"Nikt wybitny z nimi nie trzyma". Szczygieł w kontekście Nobla podsumował wyniki "inteligencji wokół PiS"

Nobel dla Olgi Tokarczuk skłonił Mariusza Szczygła do rozważań o tym, czy wybitni twórcy obracają się wokół Prawa i Sprawiedliwości. "Cieniusieńka warstwa inteligencji skupionej wokół PiS-u nie ma żadnej znaczącej reprezentacji w sztuce czy literaturze (...)" - stwierdza laureat Nike i ocenia, że poza Rymkiewiczem i Łysiakiem "nikt wybitny z nimi nie trzyma".
Zobacz wideo

Reporter, dziennikarz, Mariusz Szczygieł, który dopiero co w niedzielę otrzymał Nike za "Nie ma", skomentował czwartkowe wydarzenia wokół literackiej nagrody Nobla dla Olgi Tokarczuk patrząc na sprawę bardziej od "politycznej" strony. We wpisie na Facebooku zwrócił uwagę na to, że Polacy, którzy otrzymywali międzynarodowe wyróżnienia lub zdobywali zagraniczne uznanie w ciągu ostatnich lat, nie byli związani z obecnie rządzącą władzą.

W tym kontekście wyliczał Oscara dla "Idy" i Złotą Palmę w Cannes za "Zimną Wojnę" dla Pawła Pawlikowskiego, nagrody Bookera i Nobla dla Tokarczuk, czy sukcesy Wilhelma Sasnala.

To wszystko, co mi właśnie przychodzi do głowy w związku z myślą, że aktualnie rządzący establishment i ta cieniusieńka warstwa inteligencji skupionej wokół PiS-u nie ma żadnej znaczącej reprezentacji w sztuce czy literaturze

- napisał Szczygieł. Dalej przeszedł do wskazania, że przecież mimo "przejęcia Ministerstwa Kultury, a za tym Instytutu Książki", obecna władza " nie wykształciła żadnej sensownej grupy uznawanych twórców".

Poza wiernym prawicy poetą Jarosławem Markiem Rymkiewiczem i Waldemarem Łysiakiem - nikt wybitny z nimi nie trzyma

- stwierdził laureat tegorocznej Nike.

Szczygieł: Talent w służbie ideologii to tragedia. Dla twórcy, sztuki. Wolę iść za Tokarczuk

Po czym ocenił, że historyczne filmy, powstające za państwowe pieniądze "zawsze okazują się klapą". "Macie na to jakieś wyjaśnienie?" - pyta retorycznie, po czym sam opisuje swoje przemyślenia na ten temat:

Myślę sobie banalnie, że sztuka i literatura musi być wolna. Nie ma prawa mieć żadnych ograniczeń. Pisarz nie jest od podziwiania bicepsów narodu - pisał Flaubert. Natomiast prawicowo-narodowe widzenie życia musi zakładać, a to ethos, a to patos, a to powagę, a to patriotyzm, a to religijny dogmat, przez co tworzy gorset, w którym udusi się każdy utalentowany twórca.

Na koniec Szczygieł wspomina postać reportera Egona Erwina Kischa, który "przestał być wybitny, jak tylko zaczął służyć komunistom".

A talent w służbie ideologii = tragedia. I dla twórcy, i dla sztuki. Wolę iść za Olgą Tokarczuk...

- kwituje Szczygieł.

Więcej o:
Komentarze (166)
Literacki Nobel dla Olgi Tokarczuk. Mariusz Szczygieł komentuje "inteligencję wokół PiS": Nikt wybitny z nimi nie trzyma
Zaloguj się
 • swru

  Oceniono 62 razy 52

  W PiSie nie ma żadnej inteligencji. To albo pisomatołki albo smoleńscy sekciarze, czciciele świętego Wraka

 • lisaparker

  Oceniono 53 razy 45

  Ci co krytykują tutaj Mariusza Szczygła zapewne zaliczają się, we własnym mniemaniu, do wybitnej pisowskiej inteligencji, tylko że cieniutkiej, cieniutkiej.

 • wranek

  Oceniono 40 razy 34

  Wokół PiSu nie ma inteligencji. Wokół PiSu jest suweren. Zresztą, za pinset.

 • christomoltisanti

  Oceniono 43 razy 29

  Przyznawanie się w Trójmieście do głosowania na Pis , to jak chodzenie z penisem na wierzchu. Niby można , ale nie najlepiej świadczy o spacerującym ...

 • art_102

  Oceniono 30 razy 26

  Osoby "idące za pisem', nie mogą być wybitne, bo to się wzajemnie wyklucza.
  A ja tak chwile o Szczygle.
  Miał kiedyś taki program, który mnie wyjątkowo wkurzał, i był dla dla mnie wybitnie irytujacy i slaby.
  I na takiego Szczygła patrzyłam z politowaniem. Ale może byłam za młoda wtedy, a może faktycznie program byl durny, i dobrze go odebrałam.
  Ale od czasu jak trafiam na jego pisane wywody, to uważam go za człowieka wyjątkowego, świetnego, inteligentnego ponad przeciętność i po prostu kocham to co pisze i robi.
  Może musiałam dorosnąć.
  Uwielbiam Szczygła, bo to świetny, mądry i bardzo inteligentny gość.
  Do tego ma lekkie pióro.
  Chapeau bas!

 • to_moje_zdanie

  Oceniono 31 razy 25

  Świetny komentarz. Szyty na miarę :)

  Mali nie są w stanie złamać ani pokonać ani ograniczyć ani zamknąć ust Wielkim. W historii mamy liczne tego dowody. To inteligencja wcześniej czy później wiodła lud do lepszego jutra lub zwycięstwa. Wspierajmy prawdziwe elity a nie elyty z kumoterskiego nadania lub namaszczenia. Idźmy za światłem lub dobrem a nie w ciemność mroku czy zła.

 • threemen

  Oceniono 28 razy 24

  Nowe elity będą budowane na zasadzie nowych władz w sądownictwie, czyli bierny i wierny i najlepiej mający coś na sumieniu.

 • mamagda3

  Oceniono 24 razy 22

  My źli ludzie z gorszego sportu chcielibyśmy zapoznać się choćby z daleka z panteonem twórców bliskich sercu władzy i ludowi. Czy możemy prosić o ich nazwiska i sylwetki? No, znam aktora Klynstra i aktorkę Figurską, ale jakich pisarzy i rezyserów dobrej zmiany polecacie? Proszę o rzeczowe odpowiedzi.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX