Gliński pogratulował Tokarczuk Nagrody Nobla. Zobowiązał się, że wróci do jej książek

Kilka dni temu minister kultury Piotr Gliński przyznał, że nie dokończył żadnej z książek Olgi Tokarczuk, które próbował czytać. - W związku z nagrodą Pani Tokarczuk minister kultury tym bardziej zobowiązuje się powrócić do niedokończonych wcześniej lektur noblistki - zapowiedział, kiedy okazało się, że to Polka została wyróżniona Nagrodą Nobla za rok 2018.

Dwa dni temu minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, pytany w "Kropce nad i" w TVN24 o to, które książki nominowanej do Nagrody Nobla Olgi Tokarczuk czytał, przyznał, że "próbował, ale żadnej nie dokończył".

Jak poinformowała w czwartek Akademia Szwedzka, to właśnie Polka została wyróżniona przez nią w kategorii literatura za rok 2018. Minister kultury zareagował na wiadomość na Twitterze. 

Piotr Gliński zobowiązał się przeczytać książki Olgi Tokarczuk

"Gratulacje dla Pani Olgi Tokarczuk. Sukces polskiego twórcy bardzo cieszy, tym bardziej, że to kolejny międzynarodowy sukces Pani Tokarczuk. Nagroda Nobla to dobitny dowód na to, że polska kultura jest doceniana na całym świecie. Gratuluję!" - napisał.

Jednocześnie zadeklarował, że ponownie zmierzy się z powieściami Olgi Tokarczuk.

W związku z nagrodą Pani Tokarczuk minister kultury tym bardziej zobowiązuje się powrócić do niedokończonych wcześniej lektur noblistki ;)

- napisał.

Gliński: Musimy cieszyć się z sukcesu polskiej pisarki

Na antenie TVP Info Piotr Gliński podkreślił, że to nie tylko sukces polskiej pisarki, ale również polskiej kultury.

- To zawsze dobrze, jeżeli polska twórczyni, polska kultura są doceniane na świecie - stwierdził. Ponownie zapewnił, że ma zamiar powrócić do jej powieści i "ma nadzieję, że tym razem będzie to zakończone sukcesem".

- Wiemy, że różne osoby kiedyś dostawały [Nagrodę Nobla - red.], ale myślę, że jest różnica mimo wszystko między Dario Fo czy nawet Bobem Dylanem, którego uwielbiamy, ale co do którego były znaki zapytania, czy to na pewno dobry pomysł, żeby dostał Nagrodę Nobla. Myślę, że Olga Tokarczuk jest po prostu pisarką: jednym się podoba, drugim się nie podoba, ale została uznana i myślę, że musimy nie tylko to uszanować, ale cieszyć się z tego, że to sukces polskiej pisarki - zaznaczył.

Więcej o:
Komentarze (254)
Gliński pogratulował Tokarczuk Nagrody Nobla. Zobowiązał się, że wróci do jej książek
Zaloguj się
 • jego-wysokosc

  Oceniono 102 razy 90

  Min. kultury nie czytał noblistki rodaczki, śp min. środowiska wycinał drzewa w rezerwacie i strzelał do zwierząt, szef NIK prowadził burdel i interesy z przestępcami itd. Co to za kraj?

 • bacowa

  Oceniono 42 razy 38

  Gamoń Gliński zabiera się za lektury?

  może niech zacznie od czegoś lekkiego jak na jego umysł

  np. ,,Nasza szkapa'' Marii Konopnickiej

 • spyderman2

  Oceniono 47 razy 37

  antka muzykanta przeczytaj pisowski tępaku!!!
  i hyc na 3 zdrowaśki do pieca może cie uzdrowi

 • spyderman2

  Oceniono 39 razy 29

  pisowski TŁUK!!! za 500 milionów kupił obrazy od czartoryskich które i tak należały do Polski. na szpitale kasy brakuje. ile poszło pod stołem do nierządu się pytam???

 • dejtrejder

  Oceniono 29 razy 21

  Podejrzewam, że żaden pisior ani jego wyborca nie przeczytali w życiu żadnej książki. Dlatego w takiej symbiozie sobie żyją...

 • jaja-kaczora

  Oceniono 24 razy 20

  co tam bediesz potomku furmanow i parobkow jakies lewackie ksiazki czytac??

 • konigin

  Oceniono 22 razy 16

  Prymityw i Szczujnia

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX