Wręczenie Nobla. Olga Tokarczuk na bankiecie obok króla Szwecji

Olga Tokarczuk, która we wtorek odebrała Literacką Nagrodę Nobla za 2018 rok, na uroczystym bankiecie po gali siedziała obok króla Szwecji Karola XVI Gustawa.
Zobacz wideo

Olga Tokarczuk,w sztokholmskim Konserthus odebrała Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury. Profesor Per Wastberg, szwedzki pisarz i członek Akademii Szwedzkiej, wygłaszając laudację dla polskiej pisarki, podkreślił:

Mamy pisarkę światowego formatu, która w poetyczny i niesamowity sposób opisuje świat.

Wastberg mówił o niesamowitej wyobraźni polskiej pisarki, którą ta przekłada na prozę i nie boi się przy tym tematów trudnych.

Na koniec prof. Wastberg przemówił po polsku:

Pani Tokarczuk, Akademia Szwedzka gratuluje Pani odebrania Literackiej Nagrody Nobla.

Pisarka wystąpiła w długiej czarnej sukni, zaprojektowanej przez polską projektantkę Gosię Baczyńską. Jak mówiła, kreacja była hołdem dla pierwszej literackiej noblistki, Selmy Lagerlöf.

Po odebraniu nagrody z rąk Karola XVI Gustawa Olga Tokarczuk z zaproszonymi gośćmi udała się, podobnie jak rodzina królewska i inni nobliści, na uroczysty królewski bankiet zorganizowany w sztokholmskim ratuszu.

Polska pisarka dostąpiła zaszczytu siedzenia przy stole razem z władcą Szwecji. Na bankiet wprowadził ją książę Daniel, mąż następczyni tronu księżnej Wiktorii. Książę zasiadł też obok Tokarczuk przy stole, przy którym zajęli miejsce także inni laureaci.

Małżonek Tokarczuk, Grzegorz Zygadło siedział po przeciwnej stronie stołu, obok Magdaleny Andersson, szefowej resortu finansów Szwecji.

<<Reklama>> Książki autorki dostępne są w formie e-booków w Publio.pl >>

Więcej o: