10 grudnia Olga Tokarczuk oficjalnie odebrała Nagrodę Nobla. Dzień później z dziennikarzami rozmawiał minister edukacji Dariusz Piontkowski, którego zapytano o obecność dzieł noblistki na liście lektur. Twórczość poprzednich polskich laureatów literackiego Nobla - Henryka Sienkiewicza, Władysława Reymonta, Wisławy Szymborskiej i Czesława Miłosza - należy do pozycji obowiązkowych. Justyna Suchecka z TVN24 zacytowała na Twitterze wypowiedź ministra Piontkowskiego:
Cieszymy się, że kolejny Polak dostąpił tego wyróżnienia. Teksty pani [Olgi Tokarczuk - red.] są już na liście lektur, ale nauczyciele mają dużo swobody i mogą je wykorzystywać, jak chcą. Również na godzinie wychowawczej.
Na ten moment Olgę Tokarczuk czytają licealiści i uczniowie techników. Na liście lektur obowiązkowych znajduje się opowiadanie "Profesor Andrews w Warszawie" ze zbioru "Gra na wielu bębenkach". Tytułowy profesor przybywa do Warszawy 12 grudnia 1981 roku i nazajutrz budzi się w "obcej i niezrozumiałej krainie".
Olga Tokarczuk na liście lektur szkolnych
Pisarka już wcześniej miała okazję zagościć ze swoimi dziełami na lekcjach języka polskiego. Jeszcze kilka lat temu w szkołach ponadgimnazjalnych omawiano "Prawiek i inne czasy" - powieść z 1996 roku, która przyniosła Tokarczuk prawdziwy rozgłos. Fabuła książki kręci się wokół wsi Prawiek, którą zamieszkują bardzo ciekawe osobistości. Nad wioską czuwa czterech archaniołów - narratorów opowieści o mieszkańcach Prawieku, rozpoczynającej się w roku 1914 i trwającej przez ponad osiemdziesiąt lat.
Olga Tokarczuk otrzymała literacką Nagrodę Nobla za "narracyjną wyobraźnię, która wraz z encyklopedyczną pasją reprezentuje przekraczanie granic, jako formę życia". Za jej opus magnum zostały uznane obszerne "Księgi Jakubowe". Autorka zabiera w nich czytelników do czasów Rzeczypospolitej Obojga Narodów, których obraz maluje z wyjątkową szczegółowością.
<<Reklama>> Książki Olgi Tokarczuk dostępne są w formie e-booków w Publio.pl >>