"Olga, tobie się należy Nobel". Kora przed dwoma laty "zapowiedziała" nagrodę dla Tokarczuk

- Nobel to się tobie należy, więc teraz my czekamy na Nobla dla Ciebie - tymi słowami zwróciła się do Olgi Tokarczuk Kora we wrześniu 2017 roku. Choć wówczas wydawała się sceptyczna, dwa lata później Tokarczuk doczekała się nagrody Nobla.

Olga Tokarczuk dostała Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury za 2018 rok. Medal i dyplom podczas uroczystości w sztokholmskiej filharmonii wręcza zawsze 10 grudnia (w rocznicę śmierci Alfreda Nobla) król Szwecji.

Pisarka już od kilku lat podbija serca czytelników już nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Dziś to z nią wszyscy chcieliby przeprowadzać wywiady, a jeszcze nie tak dawno - jesienią 2017 roku - to Tokarczuk prowadziła spotkanie autorskie ze swoją znaną imienniczką - Olgą Sipowicz. 

Był to ostatni publiczny występ Kory. Podczas festiwalu Stacja Literatura 22 promowała tomik swojej poezji "Stoję, czuję się świetnie". Podczas ponad godzinnego spotkania artystka niejako przewidziała Nobla dla Olgi Tokarczuk, o czym przypomniał na Facebooku Kamil Sipowicz. 

"Nobel to się tobie należy"

Pytana o to, skąd pomysł na zebranie w tej formie swoich wierszy, Kora odpowiedziała, że wymyślił to "Pan Burszta", czyli Artur Burszta, właściciel Biura Literackiego, które wydało tomik poezji. - Bob Dylan dostał Nobla to teraz oni myślą, że będą wydawać teksty i zbierać nagrody - zażartowała Tokarczuk. 

Nobel to się tobie należy, więc teraz my czekamy na Nobla dla Ciebie

- powiedziała Kora i po chwili dodała: - Olga, tobie się należy Nobel. My wszyscy o tym wiemy. Cały ten dobry, jasny, fajny kraj. Z dobrą energią, ludzi dobrych, o dobrym sercu, ludzi, którzy zdają sobie sprawę z tego, jakie życie jest krótkie. 

Przez chwilę wokalistka mówiła jeszcze o ludziach, którzy robią złe rzeczy, a później wracają do domu "głaskać dziecko, uprawiać seks, tulić się do męża czy żony". - To jest dla mnie jakieś niepojęte po prostu. A jednak tak się dzieje i dlatego to zło się mnoży. Zły powinien być unicestwiony... Tak że Olga, Nobel dla ciebie - zakończyła.

- Bardzo ci dziękuję, ale pamiętaj, że to jest twoje spotkanie - odparła Tokarczuk.

Zobacz wideo

Kora zmarła nad ranem 28 lipca 2018 r. Tokarczuk po jej śmierci umieściła na Facebooku krótki wpis: "Koro, bez Ciebie jest pusto i głucho".

Oto, co dokładnie powiedziała Olga Tokarczuk w swojej przemowie noblowskiej. Cały esej "Czuły narrator" >>

<<Reklama>> Książki autorki dostępne są w formie e-booków w Publio.pl >>

Więcej o: