Olive Kitteridge powraca i pokazuje swoją prawdziwą naturę [RECENZJA]

W najnowszej książce Elizabeth Strout ponownie odwiedzamy małe miasteczko Crosby w amerykańskim stanie Maine. Poznajemy nowe historie jego mieszkańców oraz dalsze losy głównej bohaterki nagrodzonej Pulitzerem powieści "Olive Kitteridge", na podstawie której powstał miniserial HBO z Frances McDormand w roli tytułowej.
Zobacz wideo

Pamiętacie tę arogancką i szorstką panią w średnim wieku? Była nauczycielka matematyki, matka jedynaka oraz żona przemiłego Henry’ego. Ze względu na swój trudny charakter Olive traktowana była jako czarna owca lokalnej społeczności, będąc równocześnie dla niej swoistą podporą. Zawsze dzielna, niewzruszona, pełna energii i szczera do bólu. Tym razem spotykamy ją w trudnym dla niej momencie. Właśnie straciła ukochanego męża i towarzysza życia, który był szanowany oraz podziwiany przez wszystkich. Jej życie zmieniło się na zawsze i Olive ma tego doskonałą świadomość. Jak odnajdzie się w nowej sytuacji? Czy życie w pojedynkę zacznie jej doskwierać?

Książka "Olive powraca" dostępna jest w formie e-booka w Publio.pl >>

Książka 'Olive powraca' w formie e-bookaKsiążka 'Olive powraca' w formie e-booka Publio.pl

Takiej Olive Kitteridge nie znaliście

Wraz ze śmiercią Henry’ego w bohaterce powieści następuje metamorfoza. Nie dzieje się to z dnia na dzień, jest to proces, który obserwujemy przez całą książkę. Widzimy Olive w różnych sytuacjach, jej osobista historia przeplata się z rozdziałami poświęconymi aktualnym wydarzeniom z życia innych mieszkańców Crosby. Jednak za każdym razem jej postać pojawia się w ich rozmowach, wspomnieniach albo spotykają ją na swojej drodze. Niestety nie są to sytuacje szczęśliwe, zazwyczaj Olive uczestniczy w pewnego rodzaju kryzysie. Pomaga ludziom, których kiedyś dobrze znała, uczyła w szkole albo nawet nigdy nie lubiła. Pomaga im w chorobie, depresji, problemach rodzinnych, kłopotach życiowych, staje się dla nich swoistym dobrym duchem, który nieświadomie naprowadza ich na odpowiednie tory. W jaki sposób to robi? Rozmową. Opowiada im o swojej przeszłości, o własnych problemach i przeciwnościach losu. Pozwala im się wygadać i przede wszystkim słucha tego, co mają do powiedzenia.

Olive Kitteridge zawsze była oszczędna w słowach, jej zwięzłe i krótkie odpowiedzi były prawdopodobnie przejawem całkowitego braku zainteresowania losami innych. Nigdy nie przepadała za ludźmi i traktowała mieszkańców miasteczka z góry. Nie uważała siebie za lepszą, tylko nie lubiła interakcji. To się zmienia, z upływem lat bohaterka staje się ważną częścią już nie tylko swojej historii, ale także innych osób.

Samotność boli najbardziej

W powieści bardzo wyraźnie zarysowany jest problem samotności starszych ludzi. Po stracie małżonka ciężko jest im odnaleźć się w zaistniałeś sytuacji. Nie pomaga też fakt, że dzieci wyprowadzają się z małych miejscowości i żyją w wielkich miastach daleko od rodziców. Spotyka to również Olive Kitteridge. Jej syn Christopher jest lekarzem w odległym Nowym Yorku i bardzo rzadko odwiedza matkę. Poświęca jej niewiele czasu, dzwoniąc jedynie co kilka dni i ze znużeniem wysłuchując opowieści Olive. Bohaterka musi zacząć szukać ratunku na własną rękę, dlatego powieść w dużej mierze poświęcona jest jej walce z samotnością. Za sprawą drugiego męża udaje jej się zagłuszyć ból na kilka lat, niestety po pewnym czasie on także odchodzi i dla Olive rozpoczynają się naprawdę trudne czasy. To właśnie w tym momencie zaczyna rozumieć, że szczęście człowieka w ogromnym stopniu zależy od ludzi, którymi się otacza.

Długa droga do szczęścia

Ile zakrętów losu może przejść jeden człowiek? Naprawdę wiele. Olive Kitteridge, pomimo pozornie spokojnego życia, za sprawą innych osób doświadcza ogromu kłopotów, zmartwień i udręk. Każdą usłyszaną historię przeżywa jak własną. Myśli o tych ludziach, o ich problemach i bolączkach. Przejmuje się nimi i martwi o ich dalsze losy. Z osoby zimnej i niedostępnej staje się człowiekiem empatycznym i o wielkim sercu. Jej metamorfoza wewnętrzna trwa całe życie, ale u jego kresu wreszcie dostrzega, że jest szczęśliwa. To przyjaciele, których odnalazła w późnym wieku, sprawiają, że jej egzystencja przestaje być nieznośna, a zaczyna wręcz dawać bohaterce przyjemność. Olive rozumie, że bycie dla kogoś, dla tej drugiej osoby, jest kwintesencją szczęścia i najlepszą drogą do niego, ponieważ czym jest życie, jeżeli nie mamy dla kogo trwać i starać się?

„Olive powraca” to piękna i zarazem smutna książka, która ukazuje najboleśniejszą prawdę o ludzkim życiu. Pozostawia wiele do myślenia i pomaga stać się lepszym człowiekiem. Jej przesłanie jest proste: pamiętajmy o innych w najmroczniejszych samotnych czasach.

Książka dostępna jest w formie e-booka w Publio.pl >>

Okładka książki 'Olive powraca', Elizabeth StroutOkładka książki 'Olive powraca', Elizabeth Strout Wydawnictwo Wielka Litera

Olive powraca, Elizabeth Strout, przeł. Ewa Horodyska, Wielka Litera 2019.

Więcej o: