Olga Tokarczuk z literacką Nagrodą Nobla. "Radość i wzruszenie odebrały mi mowę"

Olga Tokarczuk została laureatką literackiej Nagrody Nobla. Polska pisarka zamieściła wpis na Facebooku.
Zobacz wideo

"Literacka Nagroda Nobla! Radość i wzruszenie odebrały mi mowę. Ogromnie dziękuję za wszystkie gratulacje!" - napisała Tokarczuk.

Olga Tokarczuk wyróżniona - Nagroda Nobla za "narracyjną wyobraźnię"

W tym roku przyznane zostały aż dwie nagrody - zeszłoroczna i tegoroczna. Olga Tokarczuk została laureatką Literackiej Nagrody Nobla za 2018 rok. Druga nagroda powędrowała do Petera Handke z Austrii. Każde z nich otrzyma 9 mln koron szwedzkich, czyli około 3,5 mln złotych.

Jak czytamy w uzasadnieniu, Akademia Szwedzka uhonorowała Tokarczuk za "narracyjną wyobraźnię, która wraz z encyklopedyczną pasją reprezentuje przekraczanie granic jako formę życia".

Gratulacje złożyli pisarce m.in. prezydent Andrzej Duda, minister kultury Piotr Gliński, Jacek Dehnel i Borys Szyc, który zagrał w ekranizacji jej książki "Prowadź swój pług przez kości umarłych".

Olga Tokarczuk z Nagrodą Nobla. Są pierwsze reakcje. Gratulują m.in. Borys Szyc i minister Gliński >>

Autorka powieści takich jak "Prowadź swój pług przez kości umarłych", "Księgi Jakubowe" i "Bieguni" dostała Literacką Nagrodę Nobla jako piąta z Polaków. Wcześniej laureatami zostali Henryk Sienkiewicz, Władysław Reymont, Czesław Miłosz i Wisława Szymborska.

Książki autorki dostępne są w formie e-booków w Publio.pl >>

Więcej o: