"Harry Potter". Wyjątkowe wydanie pierwszej części serii sprzedane za niebotyczną kwotę

Jeden z 500 egzemplarzy pierwszego wydania książki "Harry Potter i Kamień Filozoficzny" J.K. Rowling trafił na aukcję, gdzie został nabyty za robiącą wrażenie sumę. Sięga ona dziesiątek tysięcy euro.
Zobacz wideo

Jak przypomina portal CinemaBlend, kiedy w 1997 roku została wydana pierwsza część przygód czarodzieja z błyskawicą na czole, przygotowano jedynie 500 sztuk. Większość z nich trafiła do bibliotek, zatem tylko nieliczni mogą się pochwalić posiadaniem oryginału. Do grona szczęśliwców dołączył (bez wątpienia oddany) fan twórczości J.K. Rowling, który odkupił od pewnej angielskiej rodziny wyjątkową wersję "Harry'ego Pottera i Kamienia Filozoficznego" za ponad 50 tys. euro.

Niespotykane egzemplarze książki J.K. Rowling warte setki tysięcy złotych

CinemaBlend podaje, że egzemplarz, o którym mowa, jest w idealnym stanie i był przechowywany w walizce przez ostatnie 20 lat. Pierwotni właściciele, rodzina z hrabstwa Lancashire, mieli zamiar zatrzymać wyjątkową pozycję w swojej bibliotece. Zmienili zdanie, kiedy inne pierwsze wydanie "Harry'ego Pottera" sprzedano za 28,5 tys. euro (ponad 122 tys. zł).

Choć szacowano, że cena kopii z Lancashire będzie się wahać między 25 tys. a 30 tys. euro, ostateczna oferta przeszła najśmielsze oczekiwania wszystkich. Dom aukcyjny Hanson's Auctioneers pozbył się "Kamienia Filozoficznego" za 46 tys. euro (prawie 198 tys. zł). Sarah El-Mahmoud z CinemaBlend zauważa, że po doliczeniu podatku i dodatkowych opłat, kupiec łącznie zapłaci za książkę 57 tys. euro, czyli nieco ponad 245 tys. zł. 

BBC News cytuje Jima Spencera z domu aukcyjnego Stafford, który stwierdził, że edycja powieści "Harry Potter i Kamień Filozoficzny" z 1997 roku jest niczym "święty Graal" dla kolekcjonerów. Pierwsze wydanie zawiera dwa drobne błędy. Stafford jest zdania, że sprzedana za szaloną kwotę książka "była w niewiarygodnie dobrym stanie" i dodał, że trudno byłoby o znalezienie lepiej utrzymanej kopii. 

Na tej samej aukcji sprzedano jeszcze 11 innych oryginałów "Harry'ego Pottera" - jeden z nich był nawet podpisany przez J.K. Rowling. Mimo skromnych początków autorka przygód osadzonych w świecie magii to dziś milionerka, która dała podwaliny ogromnej franczyzie.

Od 1997 roku i publikacji "Kamienia Filozoficznego" ukazało się sześć kolejnych części, ich filmowe adaptacja, jak również książki poboczne (jak np. "Baśnie Barda Beedle'a" czy "Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć"), które też doczekały się ekranizacji. Harry Potter firmuje gry, parki rozrywki, niezliczone ilości popularnych gadżetów... Można wymieniać bez końca. Twórczość J.K. Rowling nie obejmuje jedynie potterowskiej rzeczywistości - autorka wydała m.in. powieść "Trafny wybór" czy serię detektywistycznych książek napisanych pod pseudonimem Robert Galbraith. 

Więcej o: