Bardak, gruz i mróz - kozacka podróż do środka niczego. "Donikąd. Podróże na skraj Rosji" to udany debiut

Nie ma w życiu nic lepszego niż być we wnętrzu mapy - pisze Michał Milczarek w "Donikąd". I to miejsce wybrał bardzo starannie.
Zobacz wideo

Książka Milczarka, na co dzień adiunkta na Uniwersytecie Jagiellońskim i autora prac o rosyjskich filozofach, to reportersko-podróżniczy debiut. I od razu trzeba powiedzieć, debiut udany. Autor ma wszystko co trzeba – słuch, lubi rozmawiać z ludźmi i słyszy to, o czym nie wszyscy na początku chcą powiedzieć, może trochę obawiając się odkrycia się przez obcym. I widzi, dużo widzi. Widzi nawet nic. 

Radom przy tym to jordańska Petra, Wenecja i ze dwa inne cuda świata na jednym obrazku

Daleka Rosja, krańce Azji, Kamczatka, Workuta, Norylsk, Jakucja – marzyciele o podróży koleją w głąb Rosji wiedzą doskonale o co chodzi. Chodzi o to, że pociąg tam chodzi słabo i żeby dostać się w tą odległą głuszę Syberii trzeba rzucić się w nią samolotem, przelecieć kilka stref czasowych i znaleźć się w miejscu gdzie nie ma nic. No właśnie, nie ma? Jest. Od tego momentu jest bardak, błoto, gruz i mróz. Kominy, rury i śmieci góry. Radom przy tym to jordańska Petra, Wenecja i ze dwa inne cuda świata na jednym obrazku.

Kiedy tnąc na ten przykład w zawziętym milczeniu mazowiecką równinę przeklinacie to miejsce i wydaje wam się, że jesteście w dupie - to bluźnicie. Bo znaleźć się w środku Rosji, gdzie do najbliższej ludzkiej osady szumnie używającej nazwy miasta jest kilkaset kilometrów, to dopiero jest być dupie. Używam tego słowa świadomie, bo "nienormatiwnaja lieksika" w książce Milczarka często się pojawia, o czym uprzedzam wrażliwych. Bluzg w miejscu, które bezwstydnie obala wielkie pytanie wielkiego Leibniza "dlaczego jest raczej coś, niż nic" i każe pytać: "dlaczego jest raczej nic, niż coś" nie powinien dziwić. O tym to jest opowieść.

Pisze Milczarek: A więc samotność. I to samotność kosmiczna. Odstająca od krańca Azji Kamczatka na globusie wygląda, jakby miała się od niego oderwać pod wpływem obrotu ziemi. Jakby siła odśrodkowa miała wyrzucić ją gdzieś w kosmos, w absolutną czerń i nicość jako ciało zupełnie zbędne. Na razie trzymali się Ziemi, wisieli na mapie jak oklapły fiut, ale nikt nie wiedział, jak długo to potrwa. Kosmos był zbyt blisko, żeby się go nie bać. Istnienie było permanentnie zagrożone nieistnieniem.

"Piszę o drzewach, bo nie mam o czym pisać". Jest w tym rozpacz

Kamczatka, to też bazy okrętów podwodnych i wyrzutnie rakiet jądrowych. Tu najbliżej do Ameryki. Do Wiluczyńska, bazy ze składami rakiet balistycznych Milczarek nie wjedzie, ale wizje nuklearnego frontu snuje.

Pojedynki toczyłyby się gdzieś w okolicach międzynarodowej linii zmiany daty. Rakiety latałyby z jutra do wczoraj, albo wczoraj do jutra. Oberwanie rakietą wystrzeloną dopiero jutro musiałoby mieć posmak transcendencji

To pierwsza z dalekich podróży, potem będą jeszcze m.in. Magadan, Susuman, łagry Kołymy, Bajkit, Norylsk. Wszędzie mniej więcej to samo. "W Jagodnoje, gdzie był kiedyś łagier, nie było nic, totalnie, k***a, nic, nawet ikony z Leninem, nawet radzieckich haseł zagrzewających do boju o lepsze jutro, albo większe tempo produkcji mleka, wisiał tylko napis Jagodnoje - eto my, który niewiele wnosił, bo i tak wszyscy wiedzieli, że Jagodnoje – eto my". Gdzie indziej rzuca "piszę o drzewach, bo nie mam o czym pisać". Jest w tym rozpacz.

Tyle mniej więcej się dzieje przez kilkaset kilometrów jazdy kamazem na stopa jeżeli nie liczyć rosyjskiego szansona puszczanego z radia. Mało? Jednocześnie wszystko to jest w miejscu, które jak Ewenkia jest wielkości Turcji, albo dwóch i pół Polski, a ludzie kompletnie nie mogą zrozumieć, jak dobrowolnie można tu przyjechać. W miejsce, które jak często powtarzają, zniszczyło na spółkę dwóch ludzi, czyli Gorbaczow z Jelcynem.

<<Reklama>> Książka dostępna jest w formie e-booka w Publio.pl >>

Michał Milczarek, Donikąd (okładka)Michał Milczarek, Donikąd (okładka) wydawnictwo Czarne

Więcej o:
Komentarze (150)
Bardak, gruz i mróz - kozacka podróż do środka niczego. "Donikąd. Podróże na skraj Rosji" to udany debiut
Zaloguj się
 • l_echec

  Oceniono 79 razy 47

  Czy autor wie, że w Radomiu mieszka 200 tysięcy osób, a liczba tych, którzy przyczynili się do pomyślności Warszawy, Kielc, czy Krakowa jest równie wielką. Dlaczego autor obraża radomian przypisując ich miastu synonim dna do porównań? Gazeta Wyborcza kultywuje narrację ukutą przez służby peerelowskiej bezpieki w odwecie za to, że Radom sprzeciwił się Gierkowi w 1976.

 • koment22

  Oceniono 61 razy 35

  Wszystko okej, ale Radom... to bardzo ładne miasto wbrew pozorom. Warszawka się śmieje, bo z Radomia dojeżdżają do nich ludzie. Stąd wziął się stereotyp, że Radom to zadupie a nie do końca tak jest.

 • boom_wakacje_w_rzymie

  Oceniono 35 razy 31

  Ciekawe czy autor kiedykolwiek odwiedził Radom?
  To miasto, które zdecydowanie zmienia się na plus a jego kiepska opinia w dużej mierze bierze się z drugiej połowy lat 70tych ubiegłego wieku.
  Częste używanie wulgaryzmów i mało błyskotliwych porównań to trochę mało na udany debiut.

 • hubba-hubba

  Oceniono 24 razy 22

  Nie trzeba tłuc się na Kamczatkę, żeby zobaczyć rosyjski bardak, gruz i mróz - wystarczy przejechać się do Karelii, dwa dni autem z Polski. Polecam Wytegrę albo Kargopol, a jak ktoś lubi klimaty industrialne, można pojechać trochę dalej, do Nowodwińska. A jeśli chcecie zobaczyć prawdziwe rosyjskie drogi, z Wytegry do Kargopolu jedźcie przez Proszkino i Pankratowo, nie przez Pudoż. Uprzedzam - wymagany jest Patrol, Gelenda albo jakieś inne auto równorzędne.

 • klapa-ucjusz

  Oceniono 26 razy 14

  Dzieciak co ledwo mu zaczęła broda rosnąć poganiał za reniferami na wczasach all inclusive z mamą i myśli że jest Kapuścińskim. Słodkie.

 • wiedzminizm

  Oceniono 18 razy 14

  za 20 lat hipsterzy z całego świata będą ciągnąć na Syberię i nabywać tam ten bardak i gruz aby przerabiać na lofty. to moje oficjalne proroctwo oraz bezpłatna porada inwestycyjna - zapamiętać

 • sholay

  Oceniono 26 razy 14

  Grafomanią leci na kilometr nawet z tych kilku cytatów. Ale po filozofie rzucającym dupami niczego innego bym się nie spodziewał.
  Widać, że Milczarek bardzo lubi swoją prozę.

  &

 • arkadiusz.domin

  Oceniono 26 razy 12

  A dlaczego Radom a nie na przykład Wałbrzych albo Bytom. To są dopiero gó...ane miasta.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX