Nobel Literacki 2018. Co dokładnie dostanie Olga Tokarczuk?

10 grudnia Olga Tokarczuk odbierze w Sztokholmie Literacką Nagrodę Nobla z rąk szwedzkiego króla. To wyróżnienie to dowód uznania - fundator chciał, by odznaczano nim osoby, które stworzą "najbardziej wyróżniające się dzieło w kierunku idealistycznym". Każdy laureat oprócz wysokiej nagrody pieniężnej dostaje także pamiątkowy medal i dyplom.

Nagrody Nobla w dziedzinie literatury są przyznawane od 1901 roku - do 2019 roku otrzymało ją 116 osób. Wręcza się je tradycyjnie 10 grudnia, w rocznicę śmierci Alfreda Nobla. Ceremonia odbywa się w gmachu filharmonii sztokholmskiej Stockholms Konserthus od 1926 roku. W tym roku zjawi się tam także Olga Tokarczuk, która została laureatką nagrody za rok 2018. Szwedzka Akademia Nauk doceniła Olgę Tokarczuk za "narracyjną wyobraźnię, która wraz z encyklopedyczną pasją reprezentuje przekraczanie granic jako formę życia".

Wręczenie Nobla Tokarczuk. Ile wynosi Nagroda Nobla?

Polska pisarka odbierze medal z rąk króla Szwecji Gustawa XVI, a na widowni w filharmonii sztokholmskiej ten moment będzie obserwować ponad 1500 osób. Olga Tokarczuk w związku z nagrodą dostanie nagrodę pieniężną w wysokości 9 mln koron szwedzkich, co w przeliczeniu daje niemal 3,6 mln złotych. Pieniędzy nie odbierze jednak w filharmonii - będzie musiała się po nie udać w najbliższym czasie do siedziby Fundacji Noblowskiej w Sztokholmie.

Co ciekawe, polskie Ministerstwo Finansów postanowiło zwolnić pisarkę z podatku - Standardowo Olga Tokarczuk powinna zapłacić od tej kwoty podatek dochodowy, którego wysokość można szacować na ponad 900 tys. zł. Jednak projekt tej uchwały ma dopiero trafić do konsultacji, ma dotyczyć także przyszłych polskich noblistów.

10 grudnia polska noblista z rąk króla Gustawa XVI odbierze ręcznie zdobiony dyplom i okolicznościowy medal. Zaprojektował go Erik Lindberg - na awersie umieścił siedzącego pod wawrzynem młodego mężczyznę, który słucha i spisujące pieśń Muzy. Nad tym obrazkiem umieszczono pochodzącą z "Eneidy" Wergiliusza inskrypcję:

Inventas vitam iuvat excoluisse per artes
Pozwól nam ulepszyć życie poprzez sztukę.

Medal Nobla dla Wisławy SzymborskiejMedal Nobla dla Wisławy Szymborskiej Fot. Mateusz Skwarczek / Agencja Gazeta

Pod spodem z kolei umieszcza się wygrawerowane imię i nazwisko zwycięzcy oraz napis ACAD. SUEC.- to skrót nazwy Akademii Szwedzkiej. Na rewersie umieszczono z kolei podobiznę Alfreda Nobla.

Medal Nobla dla Wisławy SzymborskiejMedal Nobla dla Wisławy Szymborskiej Fot. Mateusz Skwarczek / Agencja Gazeta

Projekt pamiątkowego dyplomu zmienia się co rok - każdy z nich jest projektowany z myślą o laureacie nagrody i w odniesieniu do jego twórczości. Od 2004 roku dyplomy dla pisarzy projektuje Karin Mamma Andersson. Niezmienna zostaje za to inskrypcja w języku szwedzkim.

Czytaj też: Wręczenie Nobla. Olga Tokarczuk odbiera medal, trzymamy kciuki za prawidłowe ukłony

Ceremonia wręczenia Nobla Tokarczuk. Gdzie ją oglądać?

Ceremonia noblowska będzie transmitowana przez dwie największe stacje informacyjne w Polsce - TVP Info i TVN 24. Uroczystości, które odbędą się dziś w Sztokholmie, będzie można obejrzeć także w kanałach Nagrody Nobla, m.in. na YouTubie. Transmisja z tego wydarzenia rozpocznie się we wtorek 10 grudnia o godzinie 16:30.

<<Reklama>> Książki autorki dostępne są w formie e-booków w Publio.pl >>

Więcej o:
Komentarze (32)
Nobel Literacki 2018. Co dokładnie dostanie Olga Tokarczuk?
Zaloguj się
 • mg_0

  Oceniono 21 razy 21

  Napis na medalu - coś pięknego, a jeszcze piękniejsze, że przypadnie cudownej Polce. Mądra, skromna, pracowita - nie wiem kim trzeba być, żeby ją, za przeproszeniem, opluwać, aż na samą myśl o tym mnie wzdraga...

 • strange_email

  Oceniono 18 razy 18

  Tworczosc Tokarczuk nie lezy mi zupelnie ale to nie zmienia tego, ze uwazam, ze nalezy jej sie szacunek za zdobycie Nobla i fajnie byloby sie po prostu z tego cieszyc, ze Polka ta nagrode zdobyla.
  Mialem nadzieje, ze Lem dostanie ale coz. Bywa.

 • koment22

  Oceniono 12 razy 12

  Antoni już dawno otrzymał nagrodę Jobla, za "wkład w rozwój psychiatrii obsesyjno-smoleńskiej". Nagrodę otrzymał z rąk dyrektora szpitala w Choroszczy, na obiad podano zalewajkę i mielonego.

 • claudiusz

  Oceniono 10 razy 10

  literacki Nobel to marzenie kazdego pisarza.....to wyroznienie przyznawane za wybitne osiagniecia przez znawcow literatury na Swiecie....to pelna nobilitacja...dzis jestem dumny,ze jestem Polakiem...

 • barba_123

  Oceniono 7 razy 7

  Dziś wszyscy jesteśmy Noblistami, bo jako Polak czuję się częścią tego wydarzenia, gdzie jedno z najbardziej prestiżowych wyróżnień na świecie otrzymuje nasz rodaczka.
  Taką samą dumę odczuwałem gdy ta nagrodę odbierali Miłosz, Wałęsa i Szymborska
  A ludzie maluczcy niech krytykują .......

 • pyffello114

  Oceniono 7 razy 7

  W TVP-INFO uroczystość ma relacjonować ..... Cezary Gmyz, chluba polskiego dziennikarstwa,
  który wykrył trotyl na kadłubie prezydenckiego Tupolewa, który uległ katastrofie pod Smoleńskiem.

 • barba_123

  Oceniono 4 razy 4

  Dziś wszyscy jesteśmy Noblistami, bo jako Polak czuję się częścią tego wydarzenia, gdzie jedno z najbardziej prestiżowych wyróżnień na świecie otrzymuje nasz rodaczka.
  Taką samą dumę odczuwałem gdy ta nagrodę odbierali Miłosz, Wałęsa i Wisłocka.
  A ludzie maluczcy niech krytykują .......

 • koenzymq10

  Oceniono 3 razy 3

  słychać pis-dzielskie wycie? no ba, znakomicie!

 • lkolesio

  Oceniono 5 razy 3

  Niedojeby z pis , którzy w życiu nie przeczytali żadnej książki mają do powiedzenia najwięcej zgodnie zresztą z polityką bolszewickiej partii i ,,rządu,,

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX