Olga Tokarczuk uhonorowana w fantastyczny sposób. Posadzili dla noblistki las

Olga Tokarczuk jest znana ze swojego zaangażowania w sprawy związane z ekologią, więc to idealny pomysł, by uczcić jej Literacką Nagrodę Nobla - Krakowianie posadzili Las Prawiek w hołdzie pisarce.
Zobacz wideo

Na cześć Olgi Tokarczuk zasadzono aż 25 tysięcy drzew. Niestety, noblistka nie była w stanie pojawić się w nowohuckich Kujawach, ale przekazała kilka sadzonek. 

Dęby, wiązy i lipy w hołdzie dla Olgi Tokarczuk

Las, który będzie nosił nazwę Prawiek (nazwa ma związek z jedną z książek noblistki, "Prawiek i inne czasy") ma wyrosnąć na pięciu hektarach w rejonie ulicy Dymarek i usytuowanej tam oczyszczalni ścieków. Będą w nim rosły dęby szypułkowe, wiązy i lipy drobnolistne. Decyzję w sprawie takiego wykorzystania terenów w Nowej Hucie podjął kilkanaście dni temu prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

Olga Tokarczuk zbiera prestiżowe nagrody, ale nie czyta jej minister kultury. Co trzeba wiedzieć o noblistce? >>

– Z ogromną radością przyjęliśmy werdykt Akademii Szwedzkiej o przyznaniu Oldze Tokarczuk Nagrody Nobla w dziedzinie literatury – powiedział, ogłaszając plan posadzenia drzew Majchrowski. – By uczcić sukces pisarki, postanowiliśmy posadzić las, który nazwiemy Prawiek. Nazwa odnosi się bezpośrednio do powieści Olgi Tokarczuk pod tytułem "Prawiek i inne czasy". Otóż krakowski las zostanie z nami na wszystkie czasy – dodawał prezydent.

"Prawiek i inne czasy" w promocji - ebook w Publio.pl >>

Olga Tokarczuk - laureatka Literackiej Nagrody Nobla za 2018 rok - jest znana również z zaangażowania w obronę praw zwierząt i z tego, że od lat jest wegetarianką. Pisarka dołączyła do grona wyróżnionych Noblem polskich mistrzów słowa - do tej pory tworzyli je Władysław Reymont, Henryk Sienkiewicz, Czesław Miłosz i Wisława Szymborska. 

Olga Tokarczuk i sprawa zdjęcia przy ognisku. "Wegetarianka od 30 lat jadła kiedyś kiełbasę. Jest to skandal" >>

Więcej o: