Szwedzka prasa: Olga Tokarczuk na bankiecie usiądzie przy stole z królem Szwecji

Olga Tokarczuk po odebraniu z rąk Karola XVI Gustawa uda się, podobnie jak rodzina królewska i inni nobliści, na uroczysty królewski bankiet zorganizowany w sztokholmskim ratuszu. Jak informuje szwedzki dziennik "Aftonbladet", polska pisarka dostąpi zaszczytu siedzenia przy stole razem z władcą Szwecji.
Zobacz wideo

Na uroczystej kolacji to, gdzie kto usiądzie, jest ściśle zaplanowane. W bankiecie biorą udział nie tylko nobliści i ich bliscy oraz rodzina królewska, ale także wielu innych znamienitych gości.

Olga Tokarczuk prawie jak Wisława Szymborska

Wiadomo już, że Olga Tokarczuk będzie siedziała tuż obok księcia Daniela, obok którego z kolei została przygotowana zastawa dla króla Karola Gustawa.

Warto przypomnieć, że w 1996 roku, gdy Literacką Nagrodę Nobla odebrała Wisława Szymborska, polska poetka siedziała tuż przy królu, z którym wymknęła się nawet na papierosa (ich wspólne zdjęcie z papierosami zostało jednak uznane za nie licujące z godnością króla i zakazano jego publikacji).  

Szwedzka Akademia Nauk doceniła Olgę Tokarczuk za "narracyjną wyobraźnię, która wraz z encyklopedyczną pasją reprezentuje przekraczanie granic jako formę życia". Autorka "Prowadź swój pług przez kości ułomnych", "Biegunów" czy "Ksiąg Jakubowych" otrzymała wyróżnienie za 2018 rok (w zeszłym roku nagrody nie wręczono).

"Olga, tobie się należy Nobel". Kora przed dwoma laty "zapowiedziała" nagrodę dla Tokarczuk >>

Wręczenie Nobla. Tokarczuk na pewno dostanie danie wegetariańskie, ale co dokładnie? To tajemnica

Drugi laureat Literackiej Nagrody Nobla (za 2019 rok), austriacki pisarz Peter Handke, nie będzie siedział przy wspólnym stole z żadnym członkiem rodziny królewskiej. Prawdopodobnie ma to związek z kontrowersjami, jakie wzbudziła decyzja akademii o przyznaniu mu tego wyróżnienia. Sąsiadką Handkego podczas bankietu będzie Helena Norlén, żona przewodniczącego Riksdagu Andreasa Norléna.

Krytyka laureata literackiego Nobla. Peter Handke: Zostaw mnie w spokoju! >>

Bankiet rozpocznie się o 19, a do tego czasu jedną z najbardziej strzeżonych tajemnic jest... menu. 1350 gości na pewno będzie kosztować wykwintne potrawy, wcześniej organizatorzy zbierali informacje na temat tego, czy podane im danie mają być wegetariańskie. Polska noblistka od lat nie je mięsa i jest znana z walki o prawa zwierząt.

Czas umilą zebranym występy szwedzkich artystów: Lisy Nilsson, Weeping Willows i Magnusa Carlssona.

<<Reklama>> Książki Olgi Tokarczuk dostępne są w formie e-booków w Publio.pl >>

Więcej o: