Polacy oszaleli na punkcie książek Olgi Tokarczuk. Na dostawę dzieł noblistki trzeba czekać tygodniami

Odkąd Olga Tokarczuk została ogłoszona laureatką Nagrody Nobla w dziedzinie literatury, Polacy ruszyli szturmem do zakupu jej dzieł. Popyt nieprzerwanie jest tak duży, że wszystkie największe księgarnie i sklepy internetowe czekają na dodruki.
Zobacz wideo

Literacka Nagroda Nobla dla Olgi Tokarczuk pociągnęła za sobą czytelniczy zryw Polaków. Choć Tokarczuk zawsze była poczytną pisarką, Nobel wywołał wokół jej książek zrozumiałą furorę. Najprostszym sposobem zaopatrzenia się w biblioteczkę Olgi Tokarczuk na chwilę obecną jest zakup formatów elektronicznych - w każdej księgarni internetowej jest ich pod dostatkiem dla wszystkich. Ci, którym zależy jednak na wydaniach papierowych, muszą się uzbroić w cierpliwość.

Zobacz też: Olga Tokarczuk zdradziła, co zamierza zrobić po tym, jak dostała literacką Nagrodę Nobla. "Jakoś sobie z tym poradzę" >>

Literacki Nobel dla Tokarczuk. Rzecznik prasowy Allegro: Nagrody dźwignią handlu

Tuż po ogłoszeniu werdyktu Akademii Szwedzkiej platforma Allegro.pl rejestrowała po kilka tysięcy wyszukań książek Olgi Tokarczuk na minutę. Jak powiedział serwisowi Next.gazeta.pl Michał Bonarowski, który jest odpowiedzialny za komunikację i PR w Grupie Allegro, to niesamowite wyniki:

Odnotowaliśmy gigantyczne jak na rynek książki zainteresowanie. O ile dotychczas mogliśmy mówić o kilku/kilkunastu książkach Olgi Tokarczuk sprzedawanych dziennie za pośrednictwem serwisu, o tyle dziś mówimy już o kilkuset w pierwszej godzinie od ogłoszenia wyników. Tylko do godziny 14:30 rejestrowaliśmy co pięć minut po kilka tysięcy wyszukań dla hasła "Olga Tokarczuk" w naszym serwisie. Co więcej, spodziewamy się, że to zainteresowanie nie będzie maleć.

I faktycznie nie maleje - 16 października dla Kultura.gazeta.pl potwierdził to Paweł Klimiuk, rzecznik prasowy Allegro:

Nobel dla Olgi Tokarczuk dla wielu klientów okazał się doskonałym pretekstem do zapoznania się z książkami autorki. Biorąc pod uwagę, że mówimy o sprzedaży przez internet, wynik 5 tys. sprzedanych egzemplarzy w dwa dni należy uznać za bardzo dobry. Na uwagę zasługuje fakt utrzymywania się zwiększonego zainteresowania książkami Olgi Tokarczuk. Wcześniej sprzedaż książek autorki była umiarkowana, a teraz codziennie sprzedaje się kilkanaście razy więcej książek Olgi Tokarczuk niż przed ogłoszeniem werdyktu Akademii Szwedzkiej.

Klimiuk nadmienia, że choć nagrody literackie takie jak Nobel czy Nike bez wątpienia są dźwignią handlu, jeszcze większe zainteresowanie użytkowników Allegro wywołują wyczekiwane premiery. - Dla porównania "Sezon burz" Andrzeja Sapkowskiego czy "Starość Aksolotla" Jacka Dukaja w ciągu pierwszych dwóch dni kupiło na Allegro dwukrotnie więcej osób, bo aż 10 tys. - mówi rzecznik.

Polacy masowo kupują książki Olgi Tokarczuk. "Prosimy o wyrozumiałość"

W Empik.com pięć czołowych miejsc na liście bestsellerów okupują książki Tokarczuk (kolejno): "Bieguni", "Księgi Jakubowe", "Prawiek i inne czasy", "Prowadź swój pług przez kości umarłych" oraz "Opowiadania bizarne". Przy każdej z pozycji widnieje adnotacja, że do obiegu wrócą za ponad dwa tygodnie, 31 października. Biuro prasowe Empiku poinformowało, że w 10 godzin od ogłoszenia Tokarczuk noblistką Empik internetowo sprzedał łącznie ponad 12 tys. egzemplarzy jej dzieł, natomiast w sklepach stacjonarnych nabyto 5 tys. książek. 

Monika Marianowicz, rzeczniczka prasowa Empiku, w rozmowie z Next.gazeta.pl jeszcze 10 października mówiła, że sklep pragmatycznie zwrócił się do wydawcy o dodatkowy nakład, ale i tak nie dało się uniknąć konieczności czekania na dodruk. Jak zauważyła Marianowicz, "każda kolejna książka Olgi Tokarczuk niezmiennie od lat cieszy się dużym zainteresowaniem czytelników i gości na listach TOP w Empiku". Rzeczniczka dodaje, że Tokarczuk nie po raz pierwszy w ostatnich latach płynie na fali popularności związanej z ważną nagrodą:

Po przyznaniu nagrody Bookera za "Biegunów" obserwowaliśmy dodatkową falę popularności twórczością Tokarczuk. Warto podkreślić, że "Bieguni" to jedna z najchętniej wybieranych książek w ubiegłym roku w Empiku. W 2018 roku sprzedaliśmy w sumie ponad 70 tysięcy egzemplarzy różnych publikacji tej pisarki.

Jak sprawdziliśmy 16 października, oprócz Empiku i Allegro dzieł Olgi Tokarczuk na stanie nie mają także Świat Książki, Merlin, Bonito i Aros - w rozmowach telefonicznych z Gazeta.pl wszystkie z wymienionych sklepów poinformowały, że także oczekują na dodatkowe egzemplarze. Wydawnictwo Literackie, które stale współpracuje z Tokarczuk, w swoim sklepie internetowym przy pozycjach autorki zamieściło komunikat: "Szanowni Państwo! Wysyłka książek Noblistki może wydłużyć się o około tydzień. Prosimy o wyrozumiałość". 

Zobacz też: Olga Tokarczuk zbiera prestiżowe nagrody, ale nie czyta jej minister kultury. Co trzeba wiedzieć o noblistce? >>

Olga Tokarczuk w gronie polskich literackich noblistów

Olga Tokarczuk została wyróżniona Nagrodą Nobla w dziedzinie literatury za "narracyjną wyobraźnię, która wraz z encyklopedyczną pasją reprezentuje przekraczanie granic jako formę życia". W notatce biograficznej opublikowanej na oficjalnej stronie internetowej Nagrody Nobla można przeczytać, że Tokarczuk "nigdy nie postrzega rzeczywistości jako czegoś stałego albo wiecznego. Konstruuje swoje powieści w napięciu między kulturowymi przeciwieństwami: natura kontra kultura, rozsądek kontra szaleństwo, mężczyzna kontra kobieta, dom kontra odrzucenie". 

Tokarczuk, która jest laureatką literackiej Nagrody Nobla za 2018 rok, dołączyła do zacnego grona wyróżnionych Noblem polskich mistrzów słowa. Tworzą je Władysław Reymont, Henryk Sienkiewicz, Czesław Miłosz i Wisława Szymborska. 

Książki autorki dostępne są w formie e-booków w Publio.pl >>

Więcej o: