12. edycja konkursu "Książka Historyczna Roku" unieważniona. Prof. Dudek przeprasza, pisze o kompromitacji

Unieważniono konkurs "Książka Historyczna Roku" - informuje Interia, cytując stanowisko prof. Antoniego Dudka. Wszytko przez sprawę nagłego wycofania książki Piotra Zychowicza "Wołyń zdradzony" z konkursu - zdecydowali o tym jego organizatorzy: TVP, Polskie Radio i NCK.
Zobacz wideo

Od czwartku trwały dyskusje na temat tego, jaka będzie przyszłość konkursu "Książka Historyczna Roku", który jest organizowany przez Telewizję Polską, Polskie Radio, Narodowe Centrum Kultury oraz Instytut Pamięci Narodowej. Trzej organizatorzy, poza IPN, zdecydowali nagle o tym (a trwało już głosowanie czytelników), że publikacja "Wołyń zdradzony" Piotra Zychowicza zniknie z konkursu. Warto zaznaczyć, że książka Zychowicza prowadziła w głosowaniu czytelników.

Spotkało się to z oburzeniem części środowiska, z zasiadania w jury (z ramienia Polskiego Radio) zrezygnował historyk Sławomir Cenckiewicz. Krzysztof Kloc, autor książki "Michał Sokolnicki 1880-1967. Piłsudczyk-historyk-dyplomata", w związku z kontrowersjami wokół konkursu poprosił o wycofanie swojej publikacji.

Konkurs "Historyczna Książka Roku" unieważniony

Zaledwie swoją decyzję ogłosił Kloc, portal Interia opublikował oświadczenie prof. Antoniego Dudka, który również zasiadał w jury konkursu. Poinformował, że tegoroczna edycja zostaje unieważniona.

W zaistniałej sytuacji decyzję organizatorów o unieważnieniu 12. edycji konkursu Nagroda Historyczna Roku im. Oskara Haleckiego uważam za w pełni uzasadnioną. Równocześnie pragnę gorąco przeprosić autorów i autorki wszystkich prac nominowanych w tej edycji konkursu za powstałą sytuację

- czytamy w oświadczeniu prof. Dudka. Politolog jednak na tym nie poprzestał, ponieważ ogłosił, że rezygnuje z prac w jury.

Popierając samą ideę konkursu wspierającego czytelnictwo książek historycznych, równocześnie uważam, że jego dotychczasowa formuła organizacyjna została skompromitowana

- podsumowuje prof. Dudek.

Konkurs "Historyczna Książka Roku" unieważniony. Zychowicz: Cenzorzy ponieśli klęskę!

Piotr Zychowicz, odnosząc się do informacji o unieważnieniu konkursu, napisał na Twitterze o "wygranej".

Cenzorzy historii ponieśli upokarzającą klęskę

- stwierdził Zychowicz, dodając, że do sytuacji by nie doszło, gdyby nie oburzenie opinii publicznej i wsparcia "przyzwoitych ludzi od prawa do lewa". "Dziękuję wszystkim za wsparcie i zaangażowanie. Dziś okazało się kto jest kim!" - napisał.

Więcej o: