Christopher Tolkien nie żyje. Syn autora "Hobbita" miał 95 lat

Christopher Tolkien nie żyje. Syn J.R.R. Tolkiena - autora "Władcy Pierścieni" i "Hobbita", miał 95 lat. Najmłodszy z synów popularnego pisarza zajął się pośmiertną publikacją powieści ojca takich jak "Silmarillion" czy "Historia Śródziemia" oraz stworzył pierwsze mapy Śródziemia do "Władcy Pierścieni".

Jak podaje "The Guardian" najmłodszy syn autora "Władcy Pierścieni" zmarł w wieku 95 lat. Mężczyzna zmarł 16 stycznia w Draguignan we Francji. Śmierć wydawcy i redaktora potwierdziła organizacja zajmująca się promowaniem twórczości J.R.R. Tolkiena - Tolkien Society.

Twórca pierwszej mapy Śródziemia, syn "Władcy Pierścieni" Christopher Tolkien zmarł w wieku 95 lat

Prezes Tolkien Society Shaun Gunner wspominając Christophera powiedział: "Miliony ludzi na całym świecie na zawsze będą mu wdzięczni. Straciliśmy tytana pracy i będzie go nam bardzo brakowało". Dyrektor naczelny HarperCollins UK Charlie Redmayne także zwrócił uwagę na zaangażowanie syna w publikacje swojego ojca. - Christopher był oddanym kustoszem pracy swojego ojca, a ponadczasowość świata, który stworzył J.R.R. Tolkien jest także świadectwem dziesięcioleci, jakie spędził jego syn popularyzując książki dla kolejnych pokoleń czytelników - powiedział w rozmowie z dziennikarzami.

Christopher Tolkien urodził się w 1924 roku w Leeds w Wielkiej Brytanii jako trzeci syn J.R.R. Tolkiena i jego żony Edith (w sumie miał trójkę rodzeństwa Johna, Michaela i Priscillę). Rodzeństwo dorastało słuchając opowieści ojca opowiadanych na dobranoc przed położeniem się spać. Później ich ojciec postanowił spisać historię Bilbo Bagginsa, który zapoczątkował cykl powieści "Hobbit".

Christopher Tolkien był także jednym z pierwszych autorów, który przedstawił mapy Śródziemia dla "Władcy Pierścieni" - w wydaniach z lat 1945-1955. Był także odpowiedzialny za redagowanie utworów opublikowanych po śmierci ojca w 1973 roku. Christopher musiał przeszukać ogrom akt i zeszytów pozostawionych przez ojca, na podstawie których opublikowane zostały powieści: "Silmarillion", "Niedokończone opowieści Śródziemia i Numenoru", "Beren i Luthien" i "Historia Śródziemia". - To zasługa mojego ojca, że podjął się tego ogromnego zadania. Pamiętam mnóstwo papierów, które pojawiały się w całym jego domu. Nikt nie mógł mieć wątpliwości ogromu pracy, której się podjął - mówił syn Christophera, Simon, w wywiadzie z 2012 roku dla "The Guardian".

Christopher w trakcie II wojny światowej służył w Royal Air Force. Po wojnie studiował literaturę i język angielski na Uniwersytecie w Oxfordzie, gdzie później - podobnie jak jego ojciec - prowadził wykłady np. o sagach staro-nordyckich. Do 2017 roku był wykonawcą woli swojego ojca oraz zarządzał jego majątkiem. Był dwukrotnie żonaty i miał troje dzieci.

Więcej o: