Literacki Nobel 2018. Minister edukacji Dariusz Piontkowski: Nauczyciele mogą wykorzystywać teksty Tokarczuk jak chcą

Jak podaje TVN24, podczas konferencji prasowej 11 grudnia minister edukacji Dariusz Piontkowski został zapytany o poszerzenie obowiązującej listy lektur szkolnych o twórczość Olgi Tokarczuk. Minister odpowiedział, że w podstawie programowej jest już jedna z pozycji pisarki. Wspomniał przy tym o swobodzie nauczycieli w kształtowaniu scenariuszy lekcji.
Zobacz wideo

10 grudnia Olga Tokarczuk oficjalnie odebrała Nagrodę Nobla. Dzień później z dziennikarzami rozmawiał minister edukacji Dariusz Piontkowski, którego zapytano o obecność dzieł noblistki na liście lektur. Twórczość poprzednich polskich laureatów literackiego Nobla - Henryka Sienkiewicza, Władysława Reymonta, Wisławy Szymborskiej i Czesława Miłosza - należy do pozycji obowiązkowych. Justyna Suchecka z TVN24 zacytowała na Twitterze wypowiedź ministra Piontkowskiego:

Cieszymy się, że kolejny Polak dostąpił tego wyróżnienia. Teksty pani [Olgi Tokarczuk - red.] są już na liście lektur, ale nauczyciele mają dużo swobody i mogą je wykorzystywać, jak chcą. Również na godzinie wychowawczej.

Na ten moment Olgę Tokarczuk czytają licealiści i uczniowie techników. Na liście lektur obowiązkowych znajduje się opowiadanie "Profesor Andrews w Warszawie" ze zbioru "Gra na wielu bębenkach". Tytułowy profesor przybywa do Warszawy 12 grudnia 1981 roku i nazajutrz budzi się w "obcej i niezrozumiałej krainie".

Zobacz też: Wręczenie Nobla. Olga Tokarczuk dla Vogue.pl: Suknia, w której wystąpiłam, to hołd dla pierwszej literackiej noblistki >>

Olga Tokarczuk na liście lektur szkolnych

Pisarka już wcześniej miała okazję zagościć ze swoimi dziełami na lekcjach języka polskiego. Jeszcze kilka lat temu w szkołach ponadgimnazjalnych omawiano "Prawiek i inne czasy" - powieść z 1996 roku, która przyniosła Tokarczuk prawdziwy rozgłos. Fabuła książki kręci się wokół wsi Prawiek, którą zamieszkują bardzo ciekawe osobistości. Nad wioską czuwa czterech archaniołów - narratorów opowieści o mieszkańcach Prawieku, rozpoczynającej się w roku 1914 i trwającej przez ponad osiemdziesiąt lat. 

Olga Tokarczuk otrzymała literacką Nagrodę Nobla za "narracyjną wyobraźnię, która wraz z encyklopedyczną pasją reprezentuje przekraczanie granic, jako formę życia". Za jej opus magnum zostały uznane obszerne "Księgi Jakubowe". Autorka zabiera w nich czytelników do czasów Rzeczypospolitej Obojga Narodów, których obraz maluje z wyjątkową szczegółowością. 

Zobacz też: Literacki Nobel 2018. Olga Tokarczuk jest autorką wielokrotnie nagradzanych dzieł. Jej książki przetłumaczono na ponad 35 języków >> 

<<Reklama>> Książki Olgi Tokarczuk dostępne są w formie e-booków w Publio.pl >>

Więcej o: