Prezent dla rodziny i znajomych pod choinkę. Książki - osobisty poradnik prezentowy

Pod choinkami będzie królowała w tym roku Olga Tokarczuk - taką mam przynajmniej nadzieję. Wśród moich poleceń znajdziecie jednak propozycje na prezent dla rodziny i znajomych nie tylko dla wielbicieli noblistki.

Nie będę wnikał, ile noblistki powinno być w spisie lektur, ani analizował jej poglądów politycznych. Olga Tokarczuk zasługiwała na lekturę od początków swej twórczości, choć oczywiście po Noblu nie znać jej utworów trochę wstyd. Dla mniej oczytanych proponuję na prezent "wczesną" Tokarczuk, na przykład "Podróż ludzi księgi", "EE" albo "Prawiek i inne czasy", dla tych bardziej zaawansowanych – "Biegunów", "Księgi Jakubowe" i "Opowiadania bizarne", dla wszystkich – "Prowadź swój pług przez kości umarłych" (Wydawnictwo Literackie).

Prezent dla rodziny i znajomych pod choinkę - nie tylko dla wielbicieli samochodów

Dlaczego weganizm prowadzi do niepełnosprawności? Dlaczego warto wywiercić wielką dziurę w Blackpool? Na czym polega największy problem z medytacją? Co sprawia, że Twitter przypomina licealną świetlicę? Dlaczego nie ma nic dziwnego w tym, że Tom Cruise modli się do jaszczurek? – odpowiedzi na te pytania może znać tylko jedna osoba – Jeremy Clarkson, a spisał je w książce "Świat według Clarksona. Jeśli mógłbym dokończyć" (Insignis). Jak zawsze w przypadku tego autora, jest efektownie, zabawnie, chwilami irytująco i zdecydowanie "po bandzie". Wydawca dodaje: "dobrze jest mieć świadomość, że kiedy świat pogrąża się w szaleństwie, jest ktoś, kto pokaże nam, że można się z tego wszystkiego śmiać".

Dla miłośników kuchni

"Nienasycone. 14 sławnych kobiet i 99 stylowych przepisów" Marianne Pfeffer Gjengedal i Klaudii Igi Peres to efektowne wydawnictwo Dwóch Sióstr, specjalizujących się w książkach dla dzieci. Autorki wybrały czternaście sławnych, twórczych i silnych kobiet i postanowiły poznać je bliżej nie tylko poprzez potrawy, które mogłyby znaleźć się na ich stołach. Postanowiły także się w nie wcielić. Podczas sesji fotograficznych odtworzyły ich stroje i otoczenie. Powstał zbiór wysmakowanych i dowcipnych portretów postaci takich jak Maria Antonina, Frida Kahlo, Jane Austen, Astrid Lindgren, Sophia Loren, Coco Chanel i Björk. Do każdego z nich autorki dobrały po kilka wypróbowanych przepisów.

 

Dla tych, co się lubią bać

"Doktor Sen" Stephena Kinga to kontynuacja "Lśnienia" (Prószyński i S-ka). Grupa staruszków nazywająca się Prawdziwym Węzłem przemierza autostrady Ameryki w poszukiwaniu pożywienia. Z pozoru są nieszkodliwi, jednak Dan Torrance wie, a rezolutna dwunastolatka Abra Stone wkrótce się przekona, że Prawdziwy Węzeł to prawie nieśmiertelne istoty żywiące się substancją wytwarzaną przez poddane śmiertelnym torturom dzieci obdarzone tym samym darem, co Dan.

Mężczyzna przez dziesięciolecia błąka się po Ameryce, usiłując zrzucić z siebie brzemię beznadziei, alkoholizmu i przemocy. Odnajduje swoje miejsce w małym miasteczku w New Hampshire, we wspierającej go grupie Anonimowych Alkoholików i w domu opieki, gdzie zachowana z lat dzieciństwa resztka mocy pozwala mu nieść ulgę umierającym. Staje się znany jako "Doktor Sen". Kiedy Dan poznaje Abrę, jej nadzwyczajny dar budzi drzemiące w nim demony i każe mu stanąć do boju o jej duszę i przetrwanie. Ekranizacja powieści od 15 listopada gości na ekranach kin.

Zobacz wideo

Książki pod choinkę dla miłośników podróżowania

Wydawnictwo Czarna Owca zaprasza nas w podróże z Edwardem Rutherfurdem. Polecam: "Nowy Jork", "Irlandię" i "Dublin". Nie są to bynajmniej klasyczne przewodniki, ani też historyczne monografie, a powieści. Autor zabiera nas w podróż w czasie i przestrzeni, z jednej strony podpierając się wiedzą historyczną, z drugiej zaś snując opowieść, w której postaci autentyczne mieszają się z fikcyjnymi. A że robi to umiejętnie i z wdziękiem, te imponujących rozmiarów książki połyka się szybko i z przyjemnością. To świetne propozycje na prezenty dla osób lubiących historię i podróżowanie, także w czasie.

 

Dla wielbicieli Carrolla

Jonathana rzecz jasna. Jedną z moich ulubionych książek pozostaje niezmiennie "Kraina chichów". Najnowsza powieść autora, od lat związanego z wydawnictwem Rebis, to "Mr. Breakfast". Niespełniony komik Graham Patterson przejeżdża przez zapuszczone miasteczko w Karolinie Północnej, gdy nagle psuje mu się samochód. Czekając na naprawę, zachodzi do salonu tajemniczej tatuażystki. Zachwycony postanawia zrobić sobie tatuaż, który "najmniej mu się podoba". Nie wie, że tym samym zyska moc przemieszczania się między równoległymi rzeczywistościami. Od tej pory życie Grahama Pattersona rozszczepia się na trzy splatające się wersje jego biografii, które na dodatek zaczynają się z sobą mieszać. Jak to u Carrolla – inteligentnie, zabawnie, intrygująco.

 

Dla tych, którzy uwielbiają (i nienawidzą) Maćka Stuhra

"Stuhrmówka. A imię jego czterdzieści cztery" (Rebis) to poszerzone o ostatnie cztery lata wydanie rozmowy Macieja Stuhra i Beaty Nowickiej. Popularny aktor wspomina rodzinny dom, czasy studenckie i początki kariery. Opowiada o pracy na estradzie, w filmie i teatrze, a także o pułapkach, jakie niesie za sobą znane nazwisko oraz popularność. O przekonaniach i wartościach. Sporo się przez te cztery lata zmieniło: Maciej Stuhr ponownie się ożenił, po raz drugi został ojcem, zagrał wiele ciekawych ról, zrobił doktorat i wielokrotnie zdążył narazić się politykom i elektoratowi PiS-u.

 

Dla tych, którzy czytają poezję i słuchają mądrych piosenek

"Jej portret. Najpiękniejsze wiersze i piosenki" (Prószyński i S-ka) to wybór najpopularniejszych i najpiękniejszych wierszy i piosenek Jonasza Kofty, który był jednym z najwybitniejszych poetów polskiej piosenki. "Jej portret", "Śpiewać każdy może", "Pamiętajcie o ogrodach", "Wakacje z blondynką", "Samba przed rozstaniem..." – to tylko kilka z mnóstwa napisanych przez Koftę przebojów. Współpracował m.in. z klubem Hybrydy, Teatrem Syrena oraz Programem Trzecim Polskiego Radia. Współtworzył kabaret Pod Egidą. Był współautorem – wraz ze Stefanem Friedmannem – cykli radiowych: "Fachowcy" oraz "Dialogi na cztery nogi", a z Janem Pietrzakiem – "Duetów liryczno-prozaicznych". Jego teksty były mądre, a przy tym często bardzo zabawne.

 

Prezent na Święta dla tych, którzy słuchają Muńka

"King! Autobiografia" (Wydawnictwo Literackie) i wszystko jasne. Zygmunt Staszczyk opowiada Rafałowi Księżykowi o całym swoim życiu i drodze, jaką przebył z Rakowa, robotniczej dzielnicy Częstochowy, na największe polskie sceny klubowe i festiwalowe. "King!" to szczera jak Muniek opowieść o buncie, przezwyciężaniu własnych słabości oraz poszukiwaniu wiary i samego siebie. Także o wzlotach i upadkach, no i czerpanych z życia inspiracjach. W pierwszej kolejności dla fanów T.Love, w drugiej dla wszystkich miłośników muzyki, którzy chcieliby poznać kulisy sława i cenę, jaką za nią trzeba zapłacić.

 

Dla modnisi

"Modowe rewolucje" (Znak) to kolejna po książce "Polskie piękno. Sto lat mody i stylu", w której Karolina Żebrowska nie tylko modę opisuje ale i pokazuje "na własnej skórze", czyli w specjalnie przygotowanych stylizacjach. Historia mody to suma małych rewolucji – twierdzi autorka/modelka. I przypomina m.in., że 400 lat temu uważano, że kobiety nie powinny nosić okularów, w XVII wieku buty na obcasie były symbolem męskości, a jeszcze 150 lat temu strój kąpielowy zakrywał niemal całe kobiece ciało.

Dla tych, którzy lubią wchodzić w zakazane miejsca

Ta książka, jak wiele innych w ostatnich latach, wyszła z "internetów", czyli najpierw był popularny kanał Urbex History na YT, a dopiero potem ona. Łukasz Dąbrowski, Konrad Niedziułka i Jakub Stankowski zdradzają w "Urbex History. Wchodzimy tam, gdzie nie wolno" (Znak), że wszystko zaczęło się od pomysłu wyprawy do Czarnobyla. To wtedy rozpoczęli przygodę z urban exploration. Odwiedzają obiekty zbudowane przez człowieka, ale już opuszczone i trudno dostępne. Wchodzą tam, gdzie inni boją się postawić stopę. I opowiadają o tym w swoich filmach. W książce znajdziecie m.in. praktyczne wskazówki, jak zacząć odkrywać to, co zapomniane.

Dla tych, którzy gapią się w gwiazdy

"Atlas nieba" Edwarda Brooke-Hitchinga to wspaniały prezent dla wszystkich lubiących wpatrywać się w nocne niebo. Po światowym sukcesie "Atlasu lądów niebyłych" i "Złotego atlasu", Rebis oddaje w nasze ręce najpiękniejsze opowieści i mapy, jakie powstały z dążenia ludzkości do poznania firmamentu niebieskiego. Oto niebo w postaci, w jakiej nigdy przedtem go nie przedstawiano: królestwo gwiazd i planet, lecz również bogów, demonów, płanetników, podniebnych żeglarzy, średniowiecznych kosmitów, mitycznych stworzeń i grasujących duchów – kusi wydawca. Naprawdę warto!

 

Dla tych, którzy chcą chronić Ziemię

"Nasza planeta" Alastaira Fothergilla i Keitha Scholeya (Rebis) to piękny album ze wstępem Davida Attenborough, towarzyszący serialowi realizowanemu przez Netflix. Ekipa filmowa złożona z 600 osób przez cztery lata nagrywała materiał w 50 krajach. Autorzy dwóch znakomitych seriali przyrodniczych – "Planety Ziemi" i "Błękitnej planety" – zabierają nas w kolejną podróż po fascynującym świecie przyrody, by zaprezentować zachwycające ujęcia najbardziej intrygujących zwierząt żyjących na Ziemi i unaocznić zmiany, jakie zachodzą w środowisku naturalnym w wyniku działalności człowieka. Czasem ich skala jest tak ogromna, że trzeba je zobaczyć, by w nie uwierzyć.

Dla chcących zrozumieć hormony

"Pobudzeni. Skąd się wzięły hormony i jak kontrolują w zasadzie wszystko" Randi Hutter-Epstein (Marginesy) to dowcipna i szokująca opowieść o historii endokrynologii. A także o tym, że bywamy zaledwie marionetkami we władzy adrenaliny, oksytocyny, estrogenu czy testosteronu. Metabolizm, sen, nastroje, układ odpornościowy, dojrzewanie i seks – to zaledwie wierzchołek tego, co kontrolują hormony, potężne związki chemiczne, których tajemnica sięga zatęchłych piwnic pełnych słojów z mózgami w formalinie i nowoczesnych klinik hormonalnych w Los Angeles. Literatura popularno-naukowa w najlepszym wydaniu.

Dla wielbicieli malarstwa

Reporterka Angelika Kuźniak podjęła się niełatwego zadania sportretowania żyjącej na przełomie XIX i XX wieku wybitnej malarki i portrecistki Olgi Boznańskiej. Powstała książka "Boznańska. Non finito" (Wydawnictwo Literackie) - opowieść o kobiecie genialnej, delikatnej, zmysłowej, świadomej swojego talentu. Niezależnej. Portret artystki, która dla sztuki była w stanie poświęcić wszystko: miłość, dobrą opinię i święty spokój. Która nie uznawała banalnego piękna, a charakter, emocje, uczucia były dla niej ważniejsze niż uroda modeli.

 

Prezent dla rodziny i znajomych pod choinkę - dla szukających granic

Stephen E. Ambrose opisuje w książce "W poszukiwaniu granic Ameryki" (Wydawnictwo Poznańskie) wyprawę, która zmieniła losy kontynentu i rozpaliła wyobraźnię Amerykanów. Meriwether Lewis i William Clark na polecenie prezydenta Thomasa Jeffersona wyruszyli w pierwszą amerykańską ekspedycję ku zachodnim granicom kontynentu. Zdołali dotrzeć do wybrzeży Pacyfiku i wrócić bezpiecznie. Odkryli nie tylko nowe, żyzne ziemie, ale i nawiązali przyjazne kontakty z zamieszkującymi je plemionami indiańskimi. Niestety, ta początkowa życzliwość nie przełożyła się na dalsze porozumienie między kolonistami a rdzennymi mieszkańcami kontynentu…

 

Dla tych, co błądzą w wirtualu

Jarosław Kamiński, autor książki "Tylko Lola" (uznanej przez tygodnik "Polityka" za najlepszą polską powieść roku 2017) oraz świetnie przyjętej "Rozwiązłej" zabiera nas tym razem – w powieści "Psy pożrą ciało Jezebel" (W.A.B.) - w mroki internetu. Sylwia Aran pracuje za granicą. Nieobecna w ostatnich miesiącach życia córki ma poczucie winy po samobójstwie piętnastoletniej Mili. W półlegalnym portalu internetowym prowadzi profil, gdzie umieszcza filmy opowiadające o swojej traumie. Wśród obserwujących niegdyś profil Mili jest tajemnicza YZBL2. Sylwia pozwala jej prowadzić się do piekła świata wirtualnego. Dla najbliższych to objaw szaleństwa, dla matki ofiary - jedyna szansa, żeby zrozumieć, dlaczego jej córka odebrała sobie życie.

 

Dla tych, którzy pragną zrozumieć niemiecką historię

Akcja powieści "W niemieckim domu" Annette Hess (Wydawnictwo Literackie) rozpoczyna się w 1963 r. we Frankfurcie. Ewa, młoda tłumaczka, ma się wkrótce zaręczyć. Nieoczekiwanie otrzymuje zlecenie: ma przetłumaczyć zeznania świadków podczas rozprawy sądowej. Jej rodzice i przyszły narzeczony, syn bogatego przedsiębiorcy, są temu przeciwni. To pierwszy w mieście proces przeciw zbrodniarzom SS, którzy służyli w Auschwitz. Ewa nigdy nie słyszała o tym miejscu i dziwi się, że w jej domu nigdy nie mówiło się o wojnie. Podąża jednak za swoimi uczuciami i sprzeciwia się rodzinie. Przyjmuje zlecenie nieświadoma, że proces nieodwracalnie odmieni nie tylko niemieckie społeczeństwo, ale także jej własne życie.

Dla miłośników Nastii Kamieńskiej

"Wieczny odpoczynek" Aleksandry Marininy (Czwarta Strona) to kolejny tom serii kryminalnej z Anastazją Kamieńską w roli głównej. W Moskwie w tajemniczych okolicznościach ginie młody milicjant, Sasza Barsukow, który spotykał się z Lerą. Dziewczyna mieszka z dziadkiem, który dziesięć lat temu zabił jej rodziców. Dopiero niedawno wyszedł z więzienia, a teraz wydaje być zamieszany w morderstwo Barsukowa. I jeszcze do tego Lera nosi na palcu wystawny pierścionek z brylantem. Łudząco przypomina on biżuterię skradzioną przed dziesięciu laty podczas zabójstwa żony wysoko postawionego urzędnika. Skomplikowane? Nastia daje radę!

Dla wielbicieli motylków z okładki

"Ilustratorki, ilustratorzy. Motylki z okładki i smoki bez wąsów" Barbary Gawryluk (Marginesy) to opowieść o znakomitych malarzach, grafikach i projektantach, którzy zamienili sztalugi i wielkie sale wystawowe na książki dla najmłodszych. Stworzyli wyjątkowe pod każdym względem ilustracje, bo nie szli na kompromisy, nie brnęli w infantylizm, a dziecko traktowali poważnie. Dlaczego literatura dla dzieci fascynowała wybitnych artystów? Opowiadają o tym m.in. Elżbieta Gaudasińska, Krystyna Michałowska, Zdzisław Witwicki, Bożena Truchanowska, Teresa Wilbik, Józef Wilkoń, a tych, których już nie ma – Olgę Siemaszko, Janinę Krzemińską, Danutę Konwicką, Zbigniewa Rychlickiego, Janusza Grabiańskiego, Janusza Stannego czy Adama Kiliana – wspominają najbliżsi.

 

Dla tych, co lubią czytać o namiętności

Bestsellerowi autorzy Gabriela Gargaś i Marcel Woźniak przedstawiają swoją pierwszą wspólną powieść – "Tysiąc obsesji" (Wydawnictwo Literackie). Na Dworcu Centralnym znalezione zostają zwłoki mężczyzny… Gdy trzy miesiące wcześniej drogi Aniki i Roberta przecinają się w ciemnym hotelowym korytarzu, rozpoczyna się gra, w której namiętność bierze górę nad rozsądkiem, a skrywane fantazje budzą demony przeszłości – kusi wydawca. Anika jest asystentką w renomowanej firmie, a Robert biznesmenem, byłą gwiazdą piłki nożnej i wspólnikiem w firmie bukmacherskiej. Ich związek komplikuje fakt, że ona jest zaręczona, a on żonaty. Do sieci wyciekają zdjęcia kochanków, obietnice zostają złamane, przyjaźń zerwana…

Dla "kryminalistów"

"Martwa woda" Ann Cleeves (Czwarta Strona) to piąty tom "Serii Szetlandzkiej". Dziennikarz Jerry Markham zostaje znaleziony martwy w łodzi pochodzącej z Szetlandów. Jego sprawą zajmuje się młoda detektyw Willow. Pomaga jej Jimmy Perez, który próbuje się pozbierać po dramatycznych wydarzeniach sprzed sześciu miesięcy. Markham mieszkał w okolicy, ale wyniósł się do Londynu, gdzie zrobił karierę. Opuścił Szetlandy akurat gdy na wyspach rozgorzał skandal związany z nim i młodą dziewczyną - Evie Watt. Nie miał tutaj zbyt wielu przyjaciół, dlaczego więc wrócił?

 

Dla miłośników thrillerów

"Zapach śmierci" Simona Becketta (Czarna Owca) to szósta część serii thrillerów z antropologiem sądowym Davidem Hunterem w roli głównej. W czekającym na rozbiórkę szpitalu Świętego Judy, gdzie bywają bezdomni, dilerzy i narkomani, znaleziono częściowo zmumifikowane ciało. Nawet Hunter nie potrafi określić, od jak dawna mogło tam leżeć. Wiadomo tylko, że to ciało młodej ciężarnej kobiety. Po zapadnięciu się podłogi strychu, oczom policjantów ukazuje się ukryta sala zastawiona łóżkami. W niektórych nadal ktoś leży…

 

Czyż nie brzmi to wszystko kusząco? Podzielcie się w te święta z innymi swoimi pasjami czytelniczymi!

Więcej o: