Ranking "Wprost". Którzy polscy pisarze zarabiają najlepiej? Olga Tokarczuk dopiero na trzecim miejscu

Choć Olga Tokarczuk otrzymała Literacką Nagrodę Nobla, a wraz z nią ok. 3,5 mln zł, nie jest najlepiej zarabiającym polskim pisarzem. Z rankingu "Wprost" wynika, że tytuł ten przypada autorowi kryminałów Remigiuszowi Mrozowi.

"Wprost" przygotował ranking najlepiej zarabiających pisarzy, korzystając z panelu BookScan autorstwa Nielsen Book Research. Niestety, oficjalne dane dotyczące sprzedaży poszczególnych tytułów są tajemnicą strzeżoną przez wydawnictwa, dlatego Nielsen Book Research korzysta z informacji przekazywanych przez ok. 300 księgarń stacjonarnych oraz dwóch internetowych (to ok. 10-15 rynku księgarskiego w Polsce). Aby móc mówić o skali ogólnokrajowej, "Wprost" pomnożył razy osiem pochodzące z panelu BookScan dane. Pochodzą one z okresu 1 stycznia - 18 listopada 2019.

Którzy pisarze zarabiają najlepiej? Na czele Mróz,Lipińska i Tokarczuk

Co wynika z wyliczeń "Wprost"? Najlepiej zarabiającym polskim autorem okazuje się Remigiusz Mróz, który mógł sprzedać 1 351 776 książek i zarobić na tym 1 821 944,20 zł. Drugie miejsce w rankingu zajęła pisząca powieści erotyczne Blanka Lipińska. Szacuje się, że sprzedano 668 352 książek jej autorstwa, na czym mogła zarobić 958 323,73 zł. Trzecie miejsce należy do polskiej noblistki Olgi Tokarczuk. Autorka takich książek jak "Prawiek i inne czasy", "Księgi Jakubowe" czy "Prowadź swój pług przez kości umarłych" mogła sprzedać 496 016 książek i zarobić na tym 908 819,87 zł. W pierwszej dziesiątce najlepiej zarabiających polskich pisarzy znaleźli się także: Marta Galewska-Kustra, Anita Głowińska, Rafał Kosik, Nela Mała Reporterka, Katarzyna Michalak, Andrzej Sapkowski oraz Katarzyna Puzyńska.

"Wprost" obliczył zarobki pisarzy, przyjmując, że autor może zarobić 5 proc. od ceny książki. Średnia cena za książkę została oszacowana przez Nielsena.

>>> Olga Tokarczuk: "Wiem, że moje życie bardzo się zmieni"

Zobacz wideo

Remigiusz Mróz skomentował ranking "Wprost". "15 proc. to minimum przyzwoitości"

Do rankingu najlepiej zarabiających polskich pisarzy odniósł się na Facebooku jego lider, czyli Remigiusz Mróz. Autor poczytnych kryminałów zaznaczył, że cieszy się, że ktoś zajął się analizą polskiego rynku książki, ale takie badania należy traktować z pewną dozą ostrożności. Jego zdaniem wielu autorów zostało "niedoszacowanych". Pisarz uważa także, że ranking ma swoją "mroczną stronę". 

"Mianowicie chodzi o stawkę wynagrodzenia autorów, jaką podano – 5 proc. Jestem gotów zaryzykować tezę, że żadna z osób na tej liście nie ma takiego honorarium – i gdyby wydawca komukolwiek je zaproponował, autor z pewnością poszedłby do innej oficyny. To niebezpieczne dla pisarzy wchodzących na rynek, bo gotowi pomyśleć, że faktycznie tak to wygląda. W żadnym wypadku. Zygmunt Miłoszewski jakiś czas temu w wywiadzie dla Gazety Wyborczej mądrze rzekł, że 15 proc. to minimum przyzwoitości, a ja się z nim w pełni zgadzam" - czytamy we wpisie Remigiusza Mroza.

<<Reklama>> Książki autorów dostępne są w Publio.pl >>

Więcej o:
Komentarze (38)
Ranking "Wprost". Którzy polscy pisarze zarabiają najlepiej? Olga Tokarczuk dopiero na trzecim miejscu
Zaloguj się
 • pan.szklanka

  Oceniono 42 razy 38

  Autor artykułu podający siedmiocyfrowe kwoty z dokładnością do grosza, jest najlepszym wytłumaczeniem dlaczego w tym kraju Mróz zarabia więcej od Tokarczuk.

 • mr_gm

  Oceniono 29 razy 27

  Ludzie, którzy kupili cokolwiek Lipińskiej powinni się poddać operacji mózgu.

 • aga04041

  Oceniono 20 razy 14

  I to jest ułomność demokracji - większość nie zawsze ma rację :-). Zresztą to jest nieważne. Ważne jest ile z tych kupionych książek zostanie na półce u czytelnika, żeby mógł do niej wrócić. Tokarczuk zostanie, Lipińska ze swoją grafomanią trafi na makulaturę.

 • ludpracujacy

  Oceniono 18 razy 14

  opodatkować 25% podatkiem, na rzecz ubogiego kościoła katolickiego.

 • i.l

  Oceniono 11 razy 11

  Kryminał, erotyk, komiks. Prus bez szans.

 • mywork

  Oceniono 7 razy 7

  Mróz to niestety językowy grafoman. Ale poczytny, bo ludzie wolą prosty przekaz niż wysiłek umysłowy.

 • kiesier

  Oceniono 12 razy 6

  Remigiusz Mróz mógł zarobić zgodnie z tym co autor artykułu napisał: 1 821 944,20 ale równie dobrze mogłoby to być 2 456 784,14 albo 4 587 254,11 albo 745 877,10 ale też 5 439,17.

  Liczby są od czapy, nie ma podane czy chodzi o zarobek za rok, miesiąc, czy w całej karierze czy może w 1 księgarni "U pani Zosi".

  Rozumiem że dziennikarzami zostają humaniści ale matematyka chyba na maturze była...

 • ze_co

  Oceniono 8 razy 6

  Mróz sprzedał może i tyle książek, tylko, że połowę z tej liczby to pewnie napisał w zeszłym roku ..

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX