Olga Tokarczuk odbierze dziś Literacką Nagrodę Nobla! Którzy polscy pisarze otrzymali tę nagrodę?

Olga Tokarczuk odbierze dziś z rąk króla Szwecji Karola XVI Gustawa Literacką Nagrodę Nobla, oficjalnie dołączając tym samym do grona polskich noblistów. Jacy pisarze z Polski otrzymali do tej pory tę niezwykłą nagrodę?
Zobacz wideo

Ceremonia wręczenia Nagród Nobla rozpocznie się o godzinie 16.30. Oficjalna gala, w czasie której król Szwecji Karol XVI Gustaw wręczy nagrodę Oldze Tokarczuk, odbędzie się w sztokholmskiej filharmonii. Z tej okazji w kilku polskich miastach organizowane jest wspólne oglądanie wręczenia Nagrody Nobla polskiej pisarce. Takie wydarzenia będą miały miejsce m.in. w Gdańsku oraz we Wrocławiu. 

Polscy laureaci Nagrody Nobla. Jacy pisarze otrzymali to wyróżnienie?

Olga Tokarczuk jest piątą polską noblistką nagrodzoną w dziedzinie literatury. Pierwszym Polakiem, który otrzymał Literacką Nagrodę Nobla był Henryk Sienkiewicz. Autor takich książek jak "Krzyżacy" czy "Quo vadis" otrzymał ją w 1905 roku. Drugim polskim pisarzem, który został nagrodzony Noblem w dziedzinie literatury został Władysław Reymont, autor "Chłopów", którego uhonorowano w ten sposób w 1924 roku. W 1980 roku do grona noblistów dołączył poeta Czesław Miłosz, a w 1996 roku - poetka Wisława Szymborska. Olga Tokarczuk otrzyma Literacką Nagrodę Nobla za rok 2018. 

Wśród polskich laureatów Nagrody Nobla są także Maria Skłodowska-Curie (nagrodzona dwukrotnie - w dziedzinie fizyki w 1903 roku i w dziedzinie chemii w 1911 roku), Lech Wałęsa (nagrodzony Pokojową Nagrodą Nobla w 1983 roku) oraz Józef Rotblat (nagrodzony Pokojową Nagrodą Nobla w 1995 roku)

<<Reklama>> Książki autorki dostępne są w formie e-booków w Publio.pl >>

Więcej o: