Znani aktorzy biją na alarm w niezwykłym słuchowisku Storytel. Posłuchaj "Chłopów" w wersji AD 2050 [TYLKO U NAS]

Polska wieś w roku 2050. Roboty, egzoszkielety i drony są tak samo powszechne jak siekiery i widły. W ogromnych hangarach uprawia się cytrusy, każda kropla wody jest na wagę złota, a Reymontowskie Lipce dawno wyludniły się z powodu suszy. Uciekinierzy z południa Europy mają gospodarstwa tuż za płotem, u sołtysa można spotkać Hiszpanów i Greków, w kościele słychać zaś płomienne ekologiczne kazania.

„Chłopi 2050, czyli Agronauci w czasach katastrofy klimatycznej" to tytuł najnowszego słuchowiska Storytel, w którym występują m.in. Marcin Dorociński, Magdalena Popławska, Zofia Zborowska, Bartłomiej Topa czy Marian Dziędziel. Bazując na raporcie WWF o Polsce połowy XXI wieku, Cezary Zbierzchowski nakreślił realistyczny obraz naszej przyszłości. Czy wizja ta stanie się rzeczywistością? To zależy wyłącznie od nas – alarmują zaangażowani w projekt artyści.

Zobacz wideo - Dlaczego ważne jest mówienie o klimacie? Bo bezpośrednio dotyczy nas i naszych dzieci. Naszej przyszłości - mówi Marcin Dorociński, odwtwórca głównej roli.

Słuchowisko w warstwie literackiej nawiązuje do klasyki literatury polskiej, czyli „Chłopów” Władysława Reymonta. Inspiracją do powstania fabuły był raport WWF „2050 Polska dla pokoleń”, w którym przedstawiona została tragiczna wizja przyszłości, jaka czeka naszą planetę, jeśli społeczeństwo nie zmieni swojego sposobu życia. Temat wziął na warsztat pisarz Cezary Zbierzchowski, autor powieści fantastyczno-naukowych („Holocaust F”, „Distortion”).

Fabuła najnowszego słuchowiska Storytel podąża tropem Antka Wiśniewskiego, gospodarza doświadczonego osobistą tragedią, i jego sąsiadów ze wsi Lipce, z jednej strony zmagających się z szaloną pogodą, a z drugiej z deweloperem Dziedzicem.Tylko u nas możesz posłuchać całego pierwszego rozdziału - "Czerwiec" - niezwykłej powieści dźwiękowej: 

Zobacz wideo

Całość słuchowiska TUTAJ >>

Projekt słuchowiska oraz towarzysząca mu kampania powstały w Storytel we współpracy z agencją McCannWorldgroup oraz Mastercard Polska. Partnerem medialnym projektu jest portal Gazeta.pl i to właśnie w naszej siedzibie ma równolegle miejsce wystawa obrazów, towarzysząca promocji powieści. 

- Wzięliśmy na warsztat najbardziej znane obrazy mistrza polskiego realizmu, Józefa Chełmońskiego. Przerobiliśmy je tak, żeby ilustrowały naszą niedaleką przyszłość, odpowiadając prawdopodobnym realiom klimatycznym, społecznym i technologicznym. I tak „Bociany” zamieniły się w „Drony”. Ukraińska chłopka z „Babiego lata” stała się chłopką hiszpańską. „Burza” zamieniła się w „Armagedon”. A „Droga w lesie” poddana została nielegalnej wycince. Tam, gdzie u Chełmońskiego widzimy sielankę i piękną naturę, u nas wieje suszą i apokalipsą - mówi Bartek Klimaszewski, Dyrektor Kreatywny, McCannWorldgroup.

Projekty kompozycji przygotowało studio 422post i ilustrator Grzegorz Bobrowski. Obrazy olejne w formacie 100 x 150 cm namalowała Maja Kobylińska. Możesz je zobaczyć w naszej galerii zdjęć.