Olga Tokarczuk oddaje medal noblowski. Co to będzie za aukcja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy!

Srebrna pozłacana replika medalu, który Olga Tokarczuk otrzymała w Sztokholmie, już trafiła na licytację na rzecz 28. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
Zobacz wideo

"Przekazuję replikę medalu noblowskiego na dwudziesty ósmy finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Replika, pierwsza z trzech, jest ręcznie wykonana z brązu i pokryta złotem w zakładzie Svenska Medalj w Eskilstunie. Siema!" -  napisała Olga Tokarczuk na swoim Twitterze:

Olga Tokarczuk już przekazała medal Jurkowi Owsiakowi - aukcja na rzecz WOŚP

Wideo, na którym polska noblistka przekazuje medal Jurkowi Owsiakowi, pojawiło się na Facebooku WOŚP. "Zaniemówiłem, zaniemówiłem, zaniemówiłem" - powiedział Jurek Owsiak, trzymając już medal w ręku.

Medal pisarki licytować można tutaj.

Olga Tokarczuk odebrała Nagrodę Nobla z rąk króla Szwecji 10 grudnia 2019 roku. Literacka Nagroda Nobla za 2018 rok trafiła w jej ręce za "narracyjną wyobraźnię, która wraz z encyklopedyczną pasją reprezentuje przekraczanie granic, jako formę życia".

Nagroda ma formę złotego medalu. Jak czytamy na stronie aukcji, zaprojektował go Erik Lindberg. Na jego awersie widzimy profil fundatora nagrody - Alfreda Nobla wraz z datą jego urodzenia i śmierci zapisaną cyframi rzymskimi. Z kolei rewers to siedzący pod wawrzynem młody mężczyzna, który słucha i spisuje pieśń Muzy. Nad tym obrazkiem umieszczona jest pochodząca z "Eneidy" Wergiliusza inskrypcja "Inventas vitam iuvat excoluisse per artes". Te słowa można przetłumaczyć jako "Pozwól nam ulepszyć życie poprzez sztukę". Noblistce przysługują trzy repliki tego medalu.

Olga Tokarczuk jako figurka Lego. "Powinna być cała seria noblistów" >>

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy - na co zbieramy podczas 28. finału?

28. Finał WOŚP gra "dla zapewnienia najwyższych standardów diagnostycznych i leczniczych w dziecięcej medycynie zabiegowej". Jak piszą organizatorzy, chcą się skupić tym razem na takich dziedzinach medycyny dziecięcej jak chirurgia ogólna, kardiochirurgia czy neurochirurgia.

Cel Finału, który będzie miał miejsce 12 stycznia 2020 roku, obejmuje także zakup wyposażenia dla oddziałów intensywnej terapii pooperacyjnej. W ich przypadku planowane są zakupy inkubatorów, monitorów, respiratorów, a także strzykawek automatycznych i objętościowych. Ponadto, zarówno dla sal operacyjnych jak i oddziałów pooperacyjnych, niezbędne będą zakupy ultrasonografów i echokardiografów.

<<Reklama>> Książki Olgi Tokarczuk dostępne są w formie e-booków w Publio.pl >>

Więcej o:
Komentarze (252)
Olga Tokarczuk oddaje medal noblowski. Co to będzie za aukcja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy!
Zaloguj się
 • ps11111ps

  Oceniono 124 razy 112

  Banaś może przekazać oryginał taśmy nagranej w swoim domu schadzek. Ale by się politycy PiS rzucili do licytacji!!! Już widzę to zainteresowanie. Morawiecki by chyba ostatnu ar ziemi zastawił byle wygrać tę licytację.

 • magda_breslau

  Oceniono 82 razy 72

  Oficjalnie redemptorysci nie prowadza dzialalnosci gospodarczej, i nie maja obowiazku prowadzenia dokumentacji podatkowej.

  I kazdego roku czlowiek, ktory "nie prowadzi zadnej dzialalnosci gospodarczej" stoi na czele oskarzajacych o oszustwa Wielka Orkierstre Swiatecznej Pomocy.

 • vieslav111

  Oceniono 83 razy 69

  Oczywiście medal kupi Ministerstwo Kultury. Skoro kupiło Kolekcję Radziwiłłów - to tym bardziej medal noblistki.

 • justas32

  Oceniono 88 razy 66

  Jedni w chwale niszczą polską służbę zdrowia - inni ją ratują jak mogą, mimo że są opluwani ...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX