Donald Tusk jest fanem Harry'ego Pottera. Pamięta o nim szczególnie w podróży

Choć autobiografia Donalda Tuska "Szczerze" to książka przede wszystkim o polityce, nie zabrakło w niej kilku lekkich i zabawnych smaczków. Polityk dał na przykład do zrozumienia, że lubi twórczość J. K. Rowling, o której myśli ciepło, podróżując do Londynu.
Zobacz wideo

"Szczerze" Donalda Tuska, jak pisze sam były premier i szef Rady Europejskiej, "zamyka pewien etap w jego życiu". Jednocześnie "otwiera też nowy, w którym polskie sprawy znów zajmować będą centralne miejsce. Przychodzi czas, aby wyrównać rachunki i spłacić wszystkie długi". W dziennikach Tuska możemy przeczytać m.in. o krytyce "dobrej zmiany", o samym Jarosławie Kaczyńskim, o relacjach z politykami Platformy Obywatelskiej i o perspektywach powrotu na polską scenę polityczną. To też książka po prostu ludzka, w której znajdziemy garstkę sympatycznych wątków - pojawił się np. Harry Potter.

Zobacz też: "Z natury jestem zawodnikiem, nie kibicem, wolę się bić, niż kalkulować". "Szczerze" pokazuje, że Tusk nigdy nie porzucił polskiej polityki >>

"Szczerze". Donald Tusk: Na King's Cross zawsze się rozglądam za peronem nr 9 ¾

Tusk w autobiografii, na którą składają się wpisy do dziennika na przestrzeni kilku lat, wspomina o licznych podróżach służbowych. Były "prezydent Unii Europejskiej" zdradza, że specjalne miejsce w jego sercu zajmują stare dworce kolejowe - symboliczne znaczenie ma dla niego ten londyński. Autor pisze:

Do Paryża i Londynu jeżdżę z reguły pociągami. Lubię te wielkie, stare dworce w samym środku miasta. Na King's Cross zawsze się rozglądam za peronem nr 9 ¾, skąd Harry Potter jeździł do Hogwartu.

To znamienne, że jeden z czołowych polskich polityków przyznaje się do sympatii dla serii o Harrym Potterze, której temat co jakiś czas powraca w naszym kraju w kontrowersyjnych kontekstach - J. K. Rowling przypisuje się nierzadko promowanie na kartach serii satanizmu i okultyzmu. Raptem pod koniec grudnia 2019 roku szkoła w Lisowie zrezygnowała z omawiania książki "Harry Potter i Kamień Filozoficzny" na lekcjach języka polskiego. Grupa rodziców wniosła o to w petycji, zarzucając lekturze "zatruwanie dusz dzieci". Dyrekcja broniła książki, ale ostatecznie z omawiania powieści zrezygnowano, ponieważ petycja rodziców... wzbudziła zainteresowanie satanizmem.

Czytaj więcej: Szkoła wycofuje lekturę "Harry'ego Pottera". Rodzice zarzucili "zatruwanie duszy" i "okultyzm" >>

<<Reklama>> Książka "Szczerze" Donalda Tuska dostępna jest w formie e-booka w Publio.pl >>

Więcej o: