Austriak Peter Handke laureatem literackiej Nagrody Nobla 2019

Królewska Szwedzka Akademia Nauk przyznała literacką Nagrodę Nobla za 2019 rok austriackiemu autorowi Peterowi Handke. Pisarz doceniony został za "lingwistyczną pomysłowość, która bada obrzeża i specyfikę ludzkich doświadczeń".
Zobacz wideo

Tego samego dnia Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury za 2018 rok wyróżniona została polska autorka Olga Tokarczuk. Szwedzka Akademia doceniła jej powieść "Bieguni". Więcej na temat samej autorki oraz jej książek można przeczytać w artykule "Olga Tokarczuk. Jakie książki napisała i kim jest laureatka literackiej Nagrody Nobla?".

Peter Handke z literacką Nagrodą Nobla 2019 - kim jest austriacki pisarz?

Peter Handke urodził się w 1942 roku w Griffen w Austrii. W wieku 12 lat trafił do katolicko-humanistycznego internatu dla chłopców. To właśnie w tym czasie zaczyna pisać swoje pierwsze teksty. Po szkole zdecydował się rozpocząć studia prawnicze w Grazu, które porzucił po pierwszym literackim sukcesie utworu "Forum Stadpark".

Pisarz ma na swoim koncie wiele utworów, które różnią się pod kątem stylistycznym i gatunkowym. Jego prace sprawiły, że zaczął być uznawany za jednego z najważniejszych przedstawicieli europejskiej literatury po II wojnie światowej. Od lat 90. mieszka w Paryżu. 

Najbardziej kontrowersyjnym dziełem jest jego relacja z podróży wydana w 1996 roku pod tytułem "Podróż zimowa nad Dunaj, Sawę, Morawę i Drinę albo sprawiedliwość dla Serbii", która ukazywała Serbów jako ofiary wojny domowej. Książka ta do tej pory wywołuje kontrowersje na tyle, że w 2005 roku Slobodan Milosevic postawiony przez trybunałem ONZ w Hadze powołał Hadkego na świadka. Pisarz odmówił stawienia się na rozprawie, chociaż zjawił się na pogrzebie polityka, na którym wygłosił kontrowersyjne przemówienie.

Więcej o: