Wręczenie Nobla. Olga Tokarczuk odbiera medal, trzymamy kciuki za prawidłowe ukłony

Dzisiaj wielkie święto Olgi Tokarczuk, wielkie święto literatury, wielkie święto Polski. Gdy polska pisarka odbierze medal z rąk króla Szwecji Gustawa XVI, na widowni w filharmonii sztokholmskiej ten moment będzie obserwować ponad 1500 osób. Dzięki mediom o wiele więcej.

Dlaczego, trochę przewrotnie, piszemy, że trzymamy kciuki za ukłony? Przy odbiorze złotego medalu i dyplomu każdy z laureatów musi trzykrotnie się ukłonić - królowi, członkom Akademii Szwedzkiej oraz publiczności. Wszyscy nobliści ćwiczą to przed ceremonią. Gdy w 1996 roku po raz ostatni cieszyliśmy się z Literackiego Nobla, skromna Wisława Szymborska rozbawiła zgromadzonych na sali, myląc się koncertowo. Dostała owacje na stojąco.

- Szwedzkie media z wielkim zrozumieniem odniosły się do tych wyłomów, które ona czyniła w tym perfekcyjnie opracowanym programie. Rozumiejąc, że starsza pani ma prawo być tym wszystkim zmęczona, że zachowuje się ludzko - wspominał w RMF FM krytyk literacki Jerzy Illg.

Sama Tokarczuk napisała zresztą dziś rano:

Dziś będzie niesamowity dzień. Trzymajcie kciuki. Dziękuję.

Olga Tokarczuk: Muszę pamiętać, żeby nie pomylić się jak pani Wisława

W rozmowie z Katarzyną Kolendą-Zaleską laureatka Literackiego Nobla za 2018 rok powiedziała o dzisiejszym dniu:

Ja już chyba nie jestem zdenerwowana, bo już tyle się dzieje, że się przyzwyczaiłam do tego ruchu, ale rzeczywiście, jutro zaczynam dzień od prób ukłonów i muszę pamiętać, żeby nie pomylić się jak pani Wisława. To było urocze, ale mam nadzieję, że mi się uda ukłonić we wszystkie możliwe potrzebne kierunki.

Wiadomo, że w Sztokholmie autorce "Biegunów" towarzyszą partner i syn - z pewnością zasiądą w jednym z pierwszych rzędów, zarezerwowanym dla bliskich noblistów. Gdy Olga Tokarczuk będzie odbierała gratulacje od króla, na scenie będą znajdować się również: królowa Sylwia, następczyni tronu księżniczka Wiktoria i książę Daniel oraz członkowie Królewskiej Szwedzkiej Akademii Nauk, Akademii Szwedzkiej, zarząd Fundacji Noblowskiej i laureaci z poprzednich lat.

Kto wygłosi laudację na cześć Polki? Będzie to Per Waesterberg z Akademii Szwedzkiej. Olga Tokarczuk wyjdzie na scenę filharmonii w Sztokholmie jako dziesiąta. Po ceremonii weźmie jeszcze udział w uroczystym królewskim bankiecie. I bardzo emocjonujący - a także zapewne wyczerpujący - tydzień noblowski dobiegnie końca.

Olga Tokarczuk już pracuje nad kolejną powieścią

Szwedzka Akademia Nauk doceniła Olgę Tokarczuk za "narracyjną wyobraźnię, która wraz z encyklopedyczną pasją reprezentuje przekraczanie granic jako formę życia". Pisarka niedługo po ogłoszeniu informacji w sprawie wyróżnienia w trakcie spotkania z czytelnikami zdradziła, że już od dłuższego czasu pracuje nad kolejną powieścią:

Mam rozpoczętą nową książkę, tylko od jakiegoś czasu nie mam kiedy do niej wrócić; ta książka wszystkich zaskoczy.

Jak nas zaskoczy? I na to miała gotową odpowiedź:

Na poziomie literackim, głębokiego kontekstu literackiego, do którego ta nowa książka nawiązuje.

Wręczenie Nobla. Tokarczuk i inni wyróżnieni dzisiaj odbiorą medale

Razem z polską noblistką w uroczystości wręczenia Nagród Nobla w Sztokholmie wezmą udział także laureaci w dziedzinie fizyki, chemii, medycyny i nauk ekonomicznych oraz austriacki pisarz Peter Handke, który zdobył Literacką Nagrodę Nobla za 2019 rok.

Początek uroczystości wręczenia nagród jest zaplanowany na 10 grudnia na 16:30. Zwycięzcy otrzymują z rąk króla Szwecji dyplom i medal. Każdy noblista dostaje również nagrodę pieniężną w wysokości 9 milionów koron szwedzkich, czyli ponad 850 tysięcy euro.

<<Reklama>> Książki autorki dostępne są w formie e-booków w Publio.pl >>

Więcej o:
Komentarze (157)
Wręczenie Nobla. Olga Tokarczuk odbiera medal, trzymamy kciuki za prawidłowe ukłony
Zaloguj się
 • kazek100

  Oceniono 49 razy 41

  Dzięki takim osobom, jak pani Tokarczuk, człowiek czuje się dumny z tego, że jest Polakiem. Gdy widzę posłów pisu albo kiboli wyklętych, to mi to trochę mija, ale potem poczytam "Biegunów" i znowu jest ok.

 • state77

  Oceniono 37 razy 29

  Brawo mądra, otwarta, prawdziwa Polka!!!

 • samol

  Oceniono 21 razy 19

  Jak donosi szwedzka prasa (www.aftonbladet.se/nyheter/a/WbyrKL/hon-far-handke-till-bordet-pa-nobelfesten) nasza noblistka na bankiecie za sąsiada przy stole będzie miała samego króla Szwecji. Ciekawostka jest też to, że podobno nikt z rodziny królewskiej nie chciał być usadowiony obok Petera Hanke.

 • nessuno

  Oceniono 21 razy 17

  Gratulacje szczere dla pani Olgi. Nagroda Nobla jak najbardziej zasłużona, wykładu słuchałem z zaciekawieniem.
  Poza tym, Pani Olga jest piękną i pozytywną Kobietą, chciałbym móc usiąść z Panią w jakiejś kawiarni, napić się dobrej kawy i po prostu pobyć chwilę z kimś tak niezwykłym, jak pani Olga.

 • mywork

  Oceniono 21 razy 15

  Ja jestem dumna z Pani Olgi Tokarczuk! Trzeba wspierać naszych rodaków i cieszyć się, że odnoszą tak wielkie sukcesy na świecie. Powinniśmy też akceptować, że różnimy się w poglądach, zwyczajach, podejściu do życia. Ważne żeby żyć nie krzywdząc innych. I tyle!

 • lucek10

  Oceniono 10 razy 10

  Bardzo to pisowców boli, że Polka Nobla dostała! Czy im się jej książki podobają, czy nie to inna sprawa! Odniosła światowy sukces i powinno to być w Polsce uhonorowane! PiS tego nie potrafi zrobić, bo to są wrogowie wszystkiego co nie pisowskie! A w tej chwili Duda spotyka się z laureatami konkursu "Mistrzowie i patrioci". Kusociński, Konopacka.. Transmisja na żywo. Ja pie...! Gdzie my jesteśmy?

 • nastunka

  Oceniono 12 razy 10

  W tym samym czasie w TVPis ma być transmisja z domu Zenka jak z synem ozdabia pierniczki....

 • lech40

  Oceniono 16 razy 8

  Widzę, że gawiedź niespecjalnie dumna z naszej noblistki...
  I nasze władze, na czele z min. kultury (za przeproszeniem) - też.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX