Olga Tokarczuk próbowała przekonać króla Szwecji do rezygnacji z polowań

Olga Tokarczuk po ceremonii wręczenia Nagród Nobla przyznała, o czym rozmawiała z królem Szwecji. - Próbowałam namówić króla, by przestał polować - powiedziała polska pisarka.
Zobacz wideo

Olga Tokarczuk podczas wywiadu z dziennikarką Onetu Katarzyną Janowską odniosła się do gali wręczenia Nagród Nobla, która odbyła się we wtorek 10 grudnia. Polska noblistka zdradziła, że rozmawiała z królem Szwecji Karolem XVI Gustawem o myśliwych i łowiectwie.

Olga Tokarczuk o rozmowie z królem Szwecji

- Król się okazał bardzo miłym, inteligentnym i ciepłym rozmówcą. Nie miałam pojęcia o czym się rozmawia z królem, ale bardzo łatwo nam poszło. Super mi się rozmawiało z księciem Danielem, który siedział po mojej lewej stronie (...). W którymś momencie próbowałam namówić króla, by przestał polować, ale nie jestem pewna, czy mi się to udało - powiedziała Olga Tokarczuk.

- Szwedzi mają wielką tradycję w polowaniu. Król przyznawał mi rację w wielu momentach, ale też używał tych samych argumentów, co wszyscy myśliwi na świecie: że musimy kontrolować naturę, bo nam się wymknie spod kontroli - zdradziła polska noblistka.

 

Problem łowiectwa poruszony został w powieści Olgi Tokarczuk "Prowadź swój pług przez kości umarłych". Na podstawie tej książki powstał nawet polsko-niemiecko-czesko-szwedzko-slowacki film "Pokot" w reżyserii Agnieszki Holland i Kasi Adamik. Jest to historia starszej kobiety, wegetarianki, która mieszka na wsi w Sudetach. Po serii morderstw dokonywanych na kłusownikach i myśliwych kobieta zaczyna swoje prywatne śledztwo. Wszystko wskazuje na to, że to zwierzęta w ten sposób mszczą się na ludziach.

<<Reklama>> Książki Olgi Tokarczuk dostępne są w formie e-booków w Publio.pl >>

Więcej o: