Olga Tokarczuk zdradziła, co zamierza zrobić po tym, jak dostała literacką Nagrodę Nobla. "Jakoś sobie z tym poradzę"

Olga Tokarczuk otrzymała Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury za 2018 rok. Pisarka oznajmiła, że pojedzie do Sztokholmu nagrodę odebrać i wygłosić obowiązkowy wykład, ale poza tym ma też jeszcze inne plany - w tym remont domu.
Zobacz wideo

Akademia Szwedzka uhonorowała Olgę Tokarczuk za "narracyjną wyobraźnię, która wraz z encyklopedyczną pasją reprezentuje przekraczanie granic jako formę życia". Pisarka w rozmowie ze szwedzką gazetą "Dagens Nyheter" potwierdziła, ze 10 grudnia stawi się w Sztokholmie na ceremonii wręczenia nagrody.

Czytaj też: Olga Tokarczuk z literacką Nagrodą Nobla. "Radość i wzruszenie odebrały mi mowę"

Oczywiście, że przyjadę do Sztokholmu odebrać Nagrodę Nobla. Muszę tylko znaleźć czas na napisanie odczytu.

Tokarczuk ma też nadzieję, że ta prestiżowa nagroda jej nie zmieni, ale za to jej pomoże w dalszym rozwoju. Podsumowała to słowami: "Jakoś sobie z tym poradzę". Z kolei w rozmowie z RMF FM powiedziała:

Jest takie pytanie, czy potraktować tę nagrodę teraz jako coś, co przewraca świat do góry nogami. Myślę, że będę kontynuowała ten tour promocyjny i nie będę robiła żadnych ekscentrycznych ruchów i że spróbuję się jakoś ułożyć z tą nagrodą.

Czytaj też: Olga Tokarczuk z Nagrodą Nobla. Są pierwsze reakcje. Gratulują m.in. Borys Szyc i minister Gliński

Olga Tokarczuk obecnie bowiem jest w trakcie trasy promocyjnej po Niemczech, w trakcie której "reklamuje" swoje "Księgi Jakubowe". Ma też bardziej dalekosiężne plany - chce wrócić do pracy przy własnym biurku. Poza tym planuje remont domu, a zimą - wyjazd do jakiegoś zacisznego miejsca, by móc w pełni skupić się na pisaniu kolejnej książki:

Strasznie się cieszę na ten wyjazd. Życie idzie dalej - podsumowała.

Wcześniej na swoim Facebooku napisała - "Literacka Nagroda Nobla! Radość i wzruszenie odebrały mi mowę. Ogromnie dziękuję za wszystkie gratulacje!". Autorka powieści takich jak "Prowadź swój pług przez kości umarłych", "Księgi Jakubowe" i "Bieguni" dostała Literacką Nagrodę Nobla jako piąta z Polaków. Wcześniej laureatami zostali Henryk Sienkiewicz, Władysław Reymont, Czesław Miłosz i Wisława Szymborska.

Zobacz wideo

Książki autorki dostępne są w formie e-booków w Publio.pl >>

Więcej o: