Nobel dla Olgi Tokarczuk. Od przyznania nagrody pisarka sprzedała milion książek

Książki Olgi Tokarczuk cieszą się olbrzymim zainteresowaniem. Do momentu zdobycia Literackiej Nagrody Nobla pisarka sprzedała ich milion. Po otrzymaniu tego wyróżnienia liczba ta podwoiła się.

Wzrost zainteresowania twórczością Olgi Tokarczuk obserwują zarówno wydawcy, jak i sprzedawcy książek

- Sprzedaż książek Olgi Tokarczuk do momentu ogłoszenia werdyktu Akademii Szwedzkiej jest szacowana na milion egzemplarzy. Od 10 października podwoiliśmy ten wynik, wprowadzając na rynek kolejny milion egzemplarzy. Zainteresowanie jest zatem ogromne, właśnie teraz do księgarń trafiają ostatnie w tym roku dodruki - w rozmowie z "Rzeczpospolitą" powiedział Marcin Baniak, dyrektor ds. promocji w Wydawnictwie Literackim, który stwierdził, że w kolejnym roku spodziewa się dużego zainteresowania twórczością Olgi Tokarczuk, zwłaszcza biorąc pod uwagę wydanie kolejnej książki, którą autorka już zapowiedziała. 

>>> Olga Tokarczuk: "Wiem, że moje życie bardzo się zmieni"

Zobacz wideo

O tym, że książki polskiej noblistki sprzedają się doskonale, przekonuje także Empik, największy sprzedawca książek w Polsce.

- Od dnia ogłoszenia literackiego Nobla sprzedaliśmy łącznie blisko 300 tys. egzemplarzy książek Olgi Tokarczuk w obu kanałach, czyli w salonach stacjonarnych i w sklepie internetowym empik.com, z czego 100 tys. w ostatnim tygodniu - powiedziała rzeczniczka Empiku, Monika Marianowicz, stwierdzając, że spodziewa się wysokiej sprzedaży książek Olgi Tokarczuk przynajmniej do świąt.

Czy Nobel dla Olgi Tokarczuk wpłynie na poziom czytelnictwa w Polsce?

Anna Prymakowska, prezes Merlin Group, uważa, że Literacka Nagroda Nobla dla Olgi Tokarczuk może przełożyć się na wzrost poziomu czytelnictwa w Polsce. Innego zdania jest Włodzimierz Albin, prezes Polskiej Izby Książki.

"Literacki Nobel dla polskiej pisarki to oczywiście wydarzenie ogromne i niesłychanie pozytywne dla branży. Niemniej, żeby na stałe zmienić trendy, z jakimi się zmagamy i z którymi walczymy, takich nagród potrzebnych by było chyba kilkanaście. Czytelnictwo mamy, jakie mamy, i żeby je podnieść, potrzeba wielu lat ciężkiej pracy. Branża ma na to plan i wie, jak takie zmiany wprowadzić jednak władza niekoniecznie chce nam w tym pomagać, a sami nie damy sobie rady" - napisał dla "Rzeczpospolitej" Albin.

Kiedy nowa książka Olgi Tokarczuk?

Przypomnijmy, że Olga Tokarczuk zapowiedziała nową książkę w październiku tego roku, podczas spotkania z czytelnikami we Wrocławiu. Pisarka stwierdziła, że praca nad nowym tytułem jest zaawansowana, a jej nowa książka "wszystkich zaskoczy na poziomie literackim, głębokiego kontekstu literackiego, do którego ta nowa książka nawiązuje". Premiera nowej powieści Olgi Tokarczuk ma odbyć się w 2020 roku, prawdopodobnie jesienią. 

<<Reklama>> Książki autorki dostępne są w formie e-booków w Publio.pl >>

Więcej o: