W przeciągu pierwszych 24 godzin od ogłoszenia informacji, że Olga Tokarczuk dostała literacką nagrodę Nobla, na samym Facebooku pojawiło się 8,4 tysiąca wpisów na ten temat. O nagrodzie najwięcej pisali użytkownicy Twittera - tam pojawiło się 24, 1 tysiąca wzmianek o autorce powieści "Prawiek i inne czasy". Łącznie to daje 38, 5 tys. publikacji w sieci.
Czytaj też: Olga Tokarczuk z Nagrodą Nobla. Są pierwsze reakcje. Gratulują m.in. Borys Szyc i minister Gliński
Te dane posłużyły do wyliczenia ekwiwalentu reklamowego dla hasła "Olga Tokarczuk". To wskaźnik, za pomocą którego wyraża się sumę pieniędzy, którą trzeba by było wydać na emisję określonego przekazu, gdyby był on reklamą. I tak, gdyby ktoś chciał zapłacić za wszystkie teksty i wpisy o Noblu dla Olgi Tokarczuk, musiałby zapłacić 11,9 mln złotych.
Zgodnie z zapewnieniami Instytutu Monitowania Mediów, łączny ekwiwalent reklamowy wygenerowany przez wpisy o Tokarczuk jest bardzo wysoki. Ich łączny zasięg wyniósł 94,1 mln, co pozwala oszacować, że każdy Polak z informacją o Oldze Tokarczuk zetknął się tego dnia średnio 2,5 raza.
Ekwiwalent reklamowy wylicza się na podstawie cennika reklamowego określonego medium (gazety, stacji telewizyjnej lub radiowej czy portalu informacyjnego). Uwzględnia się przy tym powierzchnię artykułu lub długość komunikatu na określony temat. W przypadku publikacji internetowych można też uwzględnić dzienną liczbę odsłon portalu, miesięczną liczbę artykułów oraz wynikający z tych danych stopień trudności w dotarciu do wybranej informacji.
Użytkownicy sieci najczęściej udostępniali post z oficjalnego konta Nobla.
Najwięcej interakcji z kolei uzbierał wpis Macieja Stuhra, który ma 18 tys. polubień, 600 komentarzy i udostępniono go 1, 5 tys. razy.
Olga Tokarczuk została laureatką Literackiej Nagrody Nobla za 2018 rok - to pierwsza nagroda dla Polski w tej dziedzinie od 1996 roku, kiedy to dostała ją poetka Wisława Szymborska. Akademia Szwedzka uhonorowała polską pisarkę za "narracyjną wyobraźnię, która wraz z encyklopedyczną pasją reprezentuje przekraczanie granic jako formę życia" - czytamy w uzasadnieniu.
Pisarka w 2018 roku otrzymała International Booker Prize za powieść "Bieguni". W tym roku szansę na Bookera miała także jej książka "Prowadź swój pług przez kości umarłych" w tłumaczeniu Antonii Lloyd-Jones - na podstawie powieści Agnieszka Holland nakręciła film "Pokot" z 2017 roku. Wcześniej Tokarczuk opublikowała m.in. "Księgi Jakubowe" (2014), za które wyróżniono ją Nagrodą Literacką Nike, a także "Prawiek i inne czasy", "Dom dzienny, dom nocny" czy zbiór esejów "Moment niedźwiedzia".
Książki autorki dostępne są w formie e-booków w Publio.pl >>
Czytaj też: "Olga, tobie się należy Nobel". Kora przed dwoma laty "zapowiedziała" nagrodę dla Tokarczuk