Ranking "Wprost". Którzy polscy pisarze zarabiają najlepiej? Olga Tokarczuk dopiero na trzecim miejscu

Choć Olga Tokarczuk otrzymała Literacką Nagrodę Nobla, a wraz z nią ok. 3,5 mln zł, nie jest najlepiej zarabiającym polskim pisarzem. Z rankingu "Wprost" wynika, że tytuł ten przypada autorowi kryminałów Remigiuszowi Mrozowi.

"Wprost" przygotował ranking najlepiej zarabiających pisarzy, korzystając z panelu BookScan autorstwa Nielsen Book Research. Niestety, oficjalne dane dotyczące sprzedaży poszczególnych tytułów są tajemnicą strzeżoną przez wydawnictwa, dlatego Nielsen Book Research korzysta z informacji przekazywanych przez ok. 300 księgarń stacjonarnych oraz dwóch internetowych (to ok. 10-15 rynku księgarskiego w Polsce). Aby móc mówić o skali ogólnokrajowej, "Wprost" pomnożył razy osiem pochodzące z panelu BookScan dane. Pochodzą one z okresu 1 stycznia - 18 listopada 2019.

Którzy pisarze zarabiają najlepiej? Na czele Mróz,Lipińska i Tokarczuk

Co wynika z wyliczeń "Wprost"? Najlepiej zarabiającym polskim autorem okazuje się Remigiusz Mróz, który mógł sprzedać 1 351 776 książek i zarobić na tym 1 821 944,20 zł. Drugie miejsce w rankingu zajęła pisząca powieści erotyczne Blanka Lipińska. Szacuje się, że sprzedano 668 352 książek jej autorstwa, na czym mogła zarobić 958 323,73 zł. Trzecie miejsce należy do polskiej noblistki Olgi Tokarczuk. Autorka takich książek jak "Prawiek i inne czasy", "Księgi Jakubowe" czy "Prowadź swój pług przez kości umarłych" mogła sprzedać 496 016 książek i zarobić na tym 908 819,87 zł. W pierwszej dziesiątce najlepiej zarabiających polskich pisarzy znaleźli się także: Marta Galewska-Kustra, Anita Głowińska, Rafał Kosik, Nela Mała Reporterka, Katarzyna Michalak, Andrzej Sapkowski oraz Katarzyna Puzyńska.

"Wprost" obliczył zarobki pisarzy, przyjmując, że autor może zarobić 5 proc. od ceny książki. Średnia cena za książkę została oszacowana przez Nielsena.

>>> Olga Tokarczuk: "Wiem, że moje życie bardzo się zmieni"

Zobacz wideo

Remigiusz Mróz skomentował ranking "Wprost". "15 proc. to minimum przyzwoitości"

Do rankingu najlepiej zarabiających polskich pisarzy odniósł się na Facebooku jego lider, czyli Remigiusz Mróz. Autor poczytnych kryminałów zaznaczył, że cieszy się, że ktoś zajął się analizą polskiego rynku książki, ale takie badania należy traktować z pewną dozą ostrożności. Jego zdaniem wielu autorów zostało "niedoszacowanych". Pisarz uważa także, że ranking ma swoją "mroczną stronę". 

"Mianowicie chodzi o stawkę wynagrodzenia autorów, jaką podano – 5 proc. Jestem gotów zaryzykować tezę, że żadna z osób na tej liście nie ma takiego honorarium – i gdyby wydawca komukolwiek je zaproponował, autor z pewnością poszedłby do innej oficyny. To niebezpieczne dla pisarzy wchodzących na rynek, bo gotowi pomyśleć, że faktycznie tak to wygląda. W żadnym wypadku. Zygmunt Miłoszewski jakiś czas temu w wywiadzie dla Gazety Wyborczej mądrze rzekł, że 15 proc. to minimum przyzwoitości, a ja się z nim w pełni zgadzam" - czytamy we wpisie Remigiusza Mroza.

<<Reklama>> Książki autorów dostępne są w Publio.pl >>

Więcej o: