"Historia jednej miłości". Nowa kampania społeczna Vogue Polska, Kampani Przeciw Homofobii i Gazeta.pl

Jak pierwszą, często trudną, ale zawsze niezapomnianą miłość wspominają Marta Konarzewska, Michał Piróg czy Piotr Grabarczyk? Wydawnictwo OsnoVa, Vogue Polska oraz Kampania Przeciw Homofobii we współpracy z Gazeta.pl rozpoczynają wspólną akcję, która ma zachęcić do rozmowy o tym, że miłość jest jedna - bez względu na orientację seksualną, wiek czy płeć.

Ta historia może wyglądać tak:

Dwóch chłopaków spotyka się latem 1980 r. na przymusowym rolniczym obozie studenckim. Mimo początkowej nieufności (pochodzą z odmiennych środowisk) łączy ich zakazana ówcześnie powieść „Mój Giovanni” Jamesa Baldwina. Po zakończeniu praktyk spędzają ostatnie wolne tygodnie lata na wsi. Znajdują w głębi lasu jezioro, które – jak biblijny Eden, z dala od cywilizacji i skostniałych norm – daje młodym mężczyznom szansę poznania własnej seksualności i zakochania się w sobie. Powrót z raju okazuje się jednak trudny: w Warszawie ery Gierka nie ma miejsca na indywidualizm. Mężczyźni u progu dorosłości muszą podjąć kluczowe decyzje życiowe.

Albo inaczej:

Młody chłopak, Michał, bierze udział w warsztatach tanecznych w jednym z miast południowej Polski. Goście z różnych części świata wnoszą powiew koloru, pasji i wolności do trudnej rzeczywistości Polski końca lat 80. Wśród nich on - przystojny Brazylijczyk, od którego nie da się oderwać wzroku. I gdy po warsztatach wszyscy żegnają się, rozchodzą, wchodzą do autobusów, on podchodzi i całuje Michała prosto w usta. Tak po prostu, a zmienia się wszystko. 

Albo tak:

Lata 90., impreza uczniów pierwszej klasy liceum. Wśród nich Marta, po raz pierwszy na randce z wymarzonym chłopakiem, zestresowana tym, że ten "rock'n'rollowiec" nie zwraca na nią za dużo uwagi i odmawia wspólnego tańca. Ale gdzieś tam w rogu pokoju siedzi ona. Dziewczyna, z którą nie wiadomo kiedy Marta zaczyna rozmawiać... Rozmowa potrwa 10 kolejnych lat.

Co łączy te wszystkie opowieści? 

Pierwsza to fabuła książki Tomasza Jędrowskiego „Płynąc w ciemnościach”, która właśnie weszła do księgarń w całej Polsce i jeśli wierzyć recenzentom, ma szansę stać sie opowieścią na miarę "Małego życia" Hanyi Yanagihary.

Kolejne historie, to opowieści osób, które zgodziły się wziąć udział w kampanii społecznej towarzyszącej wydaniu książki - "Historia jednej miłości". Scenarzystka Marta Konarzewska, aktor Michał Piróg, dziennikarz Piotr Grabarczyk, artysta Karol Radziszewski, fotografka Celestyna Król, krytyk teatralny i kulinarny Maciej Nowak, aktor Tomasz Tyndyk oraz autor powieści Tomasz Jędrowski podzielili się z nami ich historią jednej miłości. Tej wyjątkowo istotnej, która coś zmieniła lub pozwoliła uświadomić.

Zobacz wideo Historia jednej miłości - start kampanii Vogue Polska, wydawnictwa OsnoVa, Kampanii Przeciw Homofobii i Gazeta.pl

Historie w całości będzie można usłyszeć od środy 4 marca, przez kolejne 8 dni, na Facebooku i Instagramie Gazeta.pl, Vogue.pl, wydawnictwa OsnoVa i Kampanii Przeciwko Homofobii. Ale takie historie nosimy w sobie wszyscy: trudne, emocjonalne, czasem skrywane. Podzielcie się nimi i wspólnie pokażmy, że każda miłość jest tą „dobrą”. Postujcie filmiki oraz teksty na swoich profilach na Facebooku i Instagramie z hashtagiem #historiajednejmilosci.