremierze,
  Zdarzyło mi się napisać kilkanaście książek dla dzieci.
  Za niewygórowaną dotację z zarządzanego przez Pana Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego zobowiązuję się w ekspresowym tempie przetłumaczyć wszystkie książki pani Olgi Tokarczuk (notabene, mojej Koleżanki ze studiów na Stawkach) na język zrozumiały nawet dla Pana.

 • hrabiaa

  Oceniono 20 razy 14

  I pomyśleć, że w 2016 roku, wałbrzyscy radni z PiS nie zgodzili się na nadanie pisarce tytułu Honorowego Obywatela Wałbrzycha i na znak protestu, opuścili salę obrad.....

 • walkirrr

  Oceniono 19 razy 13

  gliński najpierw musi dokończyć dzieła zebrane Lenina, właśnie kończy księgę poświęconą radzieckiej propagandzie

 • bacowa

  Oceniono 16 razy 12

  IPN już pewno sprawdza do dziesiątego pokolenia Tokarczuk

  skończy jak Szymborska

 • tacx

  Oceniono 21 razy 11

  Mam takie pytanie. Czy ktoś zna jakiegokolwiek pisarza pisowskiego? Pytam tylko bo sam nie kojarzę. Nie czytają, nie piszą ajak już to wydalają z siebie trupi jad Pietrzaka, Wolsiego i innych hunwejbinów. Ich swiatem jest dojarnia, siermiężne przewałki, prymitywizm i zaścianek.

 • jxl82

  Oceniono 13 razy 9

  A kiedy ziści się przepowiednia Sakiewicza, że Kaczyński odbierze Nagrodę Nobla?

 • kristel51

  Oceniono 12 razy 8

  Na długie jesienne wieczory polecam "Księgi Jakubowe". SERDECZNE GRATULACJE dla autorki.

 • bart5554b

  Oceniono 12 razy 8

  Trzeba będzie stanąć z własną historią twarzą w twarz i spróbować napisać ją trochę od nowa, nie ukrywając tych wszystkich strasznych rzeczy, które robiliśmy, jako kolonizatorzy, większość narodowa, która tłumiła mniejszość, jako właściciele niewolników czy mordercy Żydów

  — mówiła Olga Tokarczuk w „Minęła dwudziesta” w TVP Info w 2015 r.

 • spyderman2

  Oceniono 18 razy 8

  wcześniej pisiury szczuły na noblistkę teraz próbują się przykleić do sukcesu
  czerwone pisiesyny zafajdane

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX