Duda dał Macronowi książki. Wśród prezentów "Księgi Jakubowe" Tokarczuk i "Quo vadis" Sienkiewicza

Prezydent Emmanuel Macron po raz pierwszy złożył oficjalną wizytę w Polsce. Andrzej Duda przyjął go w Pałacu Prezydenckim w Warszawie. W relacji Kancelarii Prezydenta zdradzono, co otrzymał francuski przywódca. Były to m.in. książki, a wśród nich "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza oraz "Księgi Jakubowe" Olgi Tokarczuk.

- Chciałbym, żeby współpraca pomiędzy naszymi państwami się zacieśniła; Francja jest jednym z najbliższych partnerów gospodarczych Polski - powiedział Prezydent Andrzej Duda po rozmowach z Emmanuelem Macronem. Prezydent Francji przybył w poniedziałek do Warszawy na pierwszą oficjalną wizytę w Polsce. Zaplanowano także spotkania z premierem Mateuszem Morawieckim, a we wtorek - wykład na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Przywódcy rozmawiali w Warszawie m.in. o kwestiach bezpieczeństwa, polityce klimatycznej i brexicie. Duda mówił o rosnącej roli Francji w UE.  

Czytaj też: Emmanuel Macron zabrał głos ws. reformy sądownictwa PiS. "Wyraziłem zaniepokojenie"

Robert Biedroń o przewadze Andrzeja Dudy w sondażach:

Zobacz wideo

W relacji z wizyty Kancelaria Prezydenta zdradziła, co wybrano na prezent upamiętniający pobyt Macrona w Polsce. Jak poinformowano, Andrzej Duda sprezentował Emmanuelowi Macronowi m.in. francuskojęzyczne wydania książek dwojga polskich laureatów literackiej nagrody Nobla. Były to "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza oraz "Księgi Jakubowe" Olgi Tokarczuk.

Wizyta zaowocowała też kolejnymi zaproszeniami. Macron zaprosił Dudę jako gościa honorowego na obchody święta narodowego Francji 14 lipca, a polski prezydent odwdzięczył się zaproszeniem na obchody 100-lecia Bitwy Warszawskiej - informuje Kancelaria Prezydenta. 

Więcej o: