Komentarze (166)
Literacki Nobel dla Olgi Tokarczuk. Mariusz Szczygieł komentuje "inteligencję wokół PiS": Nikt wybitny z nimi nie trzyma
Zaloguj się
Pokaż wcześniejsze komentarze
 • wranek

  Oceniono 20 razy 10

  Y.eb.ie was Unia( Janusek), e.yebią was NOBLISCI.
  Ale kocha was polska wieś. Za piń.set. NIE ZA DARMO.

 • no4nwo

  Oceniono 14 razy 8

  piss to zbieranina tępych miernot, rozmodlonych prymitywów, bogobojnych ciemnot, bigotów, obskurantów i moralnych zer. Jakim cudem ktokolwiek inteligentny chciałby mieć cokolwiek wspólnego z tym parszywym zwierzyńcem?

 • cezar85

  Oceniono 10 razy 8

  wrodzona tępota to jedyne kryterium przyjęcia do pis'u

  bo prezes oprócz własnego cienia, boi się też każdego z IQ powyżej 25

 • zlosliwyskrzat

  Oceniono 9 razy 7

  Kiedyś Mann - Tomasz - przyjechał na pewne prestiżowe spotkanie literatów. Miał tam mieć wystąpienie, uczestniczyć w dyskusjach. Zaproszonych zostało wielu uznanych pisarzy. Gdy Mann się pojawił na miejscu postanowił sprawdzić kiedy odbędzie się wystąpienie innego literata z możliwością dyskusji, a którym był bardzo zainteresowany. Niestety okazało się, że w związku z protestami innych literatów Jungerowi w ostatniej chwili odmówiono wystąpienia, więc ów zdecydował się nie przyjeżdżać.
  Mann skwitował to słowami mniej więcej brzmiącymi tak - w takim razie ja też nie zamierzam występować i w ogóle wracam do domu, bo skoro nie ma tu Ernsta to wszyscy będą mówili to samo, a ja wiem co oni mają do powiedzenia.

  To się nazywa nie podążać za owczym pędem.

 • algreg

  Oceniono 11 razy 7

  ma rację. Inteligencji u pis=dzielców na lekarstwo. Ach zapomniałbym jest caryca Katarzyna wielka specjalista od peruk ,znafca smartfonów ,szpec od lotnisk południowych wierny jak lokaj niejaki suski

 • acoristis

  Oceniono 7 razy 5

  Łysiak - facet, który ma potwornie popieprzone poglądy a napisał jedną z najciekawszych książek, zresztą moją ulubioną tj. Flet z mandragory. Według mnie Flet... jest porównywalny z Prowadź swój pług przez kości umarłych - jest w nich coś podobnego. Obie uwielbiam. I jednocześnie Tokarczuk szanuję i podziwiam, Łysiaka (jako człowieka, nie jako pisarza) nie cierpię. Szkoda, mógłby z niego być fajny, mądry facet, gdyby nie niedorzeczne poglądy.

 • marymania

  Oceniono 4 razy 4

  PiSdecka lieratura i sztuka to etos, patos i bigos.

 • sawicki1

  Oceniono 4 razy 4

  Niestety mamy teraz okres w historii Polski ,że mądrość i rozsądek nie jest w cenie.
  Społeczeństwo w swojej konsumpcyjnej tęsknocie ,zdecydowało się na grecki
  model rozwoju.
  Za kilka lat młodzież pozna smak inflacji z lat 90 ubiegłego wieku.

 • ochujek

  Oceniono 6 razy 4

  Głupcy nie kochają wykształciuchów. Nie potrafią myśleć samodzielnie, wolą by im palcem pokazywać.

 • bokaj

  Oceniono 6 razy 4

  Panie Mariuszu!
  Życzę, żeby po wyborach nie musiał Pan z Koleżankami i Kolegami opiewać wybitnego geniuszu Słońca Żoliborza!
  Wiem, Pan w to nie wierzy, ale ONI w to wierzą. Suweren. I będą tego oczekiwali od dziennikarzy. Bo jak nie, to samorząd wyrwie Panu pióro z ręki...

 • 11lech

  Oceniono 4 razy 4

  Tak, jak kiedyś wybrano Wałęsę - gdy Polska była w niebezpieczeństwie – tak teraz wybrano Olgę Tokarczuk - mądrą osobę - aby znowu ratowała Ojczyznę przed jeszcze większym nieszczęściem - bo pisowskim. Taka idea przyświecała też pewnie Komitetowi Noblowskiemu. Ale jakże to wspaniała dla normalnych Polaków wiadomość. Dziś rządzący niby cieszą się z jej Nobla . Wcześniej ją oczerniali. Działacze pis z ministrem Piotrem Glińskim na czele wyrażali niezadowolenie, kiedy Olga Tokarczuk otrzymywała liczne nagrody. Maciej Świrski w imieniu „Reduty Dobrego Imienia” nazwał ją "słabą na umyśle" . Radni pis w Wałbrzychu – wyszli z sesji Rady Miasta na znak protestu przeciw uhonorowaniu Olgi tytułem zasłużonego dla miasta. Takich przypadków ostracyzmu w stosunku do noblistki było o wiele więcej. W wyniku nagonki prawicowych mediów na pisarkę spadła fala hejtu, grożono jej nawet odebraniem życia. Nawet w dniu, w którym Tokarczuk otrzymała Nobla, portal braci Karnowskich nie mógł odmówić sobie kąśliwych uwag pod jej adresem. Martwi także , że minister kultury Gliński nie przeczytał żadnej jej książki – i się tym jeszcze afiszuje. Największe wrażenie na tym panu robi pewnie malarstwo w konwencji "jelenie na rykowisku", seriale jak korona królów czy "superprodukcje" filmowe Smoleńsk. Z dzieł literackich to przede wszystkim autobiografia prezesa, pseudonaukowe publikacje Cenckiewicza, no i może Krzyżacy. Takie mamy elity pisowskie. Ale cieszmy się tą piękną chwilą - tak rzadką wśród aktualnie panującego powszechnie kłamstwa i obłudy. I jeszcze jedno. Olga Tokarczuk nie zapłaci podatku - bo pewnie pis boi się, że laureatka jeszcze przed wyborami, mogła by coś niemiłego powiedzieć o rządzie który ją systematycznie opluwał - i który ona systematycznie krytykowała za łamania prawa. Chodziła wszakże na parady równości. Poparła protest czarnych parasolek – czyli kobiet. Zwolnienie to taka forma przekupstwa – forma onieśmielenia Olgi i zamknięcia jej krytycznych ust. Ona się tego nie domagała -3,5 mln zł – to adekwatna nagroda. Ale pis kalkuluje inaczej. Czyli jakże to – pis zwalnia z podatku – a ta wybrzydza i dalej krytykuje? Swoją droga to w końcu nie pisu pieniądze tylko społeczne – stąd taka pozorna dobrotliwość tych obłudników – chociaż jak by mogli - to by ją utopii w łyżce wody. Ale pis lubi się podlizywać masom – szczególnie gdy sam za to nie płaci.

 • kinlej

  Oceniono 4 razy 4

  Życie jest nobelon

 • ochujek

  Oceniono 3 razy 3

  "Wolność kocham i rozumiem. Wolności oddać nie umiem".

 • usera

  Oceniono 2 razy 2

  Wałęsa wygrał w totolotka, Tokarczuk "wygrała nobla".

 • czarna_zoska

  Oceniono 4 razy 2

  PiS bardzo uwiera proletariacki sznyt.

 • korkodyl_nilowy

  Oceniono 4 razy 2

  Wazelnik podobno byl wielki...

 • kingsizemax

  Oceniono 4 razy 2

  Rozmodlony rymokleta Rymkiewicz może liczyć na nagrody od"Śmieci" i sióstr Karnowskich.

 • jael53

  Oceniono 2 razy 2

  To jest ciągle polska tradycja: bardzo wąska grupa, zdolna do uczestnictwa w kulturze wysokiej, długo, długo nic i kulturowy zaścianek, a właściwie równie wąski skansen.

 • lecki222

  Oceniono 1 raz 1

  A co ja mam powiedzieć! Na Podkarpaciu. Ludzie dobrzy, chodza regularnie do kościoła, słuchają TVP! i Radia Maryja, ksiązek nie czytają, ja sam skusiłem się na Księgi Jakubowe, bo mam reprint NOWE ATENY, wazne w Księgach...przeczytałem na Kindlu. Pojutrze moja Wrocanka zagłosuje na PIS.Przeżyję i To!(mam79 i emeryturę). Mam nadzieję. że znajdę przez Amazon pozostałe ksiązki naszej wybitnej noblistki! Heya Olga! heya Svenska Nobelakademiet!

 • tomaszw20

  Oceniono 3 razy 1

  "artysta nie jest od podziwiania bicepsów narodu" - pan Szczygieł przypomniał zdanie Flauberta
  dziękuję, tak właśnie!!!
  narodzie, nie podziwiaj swoich bicepsów! to narcyzm

 • chateau.respawned

  Oceniono 13 razy 1

  "Poza wiernym prawicy poetą Jarosławem Markiem Rymkiewiczem i Waldemarem Łysiakiem - nikt wybitny z nimi nie trzyma."
  Niewinne zdanie, a taki np. Ziemkiewicz właśnie nalewa sobie whiskey. Bez loda.

 • sselrats

  Oceniono 19 razy 1

  Juz inteligencja wiedziala jak zagloswac w 2015 ze dopuscili smolenskoterrorystow pisowkich do wladzy.

 • profnzw

  Oceniono 4 razy 0

  Ale miło, że pan wspomniał o W. Łysiaku. Zawsze to dobre niż jego przemilczywanie, co czyni od lat GW i inne salony mizdrzące się, czasami do miernych, ale wiernych.

 • cyreliusz

  0

  Mamy demokrację.
  Tak "grubsza" większość inteligencji nie ma nic dogadania.
  Bo liczą się głosy prostych ludzi.

 • tygrys2000

  Oceniono 7 razy -1

  Oczywiście, bo inteligencja jest od tego, żeby trzymać z partią, to wtedy mają glejta od Szczygła. Buchachacha

 • maras63

  Oceniono 5 razy -1

  Niech nam jeszcze wybitny reportażysta przypomni tych wszystkich twórców, którzy trzymali z komunistami po wojnie. Jeśli ma tyle czasu i tak dużo papieru do zapisania nazwisk. :-))

 • andrzejlang

  Oceniono 7 razy -1

  Słowa, słowa, słowa. Czy w Polsce wszyscy muszą wypowiadać swoje opinie na każdy k...wa temat? Zwłaszcza polityczny. Wybory niczego k... nie zmienią, bo w polityce nie mamy żadnych elit, żadnych. To znaczy mamy, elity oszustów i złodziei, a garstka inteligencji oderwanej od rzeczywistości tego nie zmieni.

 • usera

  Oceniono 4 razy -2

  PODSTAWÓWKĘ skończył co trzeci członek PO. Co ustaliła Gazeta Wyborcza na podstawie deklaracji członkowskich.

 • stary_chinczyk

  Oceniono 6 razy -2

  PiS nie jest partią inteligencką więc o co chodzi?
  Demokracja nie gwarantuje bezwarunkowej władzy dla inteligentów. Sama inteligencja jest bezwartościowa jeśli się jej nie używa.

 • aus

  Oceniono 8 razy -2

  Ludzie typu szczygiel wcale nie musza trzymac z wlasciwym od lat rzadem Polski

 • ozidar

  Oceniono 14 razy -2

  Nasza inteligencja to zaiste inteligencja deklaratywna. Grzejcie się dalej poczuciem swojej wyjątkowości. Byleście wybory przegrywali. Elity za 5 złotych.

 • mackowy74

  Oceniono 2 razy -2

  POJ...Z PiS, TO NAWET NIE MAJĄ INTELIGENCJI DZIECI ZE SZKOŁY PODSTAWOWEJ I RZĄDZĄ 40 MLN KRAJEM!!TO PORAŻA!!

 • sirius_philips

  Oceniono 5 razy -3

  Wybitnych konserwatystów lewactwo wymordowało i stłamsiło od Katynia po 1989 rok. Zostało tylko grono 'wybitnych' komuchów, którzy się powielali. Pani Tokarczuk też wpisuje się w to środowisko socjalistyczno-lewicowe dobrze. To lewica jest winna, że 'wybitni' to głównie post-komuchy albo związani z lewactwem. Morderstwa, czystki, prześladowania konserwatystów jest tego przyczyną. Ostatnie parę dekad po 89tym nie wystarczy aby odbudować konserwatywną inteligencję a już i o odpowiednią propagandę liberalno-lewicową młodych się zatroszczyli też. Więc trudno jest w tym zakłamaniu się odnaleźć. Dlatego jeśli jest ktoś wybitny na prawo to jest lepszy niż 100 'wybitnych' na lewo - bo taki musiał przebić się przez wartswy lewackiego zakłamania w liberalnej akademii, mainstreamowych mediach i przemyśle rozrywkowym - tylko taki, który nie dał się zaprogramować tubom propagandowym 'progresywnego' lewactwa jest naprawdę WYBITNY.

 • taktonik

  Oceniono 5 razy -3

  Nieszczęśliwa wypowiedź. Pycha, na poziomie chamstwa ministra Glińskiego. Całkowity brak dyplomacji! No i te izolujące rozgraniczenia, i niezbyt mądre klasyfikacje..z bańki społecznej. Mariusz Szczygieł mądrzej waży słowa, gdy pisze.

 • matadore1

  Oceniono 3 razy -3

  Literatura z partią, czy bez partii? Czy aby ptaszek nie przyfrunął lat 30 za późno?

 • marek.michnik

  Oceniono 7 razy -3

  Dostać Nobla razem z fanem Miloševicia. To ci dopiero towarzystwo.
  Komitet Noblowski chyba chciał się podlizać i jednym i drugim.

 • aus

  Oceniono 12 razy -4

  Ci "wybitni" czyli tzw "jelita" powinni zastanowic sie co jest dobre dla ogolu Polakow a nie tylko dla "jelit"

 • prokuraturarejonowa

  Oceniono 6 razy -4

  Wszystko fajnie, ale za granicą taki intelektualista bez języka i fachu w ręku może conajwyzej szorować gary.

  A przy drugiej kadencji Kaczyńskiego wszyscy co mogą z Polski wyjadą. Jedni sobie poradzą, inni nie.

 • alderamin

  Oceniono 10 razy -4

  Łysiak wybitny? Sorry Szczygieł, ale ty przy Tokarczuk to też pionek.

 • profnzw

  Oceniono 10 razy -4

  Panie Szczygieł, jest inteligencja do pisania i inteligencja do polityki. Jeśli pan nie potrafi tego rozróżnić, to kiepska jest ta pana inteligencja.

 • prof.szczaw.miro.belka

  Oceniono 11 razy -5

  Szczygieł inteligent z Polsatu. Robicie już pod siebie. Waszą twarzą jest TW Bolek, knajacki Neumann i towarzysz Czarzasty co chce wejść do sejmu na plecach Biedronia i Śmiszka..

 • policzna

  Oceniono 11 razy -5

  Dajcie już spokój z natrętnym lansowaniem Szczygła od kilku dni.
  Ma jakiegoś wielbiciela w gazeta.pI?

 • blazejmarchewka

  Oceniono 7 razy -5

  Rozumiem że Pan Szczygieł widzi ten straszny gorset który tak spiął Norwida, Herberta, Sienkiewicza i jeszcze kilku "nieudaczników" w historii naszej Kultury...

 • kat_na_lemingi

  Oceniono 13 razy -5

  Jak dobrze, że samozwańcza Elyta jest nieliczna ;) i folwarczni nakryją czapkami sir Stuhrów i Herr Lisów w kapeluszach.
  W niedziele wybory i wszystko już jasne!
  Dobra Zmiana :)

 • sselrats

  Oceniono 5 razy -5

  Inteligencja zaflosuje z bulem przeciwko PiS-owi.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX