Krytyka laureata literackiego Nobla. Peter Handke: Zostaw mnie w spokoju!

Peter Handke zdobył literacką nagrodę Nobla za 2019 rok. Decyzja Szwedzkiej Akademii spotkała się z ostrą krytyką, bo pisarz miał sugerować poparcie dla jugosłowiańskiego i serbskiego przywódcy Slobodana Miloševicia. Literat w końcu odpowiedział prasie na zarzuty dotyczące jego poglądów politycznych.
Zobacz wideo

W tym roku Królewska Szwedzka Akademia Nauk przyznała dwie literackie Nagrody Nobla za 2018 i 2019 rok. Tę pierwszą dostała Olga Tokarczuk, druga przypadła austriackiemu pisarzowi Peterowi Handkemu. On nagrodzony został za "lingwistyczną pomysłowość, która bada obrzeża i specyfikę ludzkich doświadczeń". Jego zwycięstwo wywołało publiczne oburzenie z powodu jego poglądów dotyczących kontliktu bałkańskiego i jego bliskie więzi ze Slobodanem Miloševicem - wygłosił nawet mowę na jego pogrzebie. Handke przez krytyków swojej twórczości i poglądów określany jest obrońcą skrajnie prawicowego serbskiego nacjonalizmu i Slobodana Miloševica.

W 1996 roku ukazała się jego głośna książka "Podróż zimowa nad Dunaj, Sawę, Morawę i Drinę albo sprawiedliwość dla Serbii", w której opisał Serbów również jako ofiary wojny domowej. W 1999 roku pisarz Salman Rushdie tłumaczył, że tą książką Handke "zaskoczył nawet swoich najbardziej gorliwych wielbicieli". W książce bronił przedstawicieli "ludobójczego reżimu Slobodana Miloševicia". Rushide zwracał uwagę na to, że książka zawiera "idiotyzmy obejmują sugestie, że sarajewscy muzułmanie sami się masakrują, a następnie obwiniają Serbów" i "zaprzecza ludobójstwu dokonanemu przez Serbów w Srebrenicy".

Peter Handke odpowiada na krytykę

W środę 16 października Peter Handke był gościem nieformalnego spotkania z władzami swojego rodzinnego miasteczka Griffen. Na miejscu byli też dziennikarze. Jak podaje portal kaernten.orf.at, pisarz bronił się przed ich zarzutami:

Stoję przy swojej bramie i stoi tam 50 dziennikarzy. I wszyscy zadają pytania o moje poglądy polityczne, żaden z nich mi nie powiedział, że czytał coś mojego, że wie, co napisałem. Pytaniem jest jest: jak zareagował świat? (...) Jestem pisarzem, wywodzę się od Tołstoja, od Homera, od Cervantesa. Zostaw mnie w spokoju i nie zadawaj mi takich pytań!

Vlora Çitaku, ambasador Kosowa w Stanach Zjednoczonych, nagrodę dla Handke skomentowała:

Skandal! Komitet noblowski decyduje o przyznaniu Peterowi Handkemu - człowiekowi, który gloryfikował Miloševicia, znanego również jako "Rzeźnik Bałkanów" i poparł jego ludobójczy reżim - tegoroczną nagrodę w dziedzinie literatury. Nie ma w tym nic szlachetnego! To niedorzeczna i haniebna decyzja.

Stowarzyszenie rodzin ofiar masakry dokonanej w Srebrnicy przez serbskie wojska w latach 90. zażądało, by Akademia Szwedzka odebrała Nobla pisarzowi.

Więcej o:
Komentarze (77)
Krytyka laureata literackiego Nobla. Peter Handke: Zostaw mnie w spokoju!
Zaloguj się
 • rattus-rattus

  Oceniono 30 razy 4

  Nobla przyznaje się za twórczość a nie za poglądy - to po pierwsze.
  Po drugie - wielkie brawa dla laureata, że odważył się przeciwstawić poprawności politycznej i mówił prawdę o wojnie domowej w Jugosławii. Nachalne gloryfikowanie Muzułmanów i przedstawianie ich jako niewinnych ofiar jest po prostu obrzydliwe. Serbowie też nie byli święci (w wojnie domowej nie ma niewinnych), ale moralne racje były po ich stronie, bo Serbią została zaatakowana przez albańskie bojówki, które przy wydatnej pomocy USA doprowadziły do eksterminacji słowiańskiej ludności i oderwania prowincji Kosowo.

 • zlosliwyskrzat

  Oceniono 21 razy 3

  Vlora Çitaku to się powinna zainteresować chłoptasiami z jej kraju, którzy ochoczo handlują nielegalnie wszystkim od broni, narkotyków, aż po kobiety, dzieci i niewolników z Afryki, ale wątpię by polityczna kokota mogła to zrobić.

 • cracken001

  Oceniono 10 razy 2

  KAZDY ma PRAWO do sympatii politycznych,ktore NIE powinny miec wplywu na ocene jego tworczosci,czy dzialalnosci.

 • flying_ben

  0

  No cóż, pełne ironii jest to nasze życie!
  Nobel przecież dorobił się na.. dynamicie.

 • menel13

  Oceniono 6 razy 0

  Muzułmanie też rżnęli swoich sąsiadów tyle że mniej, bo mieli mniejsze możliwości.

 • ziomekp.1

  Oceniono 8 razy -2

  Czy wiecie czerskie cyngle, że Trybunał w Hadze uniewinnił Milosewica od zarzutów czystek etnicznych? Nie mogę się już doczekać powstania kalifatów w Anglii, Szwecji czy Niemczech, ci ubóstwiani przez was beżowi wyznawcy religii pokoju pedofila Mahometa będą was lewusy rżnąć aż będzie furczało!!!!! Wy i całe to wasze LGBTQWERTY+ zejdziecie do podziemia.....................

 • zec

  Oceniono 10 razy -2

  Całe szczęście że o żydach nie pisał..

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX